Av. Öztürk Yazıcı - Elektronik tebligat sistemi ve günlük yaşamımız

Elektronik tebligat sistemi ve günlük yaşamımız


Dijital dünya hukuk yaşamına kolaylıklar sunmaya devam ediyor.
Geçtiğimiz günlerde elektronik tebligat yönetmeliği nihayet yayımlandı.
Buna göre artık tüm şirketler 01. 01. 2019'dan itibaren elektronik tebligat adresi kullanmak zorunda.
Yanı sıra avukatlar, arabulucular, bilirkişiler, noterler, mahalli ve kamu idareleri de.
Zorunluluk kapsamına girmeyen gerçek veya tüzel kişiler ise PTT'ye başvurup kapsama dahil olabilecek.
Dijital devrimlerle paralel olarak geliştirilip yenilenen Tebligat Kanunu,Güvenli e-imza Kanunu, vergi mevzuatı gibi mevzuatlarla,UETS (Ulusal elektronik tebligat sistemi) gibi sistemler için kurulan sistemlerle bezenmiş bir yönetmelik, yasalarda bulunmayan ayrıntıları tarif ediyor. Kurguda PTT teşkilatı da yerinde biçimde çok önemli bir işleve sahip.Hukuk yaşamında UYAP ( Ulusal Yargı Ağı projesi) 20 yılı aşkın zamandır çok işlevsel hale geldi.
Mahkemelerin, avukatların, vatandaşların ilk başlarda çok eleştirdikleri bu sistem için artık UYAP'sız bir dünya düşünemeyeceklerinde sanırım hepimiz mutabıkız.
Ancak UYAP, MERSİS, MERNİS gibi projelerle entegre hale gelmiş olsa da, mevcut kağıda, teşkilat ve PTT memuru toleransına dayalı tebligat rejimi çağ dışıyım diye adeta bağırıyordu.
Bir araştırma var mıdır? göz atamadım ancak sadece ülkemizde her yıl birkaç yüz milyon adet basılı tebligat gönderildiğini düşünüyorum.
Tasarruf edilecek kağıt için bile buna değer.
Yargınız hızlanacak olması, ucuz maliyet, bilgi güvenliği, kişisel mahremiyet ve sırların korunması, uluslararası entegrasyon gibi çok zorunlu, gerekli ve önemli yararlar söz konusu.
Çok daha önemlisi artık muhtarlarda tebligat arama derdi sona ermekte.
Muhtarlarımızın dertli mi dertli olduğu bir yığın birikmiş, hatalı tebligat sorunu ortadan kalkıyor.
Zorunluluğa sahip kişiler yanında yine her isteyen vatandaş sisteme kaydolduktan sonra ayrıca cep telefon mesajı ile bir başka mail adresine de aynı anda gelecek tebligat uyarısı ile kendisine gönderilen belgeyi kimse görmeden öğrenebilecek. Salt hatalı tebligat nedeniyle açılan belki de on binlerce dava bile tarihe kavuşacak.
Hatalı tebliğlerden kaynaklanan bir yığın HAK KAYBI ve Türk filmlerine konu olan PTT memurunun icra veya boşanma kağıdı getirmesi misali hikayeler dönemi de artık sona erecek.
İcra kağıdından haberi olmayanlar, dolandırıcılık hikayelerine kurban gidenler daha ne hikayeler geçmişte kalacak.
Bir çok borca batık kişi ve şirket, salt tebligatlar için bir adres ve tebliğleri alacak personel bulundurmak zorundaydı artık yok.
Yeni sistem için kişi ve şirketlerin yapması gerekenler, müracaatta istenen basit bilgi ve belgeler yönetmelikte yayımlanmış.
Zaten artık arama motorlarına 'e tebliğ gerekli belgeler' yazdınız mı sorun yok. Tüm PTT şubeleri sizi yönlendirecektir.
Sistemde yaşanabilecek görülebilecek aksiliklerin (tahminle Teknik- Mersis ve TC kaynaklı) ileri aşamada yapılacak dokunuşlarla giderilebileceğini düşünüyorum.
Mevcut hataların yanlışlıkların zararların bin misli olduğunu bildiğimden ufak tefek hata ve eksiklerin önemi olmayacaktır diyebiliyorum.
Hak kayıpları yaşanmaması adına tüm şirketler ve vatandaşlara mutlaka bu sisteme kaydolmaları yolunda çağrı ve tavsiyemi tekrarlayarak,
Yararlı olması dileklerimle iyi haftalar diliyorum.
Facebook
Sayı: 1178 - Tarih: 11.12.2018
Yazarlarımız