Av. Öztürk Yazıcı - Incoterms 2020: Neler değişiyor?

Incoterms 2020: Neler değişiyor?


Ürün satış sözleşmelerinde 1936 yılından beri en sık başvurulan ticari kurallar bütünü, Milletlerarası Ticaret Odası ('ICC') tarafından yayımlanan Incoterms, kritik güncellemelere uğramak üzere. Yeni Incoterms 2020 kuralları, 1 Ocak 2020'den itibaren uygulama alanı bulacak. Dolayısıyla hem firmaların, hem de hukuki danışmanlık veren avukatların bu konudaki bilgilerini baştan sona tazelemeleri gerekecek. Zira eski alışkanlıklara yapılacak en küçük yanlış, firmalar için ciddi maddi zararlara yol açabilecek.
ICC, yeni değişikliklerin amacını açılıyor; global ekonominin hızlı büyüyüşü ve dünya pazarlarına çok daha hızlı erişimin mümkün olması. Incoterms 2010'dan sonra, son 10 yılın gereklerine uygun olarak güncellenmiş yeni Incoterms'ün neleri değiştirdiğine başlıksal olarak kısaca değinelim;
FCA kullanılan satışlarda taraflar veya finansör bankanın yükleme konşimentosu talep ettiği ancak satıcının bunu temin edemediği durumların sıklığı nedeniyle, FCA'de kritik bir değişiklik yapıldı. Alıcı, satıcının yüklemeden sonra kendi taşıyıcısına yükleme konşimentosu hazırlaması talimatını veriyor, ve bu konuda satıcıya bir sorumluluk yüklenmiyor.
CIF ve CIP için ayrı seviyelerde minimum sigorta zorunlulukları belirlendi. CIF satışlardaki minimum sigorta miktarı aynı kalmasına rağmen (Kloz C), CIP satışlardaki minimum seviye Kloz (A) dediğimiz 'all risks' yani alıcı lehine tam kapsayıcı sigorta yükümlülüğü seviyesine getirildi.
Incoterms 2010'daki taşıyıcı konsepti, tarafların kendi taşıma sistemlerini kullanması üzerine inşa edilmemişti. Bu da FCA, DAP, DPU ve DDP satışlarda sorun yaratıyordu. Yeni sistemde bu taşımalarda satıcı veya alıcının teslimatı kendilerinin yapması hakkında düzenlemeler yapıldı.
Ticari taşımalardaki güvenlik risklerinin artması sebebiyle, her bir teslim türünün içine spesifik bir şekilde güvenlik ile ilgili yükümlülükler, ve bu yükümlülüklerin kimler tarafından sağlanacağı hakkında ek kurallar getirildi.
Ticari hayattaki aktörlerin, Incoterms'ün tüm detaylarına daha hakim olması ve ne zaman neyi seçeceğine karar verebilmesi için Açıklayıcı Notlar getirildi. Incoterms 2010 versiyonunda da her bir teslim biçiminin başında yer alan notlar, bu sefer bir bütün halinde sunuldu ve böylelikle tüccarın baştan hangi biçimi seçeceğine karar vermesine yardımcı olunması hedeflendi.
Masraflar konusundaki karışıklıkların azaltılması amacıyla, her bir teslim biçiminin içine, masrafların tam olarak ne olacağı, nereden hangi masrafın çıkacağı hakkında detaylı bilgiler verildi.
DAP ile satışta teslimin daha önce olması sebebiyle, DAT ile DAP'ın yeri değiştirildi ve DAP bir önceye alındı.
Daha birçok değişiklik yapılan Incoterms kurallarına, bir de adına SmartINCOs denilen yeni bir konsept getirildi. Singapur merkezli bir startup ile anlaşan ICC, Incoterms yerleştirilecek olan satış sözleşmelerinin dijital dünyaya adapte olması adına bazı adımlar attığını açıkladı. Henüz detayları tam belli olmayan SmartINCOs, teknolojik gelişmelere en az ayak uydura sektörlerden biri olan taşımacılık gelenek dünyasına gelecekte epey bir ses getirecek gibi görünüyor.
Sanayi dünyamızın işine yaraması dileklerimizle.
Facebook
Sayı: 1219 - Tarih: 08.10.2019
Yazarlarımız