17
Meftun Tayan - Gurbetçilerden çıt çıkmıyor

Gurbetçilerden çıt çıkmıyor


Tam bu yazıyı kaleme alacaktık ki, bir ulusal gazetede düşüncelerimizin benzeri bir haber karşımıza çıktı. Evet, ülkenin dövize ihtiyacı olduğu düşünüldüğü günümüzde halkımızın büyük bir özveriyle tek vücut olduğuna şahit oluyoruz.
Milletimizin mütevazi tasarruflarını, hani vatandaş dilinde ' kefen paralarını' sisteme sokmak için ağustos sıcağında kuyruklarda beklediğini görüyoruz.
Milli birliğin toplumumuz için ne kadar önemli olduğuna yeniden şahit oluyoruz.
Daha önce ifade ettiğimiz gibi ülkede bu sefer döviz nedeniyle bir kriz çıkacağına inanmıyoruz, esas sıkıntının kredi genişlemesi olduğunu ve bu balonun patlamasının temel riski oluşturduğunu düşünüyoruz. İçinde bulunulan türbülansı bir öncü dalga gibi düşünebiliriz.
Türkiye ekonomisi 'Varlık Balonunun ' patlaması riskiyle karşı karşıyadır. Bu görüşümüzü bir kenara bırakarak döviz korkusuna geri dönelim...
Dolara ve diğer yabancı para birimlerindeki güçlenmeye karşı bir araya geldik, iktidarı muhalefeti, işçisi patronu, bankacısı tüccarı v.b. tüm bileşenler güç birliği yaptı.
Ancak bu noktada bir husus dikkat çekti; yurtdışında yaşayan milyonlarca gurbetçiden ses seda çıkmadı. Oysa Türk ekonomisi için gurbetçi gelirleri diye önemli bir gelir kalemi mevcuttur.
Düşünün Almanya , Hollanda , Fransa , Belçika , İngiltere, Avustralya gibi ülkelerde binlerce insan Türk bankalarının önünde uzun kuyruklar oluşturup ellerindeki yabancı paraları TL' ye dönüştürme fotoğrafları verseydi dünyaya nasıl olurdu?
Yani fazla bir şey de değil, aylık gelirlerinin % 10' unu bu işe yönlendirselerdi çok güçlü bir mesaj olmaz mıydı?
Yıllarca Türkiye' deki gelişmeleri dışarıdan bakarak değerlendiren bu gurbetçilerimiz bu sefer olaya maalesef çok uzak kalmıştır.
Belki bir organizasyon eksikliği de söz konusu olabilir.
Biz buradan devlet kurumlarına ve STK' lara gurbetçilerimizin ülke ekonomisine destek vermesine imkan sağlayacak bir kampanyanın düzenlenmesi için çağrıda bulunuyoruz.
Tüm soydaşlarımıza ülkeyi rahatlatmak için görevler düşmektedir.
Facebook
Sayı: 1163 - Tarih: 28.08.2018
Yazarlarımız