Meftun Tayan - Şehir hastanesi yükseliyor

Şehir hastanesi yükseliyor


Şehir hastanesi hızla yükseliyor, artık binalar tam olarak ortaya çıktı. İnşaat işlerine ek olarak, sanıyoruz teknik donatılarla ilgili hummalı bir çalışma ilerliyor. Tabi hastane deyince sadece bina yapmakla iş bitmiyor, bir de deneyimli bir sağlık kadrosunun temin edilmesi gerekecek. Bu zamanda yeterli bir personeli hem de sağlık gibi bir sektörde ahenkli çalıştırmak çok zor bir iştir.
Bina, cihaz ve doktor bunlar bir şekilde sağlanacak, peki hastalar? İnsanımız doktoru, hastaneyi sever. Başı ağrısa doktora sorar, hastaneye koşar. Aslında millet olarak sağlıklı bir yaşamı hedeflediğimiz söylenemez; spor, beslenme v.b. konularda yapılması gerekenleri yerine getirmiyoruz.
Toplum olarak bütçemizi sağlıklı yaşam yerine hastalık tedavisine harcıyoruz.
Sonucunda devasa hastaneleri yapmak durumunda kalıyoruz.
Şimdi bu binlerce yataklı hastaneye hastaların gelmesi bekleniyor ? Bursa' da belki bu kapasiteden daha fazla hasta vardır, bu noktada sanıyoruz aynı düşüncedeyiz. Ancak sözü edilen binlerce hastanın bu sağlık kompleksine nasıl ulaşacağı henüz belirli değildir. Bir seneden kısa bir süre içerisinde hizmete girecek bu hastane şehrin dışındadır. Şehir nüfus yoğunluğunun oluştuğu merkeze önemli bir mesafededir. Anlaşılıyor ki; zaten ulaşımı zahmetli olacak bir yerden bahis ediyoruz. Toplu taşımadan yararlanma imkanı olmayan, sadece Çevre Yolu' ndan bir bağlantı bırakılan bir hastane var elimizde. Nilüfer' den dahi bir hasta Otoyola çıkarak kendi aracıyla gelecek, halihazır durumda. Görünen Çevre Yolu' nun trafiğinin olumsuz etkileneceği ve bu bedele rağmen hastaların ulaşım sıkıntısı çekeceğidir. Çevre Yolu Bursa' yı şehirlerarası trafiğin pas geçmesi için yapılmışken, şehir içi hasta trafiğinin bu altyapı yatırımının üzerine yüklenmektedir.
Bu sağlık hizmetinden verim alınabilmesi için ulaşım imkanlarının süratle geliştirilmesi gerekmektedir.
Facebook
Sayı: 1160 - Tarih: 31.07.2018
Yazarlarımız