Meftun Tayan - Rüzgar dönünce...

Rüzgar dönünce...


Toplumsal tercihler hayatımızda çok önemli yer tutmaktadır. Toplum tercih dediğimiz zaman bir kitlesel hareketten bahis edilmektedir. Kitle hareketleri de bir sürü hareketinden başka bir şey değildir. Sürü hareketlerinde bir mantık aranmaz, birey yanındaki ne yapıyorsa onu mimikleme eğilimindedir. Başlayan sürü hareketi belirli kalıpları gerçekleştirmeden, aşırılığa ulaşmadan tamamlanmaz.
Veriler ne olursa olsun sürü olumsuz yöne harekete başladığı zaman negatif bir ortama girilecektir. Tam tersi, olumsuz veriler gelirken kitlesel ruh hali pozitifse, kötümserlik hakim olamayacaktır.
Ülkemizde uzun bir süre sosyo-ekonomik alanda gelişen olumsuzluklar göz ardı edilerek tarihte görülmemiş bir risk iştahına şahit olundu.
Bu süreçte uyarıda bulunan, tespitlerini paylaşan insanlara kimsenin kulak asmadığını biliyoruz. Zaman geçti ve birdenbire problemlerin anlaşılmaya başladığını gördük. Hızlı bir şekilde toplumsal psikoloji yön değiştirdi o dönemde.
Bu noktadan sonra eski günlere dönmek için gösterilen mücadelelerin sonuç vermediğini tecrübe ettik. Oysa o günlerde, gelen olumsuz haberlerin bir noktada kesileceğini ve yeniden ekonomide balon oluşmasına yardımcı olacak bir ortamın sağlanacağını sürekli duyuyorduk.
Kredi balonunun sönmesiyle artık toplumsal açıdan çok farklı bir döneme girildiğini kabul etmek durumundayız.
Rüzgarın yön değiştirdiğini yaşayarak gördük.Son on yedi yıl yaşadıklarımız ve ona ait bilgilerle gelecekte yaşanacakları tahmin etmemiz mümkün değildir.
Herkes bu yeni ortamdan kendine ait payı alacaktır. Olmayacak denenlerin bir bir gerçekleşeceği yeni bir dönemin kendi kahramanlarını yaratacağını göreceğiz. Rüzgar döndükten sonra ne yaparsanız yapın, eski kurallar işlemeyecektir.
Facebook
Sayı: 1200 - Tarih: 14.05.2019
Yazarlarımız