Av. Bahadır Yazıcı - Futurizm serileri: Kaçınılmaz değişimler

Futurizm serileri: Kaçınılmaz değişimler


Bir avukat olarak aynı zamanda girişimcilik ve teknolojik gelişmelerin ticaretleştirilmesi sürecindeki regülasyon süreçlerini yakından takip etmekteyim. Zira bugüne kadar çoğu yurtdışında olmak üzere bu konuda çoğunluğu doğrudan hukukla bağlantılı olmayan tartışma ve zirvelere katıldım. Hepsinde ortak olarak gördüğüm bir sonuç var. Baştan 'bu konu epey somut', 'bu kadar irdelemeye gerek yok', 'bize bir şey olmaz' gibi sözlerin, söyleyenlerini çoğunlukla pişman bırakması. O yüzden bu yazıda; yakın bir gelecekte yeni ticari imkanlar tanıyıp, eski alışkanlıkları ortadan kaldıracak üç sektöre ait gelişmeleri kısaca başlıklar halinde irdeleyeceğiz.
Birbirine Bağlı Taşıtlar (Connected Cars): Dijital olarak donatılmış arabaların bugünkü bir senelik global getirisi 18 milyar dolar iken, bu rakamın 2023 yılında 30 milyar dolar'a çıkması bekleniyor. Bu konunun altında farklı alt başlıklar da bulunuyor. 'Connected Car Market' olarak araştırılabilen bu konuda, taşıtlar birbirlerine iletişim sistemleri ve basit telematikler ile bağlanıyor. Otonom araçlar ve bu sektörü besleyecek olan yan sektörler, önümüzdeki 10 yılın otomotiv dünyasına damga vurmaya hazırlanıyor. Sensörlerle donatılmış Otonom araçlar sadece sürüşlerle sınırlı kalmıyor, somut bir örnek olarak araba kendi arızasını kendisi tespit ediyor, bunu uzaktan servise bildiriyor ve servis ilgili yere hazırlıklı gelip arızayı gideriyor. Başka bir örnek de sigorta sektöründen. Sürücünün arabasını nasıl kullandığı, trafik kurallarına ne kadar uyduğu, ne sıklıkla aracı kullandığı gibi veriler doğrudan algoritma tarafından analiz edilip, her sürücüye farklı poliçe sunulması gündemde.
Üç Boyutlu Yazıcı ile Yedek Parça Üretimi (Additive Manufacturing): Fikri mülkiyet hukukçularının haklı bir çekincesi var. Zira ürün demek, tasarım demek. Tersine mühendisliği teknik olarak mümkün kılan bu yöntem, tasarım ihlallerinin önünün alınamamasına sebep olabilir. Ancak büyük bir ticari fırsatı da içerdiği, aşikar. Önümüzdeki 5 sene içerisinde dünyada yedek parça üretimi yapan şirketlerin %85'inin, üretimlerine 3 boyutlu yazıcıları da dahil etmeleri ön görülüyor. Bugün bile yedek parça alımını en büyük ölçekte yapan şirketlerin yarısı, parçaların 3 boyutlu yazıcı ile üretilip üretilemeyeceği üzerine araştırma yapmış bulunuyor. Sonuç olarak, bu sektörde erken davranmak, şirketler için 10 yıllık bir süreçte çok kritik bir öneme sahip. Mevcutta beş farklı teknoloji bulunuyor; SLS, FFF, SLA, SLM, EBM. Her bir teknoloji, farklı bir materyal türü ve üretimi ile bağlantılı.
Bilgisayımsal Hukuk (Computational Law):Son sektör de, kendimin de içinde bulunduğu hukuk sektörü. Avrupa'da, ülkemizde ve özellikle de ABD'de, verilerin analizine dayalı hukuksal çözümser oldukça ivme göstermiş durumda. Örneğin ABD'de sadece hukuk teknolojilerine yatırılan şirket yatırımı miktarı 2019 yılında 1 milyar dolar'ı aşmış durumda. MIT, Stanford gibi okullar; bilgisayımsal hukuk teknolojileri üzerine birimler kurdular ve bu konuda çok yoğun çalışıyorlar. Mevcuttaki örneklerine gelelim. Binlerce döküman makine öğrenmesi sistemine tanıtılıyor ve bir davanın hangi aşamasında ne olacağı, en sonunda hangi tarafın ne kazanacağının ihtimalinin yüzde kaç olduğu, toplam masrafların kuruşu kuruşuna ne miktarda olacağı gibi bilgiler, birkaç saniyede kullanıcının ekranına yansıyor. Bu teknoloji mevcutta hazır ve dünyada birçok yerde kullanılmaya başlanıyor. Akıllı sözleşmeler de aynı şekilde, Blockchain tabanlı olarak kullanılıyor, güvenli veri tabanında otomatik oluşturuluyor ve örneğin İngiltere'de gerçek yasal sözleşme hükmünü taşıyor. Bu konuda yakın zamanda Milletlerarası Ticaret Odası, uluslararası ticarette her gün kullanılan Incoterms'e, smartInco adında bir eklenti yapılacağını ve sistemin Blockchain kullanılarak yürütüleceğini ifade etmişti.
Teknolojik gelişmelerin ticarileştirilmesinin ve katma değerli üretimin öneminin kavrandığı bir ortamda somut adımların atılması dileğiyle.
Facebook
Sayı: 1226 - Tarih: 26.11.2019
Yazarlarımız