Cevdet Akçakoca - Türkiye Muhasebe Uzmanları Derneği Finansal Raporlama Toplantısı

Türkiye Muhasebe Uzmanları Derneği Finansal Raporlama Toplantısı


Marmara Üniversitesi Sultanahmet yerleşkesinde TMUD ' un Finansal Raporlama, Denetim ve Vergi Düzenlemelerinde Yeniden Yapılanma ve Meslekte Teknolojik Gelişmeler isimli bir toplantı yapacağına dair davetiye aldığımda çok ama çok sevindim.
1968 yılında mezun olduğum okul, daha sonra terör yıllarında cayır cayır yanmıştı, yakılmıştı. O zamandan beri Sultanahmetten bile geçmez olmuştum. Daha sonra bina restore edildi, yenilendi fakat içinde okuduğum o ilim yuvasını ziyaret etmeye, yine de cesaretim olmamıştı.
Bu defa ziyaret edecektim.
Üyesi olduğum Türkiye Muhasebe Uzmanları Derneği (TMUD) 1942 yılında kurulmuştur. Halen 1500 den fazla üyesi bulunmakta olup Başkan Sayın Arif Aytulun'dur. Ifac üyesi olan dernek, bir çok konferans, kongre ve toplantılara önderlik etmektedir.
Bu toplantının gündemi de çok ama çok yoğundu.
Toplantı konuları: Bobi Frs, güncel vergi yapılanması ve sorunları, teknolojik gelişmeler karşısında mesleğimizin geleceği ve beklentiler idi.
Toplantıdaki konuşmacıları da saymak isterim.
Tmud Başkanı Arif Aytulun, Türmob Genel Başkanı Masis Yontan, Ifac Yönetim Kurulu ŞÜyesi ve FCM Başkanı Masum Türker, İstanbul YMM. Oda başkanı Vehbi Karabıyık, KGK dan Ela Kaya, Tmud adına Kerem Sarıoğlu, Ulusal ve Uluslararası Denetim firmaları adına Aykut Halit, Hakan Güzeloğlu, İstanbul YMMO genel sekreteri Sabri Tümer, GİB grup başkanı Mustafa Ak, Vergi Denetim Kurulu Grup Başkanı M. Ali Kaya, Türmob genel saymanı Emre Kartaloğlu, İstanbul SMMO Başkan Yardımcısı Erol Demirel bizzat dinlediklerim idi. Toplantı uzayınca, Bursa Deniz otobüsünü kaçırmamak için Prof DR. Metin Sağmanlı, Gib grup Başkanı Abdullah Karaboyacı ve VDK baş müfettişi Mehmet Abanoz, Anadolu Üniversitesinden Melih Erdoğan, Gümrük Ticaret Bakanlığından Mustafa Umut Özgül ile bir denetim firmasından konuşmacı Ateş Sünbül ' ü dinleyemeden ayrılmak zorunda kaldım.
Bu toplantıdan ilk çıkardığım sonuç : BUNDAN SONRA BÖYLE GÜZEL KONULU TOPLANTILARIN EN AZ İKİ SAAT UZAYACAĞINI BİLEREK TOPLANTILARA KATILACAĞIM.
Bu toplantının sonuçları kocaman ama kocaman, yoğun içerikli bir kitap halinde çıkacaktır. Ben bu toplantıdan bazı cümleleri paylaşacağım.
Katılmayanlar bilgi ve yeni teknolojik gelişmeler ve mesleğimizin geleceği açısından büyük kayıptadırlar diye düşünüyorum.
Gelelim bazı cümlelere:
Biz 1930 lardaki gibi mükellefi denetleme yetkisi istiyoruz.
Meslek mensubu toplan 108.000 kişidir , haksız rekabet mesleği olumsuz etkilemektedir.
Mesleğimizde bundan sonra özellikle çiftlik muhasebesi ve uzay muhasebesi incelenmelidir.
Libor 2021 yılında kalkacaktır, bugünden üzerinde düşünmeye başlayalım, geç bile kaldık.
Mesleğimiz gelişiyor. Tamamen elektronik sistemle geçiliyor. Dünya koskoca bir köy oldu. Defterler kalkıyor, yeni dünya düzeni geliyor. Mesleği yeni dünya düzenine uyduracağız. Endüstri 4.0 bitti, 5.0 geliyor.
Meslektaşlar bilmeli ki, defterlerin kalkması muhasebeyi yok etmeyecektir. Meslege daha fazla ihtiyaç olacaktır. Çünkü sonuçları irdeleyecek, anlatacak danışmanlara ihtiyaç olacak ve meslek daha da kıymetlenecektir. Kısaca söyleyelim önümüzdeki 10 yılda muhasebeciler daha fazla öne çıkacak, danışmanlık daha kıymetli olacak.
Ülkemizde mesleğin ilerleyişi maalesef mehter yürüyüşü gibi iki ileri bir geri, sonuçta yine de ilerliyoruz ama gerekenin yarısı kadar.
Bizim mesleğimiz kariyer mesleğidir. Dünyada mluhasebeci = denetçi demektir.
Meslek örgütleri öne çıkarak muhasebe eğitmeni yetiştirmelidir. Muhasebeciler lider olanlardır. İş adamlarına danışmanlık yaparak önderlik ve liderlik yapmaktadırlar. Kalite Güvence Sistemini meslek örgütleri yapar, KGK bunları denetler.
Kurumsal yönetim değil, kurumsal yönetişim dir.
Dünyada iki şey mutlaktır.
Biri ölüm, biri vergi.
Değerli meslektaşlar, saatlerce süren, koca bir kitap oluşturacak toplantıdan çarpıcı bazı cümleleri paylaştım. Umarım faydalı olur. Toplantı sonuç kitapçığını çıktığında alıp faydalanmanızı tavsiye ederim. Mesleğin geleceği ve sizlerin gelecekle ilgili planlarınız açısından çok önemli bir çalışma olduğu kanaatindeyim.
Meslekte güzel günlere.
Facebook
Sayı: 1118 - Tarih: 10.10.2017
Yazarlarımız