Adil Gökçadır - Ordan burdan -1

Ordan burdan -1


HABER : Türkiye İstatistik Kurumu eylül ayı enflasyon rakamlarını açıkladı. Eylülde enflasyon tek haneye düştü. Son 1 yıllık enflasyon yüzde 9,26'ya inmiş oldu. Tüketici fiyat endeksi (TÜFE) ise, aylık yüzde 0,99 arttı.
Hazine ve Maliye Bakanı Albayrak, 'İlk gün hedeflerimizin başına yazdığımız enflasyonla mücadelede büyük bir aşamayı geride bıraktık. Şimdi yeni hedefimiz bu kazanımları koruyarak, enflasyonda yüzde 5 seviyesine adım adım ilerlemek' dedi.
Enerjiye yapılan zamlara, piyasada hakim fiat artışlarına rağmen aynı süreçte enflasyonda, tek haneye düşülmesi ekonomistlerin tersine beklentilerini boşa çıkardı.
Şaşırtan sonuçta, Ekonomi yönetimi kadar, tespitleri yapan TÜİK ve duyuran AA yönetimlerininin payıda olduğu açık. 2018 Ekim ayında 25.24 olan enflasyon, her ay ort. 1 puan düşerek 2019 Ağustos ayında 15.01 olmuş ve nihayet 2019 Eylül ayında 5,75 puan müthiş düşüşle, tek haneli rakamlara inerek, 9.26 olmuştur. Demekki istenirse faiz düşürülüyor, fiatlar artarken enflasyonda düşürülebiliyor ve döviz stabil kalabiliyormuş.
Enflasyon oranı açıklanmadan 1 hafta önce elektrik fiatlarına % 14.9, açıklamadan 1 hafta sonrada köprü ve otoyollar geçişlerine %20 zam yapılmıştı. Ekonomi uzmanıyım diye yorum yapanların, eğitimlerini gözden geçirmeleri gerektiği açıkça ortadadır. Maaş zamlarının enflasyon hedeflerine göre ayarlanacağı doğru ise, hedeflerin de kesin tutacağının göstergesidir. Bu duruma göre 17.5 olan faiz oranı da çok yüksek kalmıştır. Sert bir düşüş beklenebilir.
------------------------o-------------------------
İngiltere'de gençler üzerinde yapılan bir araştırma sosyal medya ağlarının ruh sağlığı üzerindeki etkilerini gözler önüne sermiş. Çalışmada gençlerin ruh sağlığını en olumsuz etkileyen sosyal medya ağının Instagram, en olumlu etkileyenin ise Youtube olduğu kaydedilmiş.
İngiltere Kraliyet Halk Sağlığı Derneği Youtube, Twitter, Facebook, Snapchat ve Instagram'ın gençlerin ruh sağlığı üzerindeki etkilerini ölçümlemiş. Kaygı, depresyon, yalnızlık, kişisel imaj, taciz ve kendini ifade etme gibi 14 faktörü dikkate alarak 14 - 24 yaşları arasındaki 1479 kişi ile gerçekleştirilen çalışmanın sonucunda Instagram'ın, gençlerin psikolojik durumu üzerinde en olumsuz etkiye sahip sosyal medya platformu olduğu ortaya çıkmış. Gençlerin ruh sağlığını en olumsuz etkileyen ikinci sosyal medya ağı Snapchat olurken, onu Facebook ve Twitter takip etmiş.
Adamların işleri güçleri yok. Nelerle uğraşıyorlar diyeceğim ama, bizim gençiliğin durumu ne diye de merak ediyor insan. Neticede İnternet kullanım oranımız % 42 civarında ve en çok kullanıcı sayısına göre dünyada 16. sıradayız.
İngiltere 11'de. Bizim gençlerin elinden telefonda düşmediğine göre ruh sağlıklarıda etkilenmiş olmalı.
Genç işsizlerimizin oranının %24'e yükselmesinide ilave edersek, durum çok iyi olmasa gerek. Birde dizileri ekle. Her akşam kadınların dövüldüğü, tecavüzler yaşanan, başa sıkılan, ayağa sıkılan, kafalar kesilen, kavga dövüş eksik olmayan dizileri. Sonra haberleri izlerken düşün, bu ülke nereye gidiyor, ne oldu gençliğe diye.
Verilen eğitimden olmasın?
Ekilen mi biçiliyor acaba..
------------------------o-------------------------
Para üzerinde araştırmalar yapan uzmanlar, bulaşıcı hastalıkların bir çoğunun parayla bulaştığını tespit etmiş.
Paraların insandan insana bakteri bulaştırdığı üzerine araştırmalar yapan Bursa Uludağ Üniversitesi Veteriner Fakültesi Gıda Hijyeni ve Teknolojisi Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Mustafa Tayar, paraların insandan insana bakteri taşıyıp bulaşıcı hastalıkları bulaştırdığını söylemiş.

O zaman Bankalar Mikrop Yuvası.
Aman dikkat.
Facebook
Sayı: 1220 - Tarih: 15.10.2019
Yazarlarımız