Meftun Tayan - Ekonomi tamam da siyaset ne zaman dengelenecek?

Ekonomi tamam da siyaset ne zaman dengelenecek?Ekonomide dengelenme sürecinde olduğumuz ifade ediliyor. Ekonomi de yıllardır yaşanan aşırılıkların sonuna geldiğimiz ve artık normale dönüş için çalışıldığı yetkililerde anons edilmiş durumunda.
Bir başka deyişle TL' nin değerinin makul bir düzeyde tutulması, kredi genişlemesinin kontrol altına alınması, cari işlemler açığının ve enflasyonun düşürülmesi için bir çaba harcanmakta. İnsanımızın daha az harcayarak, tasarrufa yönelmesi ve ihracata yönelik adımlar atması hedefleniyor. Bu sayede belki çok fazla tüketim yapmayacağız ancak daha sağlam adımlarla yürüyeceğimiz düşünülüyor.
Ekonominin, kamu ve özel sektör olmak tüm bileşenleri ekonomide dengelenme sürecinin sağlıklı bir şekilde yönetilmesi içim işbirliği yapıyor. Hepimizin aynı gemide olduğu hatırlatılarak her kesimden destek ve özveride bulunması isteniyor.
Ekonomi ve siyaset birbirinden ayrılamayacak iki unsurdur. Ekonomi ve siyasetin birbirleri üzerindeki belirleyici etkisi bilinmektedir.
Ekonominin iyi gittiği süreçte siyasette güçlenmekte, ekonomide problemler yaşandığı süreç te politik seçimlerde farklılaşmaya gitmektedir.
Bu gerçek ışığında ekonomideki dengelenme sürecinin politik sonuçlarının olmasını beklemek gerekir.
Facebook
Sayı: 1178 - Tarih: 11.12.2018
Yazarlarımız