Meftun Tayan - Mustafakemalpaşa Bursa arası acilen hizmete girmeli

Mustafakemalpaşa Bursa arası acilen hizmete girmeliOsmangazi Köprüsü geçtiğimiz yıl hizmete girdi. Sonrasında Altınova-Bursa etabının açılması için neredeyse bir yıl bekledik. Köprüden garantili aldığı paranın müteahhidi rehavete sevk ettiği görülmektedir. Projenin esas para kazandıran bölümü Körfez geçişini sağlayan köprüdür.
Bursa- İzmir etabında çalışmaların bu sene içerisinde başlandığına şahit oluyoruz. Bu noktada müteahhidin bir an önce Mustafakemalpaşa Bursa arasını hizmete açması sağlanmalıdır.
Mustafakemalpaşa Bursa karayolu Ege' yi Marmara ve İç Anadolu' ya bağlayan çok önemli yoldur. Özellikle Karacabey'e gelinmesiyle Güney Marmara, Ege' nin tüm trafiği birleşmektedir. Yaz aylarında bu noktada trafik kilit halini almaktadır.
Havaların ısınmasıyla birlikte hafta sonlarında Karacabey' den Bursa' ya yaklaşık üç saatte ulaşmak artık normal bir hal almış durumda. Bu trafik sıkışıklığından yoldan oluşan kazalar, emniyet şeridinin dolu olması, her yandan gelen siren sesleri tam bir keşmekeşe tanık olunmaktadır. Trafik polislerinin artık vazgeçmiş bir şekilde araçlarını bir kenara çekmiş beklemeleri, insanların köy yollarına girerek kendilerine bir yol bulmaya çalışmaları artık normal hale gelmiş durumdadır. Trafik çilesiyle ilgili olabilecek tüm kamu kurumlarına ait danışma telefonları meşguldür bu esnada, zaten ulaşsanız da trafik yoğun cevabından başka bir şey duymanız söz konusu olmayacaktır.
Kısaca düzen ortadan kalkmış ve kimsenin bir şey yapmaya niyeti yok Bursa' nın Ege girişinde...
Bu nedenle bir an önce Mustafakemalpaşa Bursa arasını hizmete açması sağlanmalıdır.
İnşaatın kaç sene süreceğini bilmiyoruz ancak müteahhit firma işi hızlı yapması noktasında tazyik altında tutulmalıdır.
Peki yol açılana kadar alacak önümüzdeki yıllar boyunca ne yapılmalıdır?
İlk olarak Susurluktan Bursa' ya alışveriş merkezi giriş-çıkışları, kavşaklar, bazı kasaba güzergahlarında önlem alınmalıdır.
Örnek mi Susurluk' ta bulunan outlet merkezinin kavşağı karşı geçişlere kapatılmalıdır. Susurluk kent geçişi genişletilmelidir, Karacabey- Mustafakemalpaşa arasına şerit eklenmeli, Karacabey kavşağı acilen genişletilmelidir. Sütaş kavşağı hafta sonları iptal edilmeli, Uluabat' ta kamyonların üç sıra park ederek yolu daraltması engellenmelidir. Karacabey Bursa arasında hafta sonları yolun karşısına geçişler iptal edilmelidir. Bursa otobanı bağlantısına ek şerit yapılmalıdır. Bu önerilere eklemeler yapılabilir.
Ancak esas ihtiyaç bu trafiği yönlendirecek bir ekibin olmasıdır. Tüm Avrupa ülkelerinde havadan ve karadan trafiğe nasıl müdahale edildiği biliyoruz. Bizde de trafik kendi başına bırakılacak durumdan çıkmıştır. Hiç değilse trafik polislerinin trafiği düzenleyerek hızlandırmak için bir çaba içerisinde olması gerekmektedir. Eğer personel ve araç eksiği varsa bu güzergah için bir çözüm üretilmelidir.
Bursa İzmir arası ulaşım sağlanmak istiyorsa bir şeyler yapılmalıdır.
Facebook
Sayı: 1109 - Tarih: 08.08.2017
Yazarlarımız