Erdem Saker - Hamitler çöplüğü (2)

Hamitler çöplüğü (2)


Evet, Bursa'nın çöp depolama düzeni tüm Avrupa kentlerinde işleyen sistemler standartlarında oluştu. Ben görevi bıraktığımda bölge çöp almaya ve depolaması tamamlanan bölümlerin üzeri sıkıştırılmış kil tabakasıyla kaplanmaya başlamıştı, metan gazının oluşumu için biraz beklenecek idi, ardından borular çakılıp metan dışarıya alınacak ve santral bölgesine nakledilecekti. Jeneratörler de peyder pey yerine konacak, üretime geçecek idi.
Bu arada pis su drenajı ve ucundaki pis su arıtma sistemi çalışıyordu. Ne yazık ki benden sonra bu oluşum bir süre 'Geçmiş Dönem Projesi'' damgasını yedi, üzerinde pek durulmadı, taa Sayın Recep Altepe dönemine kadar…
Sayın Recep Altepe
çevreye yayılan ve CO2'e göre insan sağlığına ve çevreye 21 kat daha büyük zarar veren metan gazından enerji üretme projesini gündemine aldı, yap/işlet/devret modeli ile ihale yapıldı ve kurulan santraldan 2012 yılından itibaren, çevredeki 22 bin konutun enerji ihtiyacını karşılayacak, 4800 kwh büyüklüğünde enerji üretimi başladı ve de Hamitler çöplüğü koku yerine ışık yayan bir bölge oldu. Projenin devamında yapılacak ilave yatırımlarla çöplüğün metan gazı üreten yeni bölümleri de sisteme eklenerek enerji üretiminin 9800 kwh'e ulaşması da hedeflenmişti.
Projenin içinde bir başka fayda üretimi de öngörülmüştü, Jeneratörlerin soğutma suyunun ısısıyla 4 bin m2 büyüklüğünde bir sera oluşumuyla çöpün tarıma katkısı sağlanacaktı.
Süregelen çöp depolama alanlarının oluşumu ve enerji üretimi devam ederken, gaz salınımı biten bölgeler 2017 yılından itibaren ağaçlandırılmaya başlandı, hedefte bölgede çok geniş bir yeşil oluşumu vardı.
Bütün bu olumlu adımlara rağmen nasıl oluyorsa, medyada yayınlanan fotoğraflardan, bölgede aynı eski Demirtaş çöplüğünde olduğu gibi, vahşi depolamanın başladığı görülüyor. Bu alanlardan çıkan ve belki de üzeri kille kaplandığı ve gaz boruları çakıldığı halde, enerji santraline ulaşmayan metan gazı, yaydığı kokunun ötesinde, biz fark etmiyoruz ama, kış aylarında da, tüm yıl boyunca bizim soluduğumuz havayı kirleterek hem sağlığımızı etkiliyor, hem de evrensel bir zararı, iklim değişikliğini pompalayarak insanlığın geleceğini karartmaya katkıda bulunuyor.
Son günlerdeki yoğun koku nedeniyle artan şikayetler üzerine Büyükşehir Belediye Başkanımız Sayın Alinur Aktaş'ın, ''Hamitlerdeki çöp depolama alanı şehrimizi olumsuz etkiliyor, çöplüğü oradan kaldırmak projelerimiz içinde yer alıyor.'' şeklinde görüş bildirdiği medyada yer aldı. Evet, nüfusu 3 milyona doğru koşan Bursa için artık yeni bir çöp depolama alanı bulmak gereği kaçınılmaz görünüyor ama gene de dünyada bu konudaki son gelişmeleri de izlemekte büyük fayda var, diye düşünüyorum, aynen dönemimdeki çöplerin depolanma yöntemi ve metan gazından enerji üretimi gibi. Bildiğim kadarıyla bugün Avrupa kentlerinde geri dönüştürülebilecek çöpler üretildiği alanlarda cinslerine göre ayrılarak toplanıyor ve yeniden üretime sokuluyor. Diğer çöpler de genelde yakılarak enerji elde ediliyor. Türkiye koşullarında ne kadar ekonomik olur, incelemeye değer.
Ancak kokunun giderilmesi konusunu devamlı canlı tutmaya çalışan muhtarlarımızın ve medyamızın dikkatlerini, önce vahşi depolamanın kesinlikle durdurulması, bütün kenti rahatsız eden kokuyu üreten bölgenin, aynı Demirtaş çöplüğünde uygulanan yöntemle, islah edilmesi ve çıkan metan gazının enerji santraline ulaştırılmasının sağlanması üzerine odaklamalarını ve de gelişmeleri yakın takip etmelerini öneriyorum.
Facebook
Sayı: 1216 - Tarih: 17.09.2019
Yazarlarımız