Mürsel Öztürk - Rekabet ve Hukuk – 3

Rekabet ve Hukuk – 3


Önceki iki yazımda rekabet ile ilgili özet diyebileceğim ön bilgi vermiştim. Konunun ne kadar önemli olduğunun anlaşıldığını umuyorum. URTEB, rekabet hukukunun daha yaygın şekilde bilinmesini sağlamak amacıyla Bakanlar Kurulu'nun 12 Mart 2002 tarihli kararı ile rekabet ve teknoloji konusunda çalışmalar yapmak üzere kurulmuş bir sivil toplum kuruluşudur. Dünyada rekabet alanında kurulan ilk ve tek birlik olmak özelliğine sahiptir.
URTEB, 2014 yılında merkez ofisini Bursa Organize Sanayi Bölgesi (BOSB) Sosyal Tesisleri'ne taşıyarak çalışmalarını sanayici ve iş insanımızın içinde sürdürmektedir. URTEB'in başta sanayici ve iş insanları, akademisyenler, hukukçular, müşavirler, sigortacılar, iktisatçılar olmak üzere her sektörden üyesi bulunmaktadır. URTEB'in öncelikli amacı, toplumumuzu rekabet alanında aydınlatmak, adil rekabet kültürünün yaygınlaşmasını sağlamaktır. URTEB, içinde bulunduğumuz ekonomik sistemde serbest rekabetin korunması ve haksız rekabetin önlenmesi yönünde çalışmalar yapmaktadır. Bu amaca ulaşmak için iş dünyasına yönelik eğitim çalışmaları ve sempozyumlar düzenlemektedir. Bunun yanında Ar&Ge projelerinin teşvik edilmesi amacıyla hazırlanan çalışma dosyaları, tüm firmaların faydasına sunulmaktadır. URTEB'in faaliyetleri konusunda birkaç başlık verelim.
1-Rekabet Hukuku Eğitim Seminerleri : URTEB ve Rekabet Kurumu işbirliği ile düzenlenen 'Rekabet Hukuku' seminerleri, etkili ve adil bir rekabetin sağlanması, rekabet kültürünün benimsenmesi için her yıl gerçekleştirilmektedir.
2-'Piyasa-Rekabet-Ahlak' konferansı: Rekabet Kurumu önceki Başkanı Prof. Dr. Ömer Torlak'ın konuşmacı olarak katıldığı 'Piyasa-Rekabet ve Ahlak' adlı, Rekabet Hukuku ve Rekabet Kurumu'nun faaliyetlerinin ele alındığı konferansa; Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Abdulkadir Karlık, URTEB Onursal Başkanı Zeki Zorlu, URTEB üyesi sanayiciler, sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri ve üniversite öğrencileri katıldı.
3-Şemsiye Sigorta Güvencesi: URTEB ve Bursa OSB işbirliği ile hazırlanan ve Organize Sanayi Bölgesi içerisindeki tesislerin birbirlerine vereceğim maksimum 50 milyon dolara kadar zararları teminat altına alacak olan 'Şemsiye Sigorta Poliçesi' kamuoyuna tanıtıldı.
URTEB GENÇLİK MERKEZİ: 2018 yılına kadar Bursa Organize Sanayi Bölgesi'nde özellikle sanayicilere yönelik çalışmalar yapan URTEB, daha sonra ise yaptığı çalışmalara yeni bir boyut kazandırmıştır. Gelecekte özel sektörün her kademesinde görev alacak gençlerin henüz üniversitede iken adil rekabet bilinciyle yetiştirilip, her açıdan donanımlı bireyler haline getirilmesi için eğitim başta olmak üzere birçok alanda çalışmalar ortaya koymayı hedeflemiştir.
URTEB, ülkemizin rekabet gücünün temel aktörü olarak gördüğü genç neslin bu bilinçle farklılık kazanacağına inanarak Bursa Uludağ Üniversitesi'nde açılan 'Rekabet Merkezi' ve 'Uluslararası Rekabet ve Teknoloji Topluluğu' ile bu plan doğrultusunda projelerini hayata geçirmektedir.
REKABET MERKEZİ: URTEB bünyesinde kurulan Rekabet Merkezi, Bursa Uludağ Üniversitesi'nde tüm üniversite öğrencilerine yönelik faaliyet göstermekte olup üniversite-sanayi işbirliğine destek niteliğinde çalışmalar yaparken İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi'nde bulunan URTEB Rekabet Merkezi Eğitim Salonu'nda öğrencilerin yeteneklerini keşfedebileceği imkanları sağlayarak, başta rekabet, teknoloji ve pek çok özel sektör alanında kazanım elde etmelerini sağlamaktadır.
Alanında yetkin kişilerle gerçekleştirdiği eğitimler, seminerler, yetiştirme programları ve yurtiçi-yurtdışı staj imkanları ile tüm öğrencileri buluşturarak daha nitelikli bir nesil inşasına katkı sunmaktadır.
Adil ve bilinçli rekabetin yaşamımızda etkin yer almasını diliyorum.
Esenlikle kalın…
Facebook
Sayı: 1228 - Tarih: 10.12.2019
Yazarlarımız