Av. Öztürk Yazıcı - İpotek kurarken bir kez daha düşünün!

İpotek kurarken bir kez daha düşünün!


İpotek; taşınmaz rehninin bir diğer adı, halen mevcut veya ileride açılacak kredilerin teminatını oluşturmak için belirli bir taşınmazın teminat gösterilmesi.
Hukuki tanımla isimleri de, eski tanımla gayrimenkul rehni, yeni Türkçede taşınmaz ipoteği olarak geçer.
Taşınmaz maliki veya hak sahibinin borcu / riski için kurulabildiği gibi bir başkasının borcu veya riski için de verilebiliyor.
Çeşit çeşitleri var ipoteğin.
Ana para ipoteği ( mevcut borç için kurulan), maksimal da denilen üst sınır ipoteği (belirli bir rakama kadar borç için kurulan), yine irade, istem dışında kanundan doğabilecek yapı ipoteği, kanuni ipotek türleri gibi iradeyle istemle kurulan akti ipotekler gibi.
Her türün, çeşidin başta Medeni Kanun, İcra iflas Kanunu ile diğer kanunlarda yer alan hükümleri ve içtihatlarla gelişen, yerleşen uygulama örnekleri var.
Buraya kadar tamam.
Ancak bu yazının başlığı ipotek- bir daha düşünün konulduğuna göre ipotekle ilgili önemli bir 'detaya' gireceğimizi anlamışsınızdır.
Safiyane temiz duygularla bir alacağınız için a kişinin taşınmazına ipotek koydurmadan önce gerçekten bir daha düşünün.
Amacınız, alacağınızı veya riskinizi teminat altına almak biliyorum.

Ancak işler istediğiniz gibi gitmeyebilir.
Neden mi?
Çünkü, sistem gerçekten arızalı.
Daha iyi anlaşılabilmesi için misalle gidelim.
Yüz bin liralık bir risk/alacak için A kişinin taşınmazında ipotek kurdunuz. Alacak ödenmedi. 2019'un eylülünde yasal işleme başladınız. Takibe itiraz, itirazın kaldırılması, istinaf ve yargıtay süreçleri, satışa hazırlık, kıymet taktiri, kıymet taktirine itiraz davası, icradan satış işlemi, satışa mahkeme nezdinde itiraz, yetmedi istinaf nezdinde mahkeme kararına itiraz, o da yetmedi yargıtay nezdinde istinaf mahkemesi kararına itiraz süreci.
Bu süreç sizi yiyip bitirebilir. Süreç beş altı yılları bulabilir. 2026'ya gelindiğinde hâlen kurduğunuz ipoteğin ne işe yaradığını sorguluyor durumda olabilirsiniz!
İlaveten yüz bin liralık bir ipoteğinizi paraya çevirirken aşağı yukarı elli bin liracık da para harcayacaksınız. Devlet bu süreçte sizden sekiz ayrı vergi ve harç kalemi alacak.
(KDV-Tahsil harcı, tellaliye, damga, tapu harcı vesaire vesaire) tabii ki bu işleri profesyonellere yaptıracaksınız.Yasaya göre avukatlara da hizmet ücreti ödeyeceksiniz ki bu ücret de % 18 KDV'ye tabi.
Özetle burada da devlet iyi kazanıyor. Sadece sizin ipoteğiniz vasıtasıyla ipotek değerinin % 50'sini kamu maliyesi cebe koyuyor. Gerçi Bankalar sistemde harçtan muaf ama vatandaş ve şirketlerin işi zor.
Sözüm o ki, ipoteği kurarken pek de 'içiniz rahat' gibi olmasın. Dert aldığınızın, büyük bir davanın ve masrafın eşiğinde riskinde olduğunuzun farkında olarak kurun.
Ve muhakkak ki, başından sonuna kadar tüm süreçte uzmanlarına danışmadan bu işi yapmayın.
Saygılarımla
Facebook
Sayı: 1215 - Tarih: 10.09.2019
Yazarlarımız