Meftun Tayan - Hedef kentsel dönüşümse...

Hedef kentsel dönüşümse...Geçtiğimiz hafta kentsel dönüşüm konusunu ele almıştık, bugün devam ediyoruz. Bursa ülkemizde şehrin yeniden düzenlenmesi ihtiyacını duyan şehirlerin başında gelmektedir. Sözü edilen gereksinim sadece depremsellikten kaynaklanmamaktadır. Bursa sanayileşme ve hızlı nüfus artışına bağlı olarak dünyada eşine benzerine rastlanmayan bir kentleşmeye maruz kalmıştır. Çöplüğün yanı başında lüks konutların, sanayilerin dibinde rezidansların? konuşlandığı, meskun yerlerin içinden tırların vızır vızır geçtiği bir şehir olmuştur Bursa.
Toprak kaymasına bağlı binaların yıkıldığı, alternatif güzergah olmadığı için ulaşımın durduğu bir kent durumundadır bugün Osmanlı'nın başkenti.
Tarımın sonlandığı ama bu durumun kabul edilmediği, sanayiye bağımlı bir Bursa'dır elimizde kalan.
Tarihi ve turistik alanlarının önemini yitirdiği artık Avrupalı bir turiste rastlamanın mümkün olmadığı bir hal almıştır Yeşil Bursamız.
Yüzbinlerce mültecinin yatakhanesi durumuna düşmüş bir kentin dünya ölçeğindeki durumunun ne olabileceğini varın siz söyleyin.Bu nedenlerle Bursa'nın toptan bir kentsel dönüşüme ihtiyacı olduğu görülmektedir. Yeniden yapılacak bir Çevre Düzeni Planı'yla şehir merkezinden sanayinin dışarı çıkarılması ve bu sanayinin ihtiyacı olan işgücünün konut ihtiyacını karşılamak için bir uydukent oluşturulması atılacak ilk adımlar olabilir.
Merkezinde otomobil fabrikası, gökdelen, şehir hastanesinin yan yana olan bir büyükşehir var deseler inanmasınız ama Bursa bunu başarabilmiştir?
Kentin tam merkezine, ana arterin üzerine şehrin tüm parasını harcayarak stat yapılmasına ne demeli?
Ya sonrasında 'bu kavşak yetmiyor' diye yenilemek için aylarca sıkıntısını çektiğimiz projenin sil baştan tekrar ele alınmasına? Bursa'nın hali budur. Yeni bir Çevre Düzeni Planı, radikal bir kentsel dönüşüm yapılmadan Bursa'nın yaşanabilir bir şehir olması sağlanamaz.
Facebook
Sayı: 1228 - Tarih: 10.12.2019
Yazarlarımız