Dr. Mevci Ergün - Yüzyılın Atatürk Konseri

Yüzyılın Atatürk Konseri


10 Kasım 2017 tarihinde Merinos Atatürk Kültür Merkezinde, 'Emirkan'ın Şarkıları Atatürk'ü Anlatıyor' konseri icra edildi.
Solist Sayın Emirkan Yıldız, orkestra İstanbul Strings eşliğinde aşağıda belirtilen musiki eserlerini Türkiye'de ilk defa sundu:
- Müjdeli doğum.
- Semada Saklı Seda.
- Çağdaş Firavunlar.
- Bir Avuç Toprak.
- Samsun Sevdası.
- Tarihin Eşsiz Eseri.
- Ulusal Bayram (23 Nisan 1920)
- Ulusal Kurtuluş Savaşı (1919 - 1922).
- Siyasi Zafer (21 Temmuz 1923).
- Cumhuriyetin İlanı (29 Ekim 1923).
- Elveda Tatlı Hayat.
- Bizi Ağlatamazlar.
Üstteki musiki eserlerinin söz yazarı Mevci Ergün, bestecisi Sayın Emirkan Yıldız ve arnajörü Sayın Miraç Kutlu'dur.
Konserde sunulan on iki musiki eserinin bestecisi Sayın Emirkan Yıldız ve aranjör Sayın Miraç Kutlu ile icrasını gerçekleştiren İstanbul Strings Orkestrası'nı yürekten kutluyoruz. Eserlerin bestelenmesi ve bu eserlerin musiki aranjmanı ve orkestra olarak çalınmak üzere düzenlemelerinin yaptırılması için desteklerini (sponsor) sunan Bplas Bursa Plastik Metal İnşaat Enerji Madencilik Jeotermal Turizm Sivil Havacılık ve Tarım Sanayi ve Ticaret Anonim Şirketi (kısaca 'Bplas') ile yöneticileri Onursal Başkanı Sayın Mehmet Memduh Gökçen ve Yönetim Kurulu Başkanı Sayın Mehmet Celal Gökçen ile diğer Yöneticileri ve konserin organizasyonunu ile yayımını gerçekleştiren, Line TV üst yöneticisi Sayın Erdoğan Tan ve çalışma arkadaşlarına takdirlerimizi, şükranlarımızı ve tebriklerimizi sunarız.
Söz konusu musiki eserleriyle ilgili olarak Bplas A.Ş. tarafından yapılan desteklemenin uygunluğu konusunda inceleme, değerlendirme ve sonuçlandırma sürecinde Kültür ve Turizm Bakanlığı Güzel Sanatlar Genel Müdürlüğü yönetici ve çalışanlarının gösterdiği anlamlı yardım ve özenleri, takdirler ve övgüyle anıyoruz.
Söz konusu musiki eserlerinin içerikleri, son yüz yıl öncesi tarihimizi günümüze taşımakta, bu günü ve yarınlarımızı aydınlatmaktadır.
Yaşadığı toprağa, taşıdığı renge ayrıcalık tanıyan, kibir ve gururun kölesi olmuş beyni ile başını eğdiği dinin esasını reddettiğini göremeyen sömürge devletleri, ülkemize haçlı seferlerini yüzyıllardır devam ettirmektedirler. Yaşadığımız günümüz olayları da açıkça tarihimize bu konuda tanıklık etmektedir.
Cumhuriyet tarihinin musiki eserleri alanında en kapsamlı ve duygu yüklü bu eserler, milletimizi bir gökyüzü ve onu aydınlatan Mustafa Kemal Atatürk'ü de bir kandil olarak sunmaktadır.
Atatürk ile ilgili tarihe bir renk katmak amaç ise, kendimizi bundan yoksun bırakamazdık. Hala haram saymadığımız gül bahçesinde yaşarken, bu dünyadan el etek çekmeden, ulusumuzun tarihte sömürgeci ve şimdilerde de terörist - sömürgeci devletlerden çektiği büyük sıkıntıları karanlık odasından çıkarıp, bu eserlerin aydınlığı ile gün yüzüne çıkarıp, yarınlara umutla bakmayı görebilmek büyük bir mutluluk!
Yürekten esenlikler ve
en içten saygılarımızı sunarız.
Facebook
Sayı: 1124 - Tarih: 21.11.2017
Yazarlarımız