Av. Öztürk Yazıcı - Üniversiteler ve şehrin ekonomisi

Üniversiteler ve şehrin ekonomisi


İstanbul, TÜİK verilerine göre 15 milyon nüfusun yaşadığı bir mega kent.
Son bir kaç haftadır, üniversitelerin bu mega kentin ekonomisine neler kattığını bizzat yaşayarak ve ister istemez derinden gözlemleme şansım oldu. 
İki yakada da yer alan kamu ve özellikle Vakıf Üniversiteleri salt kendi ekonomileriyle kalmıyor, şehrin ekonomisini de uçuruyor.
Ev sahipleri Avrupa yakada Şişli Beşiktaş'ta yıkık dökük evleri yeniden inşaya gerek bile görmüyorlar. Kiracısı alıcısı inanılmaz fiyatlarla hazır. Kiracılar daha evden çıkmadan evlerin kiracı adayları sıra kuyrukta.
Özetle; üniversiteler başta gayrimenkul piyasasının ana motoru.
Taksicisi, münibüscüsü, lokantacısı, marketleri, cafecisi, elektrik, gaz ve sular idaresi, yurt işletmecileri, maliyesi aklınıza gelebilecek her sektör.
Devam; akaryakıt istasyonları, otoparkçılar, hocalar, boyacılar, mobilyacılar, elektrikçi, avizeciler...
Sayamayacağınız kadar sektör ve insan devasa bir ekonomi zinciri /havuzu oluşturuyor.
Çocuklarımız, aileler daha ortaokul çağlarında İstanbul'da bir üniversite ve yaşam düşü kuruyor. Bu düş 18'lerinde yaşamın gerçeklerine sönüşürken biz ebeveynlere İstanbul yollarına düşmekten başka çıkar yol kalmıyor.
Bursa üretiyor kazanıyor, ama parayı İstanbul'a kaptırıyor. 
Ve Bursa, aynı TÜİK veri kaynağına göre 2 milyon civarı merkez nüfus ve devasa ekonomisiyle bir tarihi başkent.
Ancak kabul edelim, kurucu ve emeğe geçenleri saygı ile andığımız Uludağ Üniversitemiz dışında elle tutulur bir akademik yapı yok ve sınıfta kalmışız. Üstelik bu büyük Üniversitemizi de  mekan ve toplam kalite anlamında da ileriye götürememişiz. Sonuç olarak; başta kentimizin ekonomisi olmak üzere kent kalitemiz, vizyonumuz da sınıfta kalmış. 
Gelecekte çocuklarımızın İstanbul, Ankara, yurtdışı değil Bursa'da Üniversite hayali kurduklarını düşünebilmek! Ne güzel. 
Öyleyse, hepimiz ve çocuklarımıza güzel günler ve gelecek dilekleri sunalım bari.
İyi haftalar.
Facebook
Sayı: 1216 - Tarih: 17.09.2019
Yazarlarımız