Meftun Tayan - Balon şişerken neredeydiniz?

Balon şişerken neredeydiniz?


Kredi balonu yaklaşık on yedi yıldır şişiyor. Balon şişerken o günlerde hissedilen olumlu ortamın bir kişiye veya kuruluşa bağlı olmadığını yazmıştık. Hatta uzun dönemde, bedava paraya bağlı fiyat artışlarının bir noktadan sonra kırılmaya neden olacağını ifade ettik. Daha fazla kredi artışı olamamasına bağlı fiyatların yukarıya gidememesi sonrasında daha önce hiç tecrübe etmediğimiz deflasyon sürecinin yaşanabileceğine kaleme aldık, hatırlarsanız.
Bugüne geldiğimizde siyasi arenada ekonomik yavaşlamanın yansımalarının yaşandığına şahit oluyoruz. Yıllarca birlikte ülkeyi yönetmiş kişilerin büyük bir siyasi mücadelenin içerisine girdiği görülüyor. Biz siyasi gelişmeleri bir tarafa bırakarak Kredi Balonu etrafında yapılan tartışmalara değinmek istiyoruz.
Halen yönetimde olan cenah eskiden ekonomi yönetimini verdiği şuanki muhalifleri için, FED ve Avrupa Merkez Bankası para pompaladığı dönemde ekonomik bir başarıdan söz edilemeyeceğini hatta o zaman diliminde üreten bir ekonomiye geçilmesi için büyük bir fırsat kaçırıldığını söylüyor.
Mevcut yönetim tarafından söylenmek istenen şudur; yıllarca hissedilen refahın aslında sanal olduğu ve bunun nedeninin küresel boyutta oluşan bedava paraya bağlı olduğudur.
Tam olarak bizim buradan kayda geçirdiğimiz tespitlerdir bunlar...
Vatandaşın bu bilgiye ulaşmasıyla farkındalığın artacağı açıktır.
Demek yıllarca basılan paralar yüzünden bu noktalara gelindi, o zaman gidişat hakkında da artık bir belirginleşmeden bahis edilebilir.Dünyada yeniden para basılmaya başlandığı, negatif faizle ekonomilerin canlandırılmaya çalışıldığını biliyoruz. Bizde de bu ortama paralel eksi faiz ve borç ötelenmeleri dönemi yaşanmaktadır. Ancak bu ortam dahi risk iştahını arttıramamakta, insanları yatırıma teşvik edememektedir. Herkes bilmektedir ki; işe yatırılan para büyük ihtimalle geri dönmeyecektir. Şu an için 'iş yapamıyoruz, faiz negatif, bari harcama yapalım' psikolojisiyle tasarruf yapılmamaktadır. Bir süre daha bu tüketim eğilimi ekonomiyi ayakta tutabilir.
Ama ne olursa olsun sonuç değişmez...
Önümüzdeki süreçte daha önce tecrübe etmediğimiz bir ekonomik iklimi yaşayacağımız görülmektedir. Bu zaman diliminde hepimizin ezberinin bozulacağı ve yeni ezberlerin oluşacağı tahmin edilmektedir.
Facebook
Sayı: 1216 - Tarih: 17.09.2019
Yazarlarımız