Av. Öztürk Yazıcı - Sayıştay ve Timsah Arena

Sayıştay ve Timsah Arena


Sayıştay Kurumumuz, Anayasa ve kanunlarda görev tarifi yapılan köklü bir denetleme/yargısal işlevi olan bu konuda en üst kurumumuz.
Son yıllarda görev alanları daraldı doğru. 
Ancak, özellikle Belediye idarelerinin özellikle de bütçe ve işleyişlerine dair denetim raporları ses getirmeye devam ediyor.
Geçtiğimiz hafta Bursa Büyükşehir Belediyesinin 2017 Sayıştay raporu geldi bilgisayarıma.
Tamamını okuduğum 122 sayfalık raporda, BBB'nin 2017 hesap ve işlemlerinin bir kısmı yerden mi yere vuruluyor.
35 kişilik Belediye heyetinin Belediye bütçesi ( bizim paramızla) yaptığı bir haftalık Finlandiya gezisi harcamalarından tutunuz, çeşitli ihalelerde yapılan usul ve esasa aykırılıklarla on milyonlarca liralarımızın havaya uçuşması gibi, -sıradan ve önemsiz-şeyler savunmaları ve ayrıntıları ile yer alıyor raporda.
Hele raporun bir Stadyum sayfası var ki, aman aman dokunmayın, kalbiniz varsa okumayın.
Özetle, Bursa Timsah Arena stadyumuna 2011 rakamlarıyla 400 milyar TL'ye yakım harcandığı, BBB bütçe gelirinin % 60'ının stadyuma ayrılmasının TAMAMEN yersiz ve usulsüz olduğu, sonrasında yine stadyumun kulübe kiralanmasının da son derecede Kanunsuz ve usulsüz olduğu, üstelik kira parasonın 2017 sonuna kadar hiç ödenmediği ve Bursaspor'un tahliye edilmemiş, kapı dışı edilmemiş olmasının dahi kanunsuzluk olduğu vesaire vesaire.
Devletin en üst denetim kurumunun raporunun bu paragraflarını daha fazla anlatmayayım meraklısı okusun. Kanıma dokundu. Hem Bursa'nın, Bursalı'nın 400 milyar TL'si uçmuş, hem de daha ne kadar gideceği belli değil. Diğer yandan yaralı bereli inşaatı bitmeyen tesis.
Atatürk stadının yerle bir edilişi ve stadın Spor Bakanlığı bütçesiyle diğer örneklerindeki gibi YERİNDE yapılmasına dair yakarışlarımza duyarsız bir anlayış vardı .
Bugün SAYIŞTAY raporları bile NE YAPTINIZ SİZ ? Her şey usulsüz hepsi kanunsuz! diyor.
İşin bir diğer kötü yanı da KANUNLAR DEĞİŞMEDİKÇE bu kanunsuz durum, bu gidişat düzelmeyecek ve STADYUM 'da 'KAÇAK' olmaya ve oynamaya devam edilecek.
Karşı karşıya karşılaştığımız bu gerçelle yüzleşmeliyiz. Şehrimiz ve ŞAMPİYON kulübümüz bu tarz şeyler değil, güzel ve başarı dolu öykülerle anılmalı.
Konu hakkında ümit ve beklentim, Belediyeler Yasası ile Kamu İhale Yasasının bu yönde yapılması artık elzem olan eklemeler.
Yoksa, stadyuma ve dolayısıyla güzide Bursasporumuzun geleceğine dair malesef işimiz YAŞ .!
Saygılarımla..
Facebook
Sayı: 1173 - Tarih: 06.11.2018
Yazarlarımız