Erdem Saker - Turizm Kenti Bursa…

Turizm Kenti Bursa…


Bugünlerde Bursa'nın yeni bir sektörde, Turizm Sektöründe, etkin adımlar atması yolunda çalışmalar başlatıldığını okuyoruz ve çalışmaların Tarih Turizmi üzerinde yoğunlaştığını anlıyoruz. Aslında çok doğru bir hedef, ama eksik, zira Uludağ da var, tabii bu doğru hedeflere doğru adımlar atmak ta, hedefleri seçmek kadar önemli…
Gelin önce birinciye bir göz atalım, evet Bursa değerli bir Tarih Kenti, bu değerini öne çıkarmak için güzel bir başlangıç planlanmış, tarihi Hanlar Bölgesi ile Ulucami ve Orhan Camiinin etrafında sonradan yapılmış binaları kaldırmak, çok heyecan verici bir başlangıç, bu yapıya Kapalı Çarşıyı, Belediye Binasını ve Tayyare Sinemasını, hatta Pazaryerini de eklerseniz ve de bölgeyi yayalaştırırsanız, çok renkli bir tarihi kent merkezi oluşturursunuz. Tabii fiziksel düzenlemeler yeterli değil, içindeki yaşamı da canlandırmak önemli, özellikle bölgedeki alış veriş ve yeme içme mekanlarını, gelen turistin zevkle kullanacağı bir düzene sokmak ta çok önemli.
Proje içinde Bursa'nın tüm tarihi cami, medrese, hanları, hamamları yer alıyor, ama bana sorarsanız, Hanlar Bölgesinden sonraki alan ne olmalı, diye, cevabım hemen Hisar İçi olur. Bu bölgede de, tarihi yapı özelliği bozulmamış binaları ve sokakları ön plana çıkarmak, gerekenleri aslına uygun restore etmek, dar sokaklarda asfalt kaplamaları söküp, eski kaldırım taşlı sokakları oluşturmak ve küçük otel, pansiyon ve lokantalarıyla, gelen turistlerin zevkle kullanacakları mekanları hizmete açmak, Bursa'nın geleneksel yaşam tarzını onlara sunmak, Bursa'nın turizm çekiciliğini artıracaktır.
Tabii turizmciler konuyu çok detaylı masaya yatırıp gelişme planlarını hazırlamışlardır, onların işine karışamam ama, Bursa'nın sahip olduğu tarihi değerleri turistlere gezdirmek onların kazanç kapısı, ama onların getirdiği turistlerin geceleme/yeme/içmeye harcadıkları çok daha büyük paralar da kent ekonomisinin pınarı olacaktır.
Bu arada Turizm firmalarına bir sorum olacak, uluslararası turizm sektörünün kent gezi programları içinde, eğer o kentte varsa, Hayvanat Bahçeleri de yer alır, neden sizinkinde BURSA ZOO yok?
Evet şimdi gelelim Uludağ'a, bu konuyu siz turizmcilere her vesile ile hatırlatıyorum, ama pek aldırdığınız yok, hemen içinizden,'Bütün kış oradayız'' cevabını verdiğinizi duyuyorum. Evet oradasınız, ama karlar altındaki Doğa Turizmi değerlerinin farkında değilsiniz. Bu köşeden size defalarca seslendim, duyanınız olmadı, merak edeniniz de olmadı, benim size bir sorum var, Uludağ'da kış boyu kazandığınızın en az iki/üç mislini yazın kazanmak istemez misiniz???
Eğer istiyorsanız, Bursa Turizmciler Derneği olarak, Sayın Valimizi, Sayın Büyükşehir Belediye Başkanımızı ve de otelcileri aranıza alarak, Temmuz/Ağustos/Eylül ayları döneminde Alplere gidin, ormanların içinde çok az masraf yapılarak oluşturulmuş yürüyüş patikaları ağını ve onlar üzerinde gün boyu yürüyen on binlerce insanı görün, bol para bıraktıkları geceleme, yeme, içme mekanlarını inceleyin, turizmcilerle konuşun, kazançları nasıl diye sorun, eminim alacağınız cevap şu olacaktır, bunu bana yıllar önce bir Alp turizmcisi söylemişti;
'Biz artık sadece kış turizmcisi değiliz, gelirimizin % 60'nı yaz aylarında kazanıyoruz''
Gördüklerinizden esinlenerek Uludağ'da, hiç ağaç kesmeden, dal budayarak ve de çok az para harcayarak yürüyüş patikaları ağı oluşturun, bu ağı elektronik ortamda haritalayın, Uludağ'ın değeri çok büyük olan artılarını da, Alpler dışında bölgede sadece Uludağ'da bulunan ladin çam ormanlarını ve dünyada sadece Uludağ'da yaşayan 37, sadece Türkiye'de yaşayan 150 endemik bitki türlerini renkli fotoğraflarıyla ekleyin ve bu bilgileri Avrupa ülkelerindeki hiking pazarını oluşturan yürüyüş meraklılarının önlerine serin, işte size Bursa'nın tarihi değerlerini öne çıkaran Tarih Turizmi yanında, tanıtımınızın gücü paralelinde hızla gelişecek bir turizm alanı daha, Doğa Turizmi…
Benden söylemesi, karar sizin…
Facebook
Sayı: 1226 - Tarih: 26.11.2019
Yazarlarımız