Adil Gökçadır - Bursa gündemi

Bursa gündemi


Kısa bir süre önce BBŞB Başkanı Sayın Alinur Aktaş bey, Belediye bütçesi ile ilgili açıklamalar yapmış, Belediye gelirlerinin, personel giderleri ile borç ve faizlerini ödemeye yetmediğini ifade etmişti.
Belediyenin kamuoyuna da açıklanan borç miktarının, önceki dönemlerde gerçekleşen hesapsız projelerin sonucu olduğu ortada. Bütün Türkiye'de Belediyelerin aşırı borçlanma içinde olduğu da medyaya yansımıştı.
Bu nedenle bu dönemin bir toparlanma dönemi olacağı, yeni büyük projeler yerine, vatandaşı huzursuz eden, esnafın işini etkileyen, şehrin görüntüsünü kirleten yarım kalmış projelerin tamamlanması ve borçların ödenmesinin öncelikli olacağı düşünülmekte idi. Ancak görünen o ki, en azından Bursa için öyle olmayacak. Anlaşılan bu dönemde Bursa, ilave bir Siyasi rol üstlenerek, yeni büyük projelere başlayacak..
Sayın Alinur Aktaş'ın 26.11.2019 Salı günü yaptığı Basın toplantısında açıkladığı projeler bunun habercisi. Görünen o ki, siyasi rakip belediyelere kapanan krediler ve Devlet imkanları, Büyükşehir Belediyesi'ne Bursa'ya akacak ve zaten büyük borçlu Belediye bütçesi ve Bursa yeni borçlar, yeni faizler edinecek.
Açıklanan projelerden en göz alıcı olanı, Hanlar Bölgesi projesi. Bu bölgenin ortaya çıkartılabilmesi, özlediğimiz, yıllardır hayal ettiğimiz ve arzu ettiğimiz, Bursa'nın ruhunu, gerçek çehresini yansıtacak muhteşem bir proje..
Heyecan veriyor.
Sayın Alinur Aktaş'ın gösterdiği proje taslağı nasıl hazırlandı, hazırlanırken uzman Tarihçilerin görüşü alındımı, uzman danışmanlar devrede mi, projeyi yapanlar uzman mimarlar mı, bilemiyorum..
Bursa 800 yıllık Osmanlı ve öncesinde MÖ 1400'lere kadar giden, ilgisizlikten artık yok olmaya yüz tutmuş 3500 yıllık antik eserlerle dolu bir Tarih şehri. Acaba bu proje, bu akılalmaz, muhteşem zenginliği ortaya çıkarabilecek bir iradeyi yansıtıyormu? Bu kadar kısa sürede hazırlanmasıda mümkün mü !!!
Bursa adına samimi bir niyet var ise, kesinlikle siyasi şovdan arındırılıp içinde arkeologların, uzman tarihçilerin olduğu bir heyetin danışmanlığında yapılması ve heyetin onayı olmadan bir taşa dahi dokunulmaması gereken bir çalışma ile sonuca ulaşılabilir. Ayrıca şehrin tam merkezinde yapılacak çalışmalar ulaşımdan ticarete, hafriyat kamyonlarından, vatandaşın rahatsızlıklarına ciddi bir planlamaya muhtaç. Alternatif güzergahlar, trafiğin tanzimi, park sorunları, toz v.b. pek çok sorunun çözümlenmesi gerek. Ve yıllarca sürecek. Düşünmek ve hayal etmek başka, uygulamak başka bir meziyet.
Sayın Başkan'ın konuşmasında ifade ettiği gibi büyük bir kamulaştırma hedeflenmekte. Belediye bir önceki dönemde, özellikle Soğanlı bölgesinde ve Bursa'nın çeşitli bölgelerinde kamulaştırmalar yapmış ve bu iş için çok ciddi rakamlar ödemişti. Halbuki akılcı bir kentsel dönüşüm uygulaması ile bu bedellerin pek çoğu ödenmeden aynı alanları boşaltmak mümkündü.. Hanlar Bölgesinde ise kamulaştırma dışında bir yöntem mümkün görünmüyor. Yinede rezerv alan kaldı ise, buralarda oluşturulabilecek cazibe merkezlerinde yapılacak akılcı projeler ve gönüllü transferlerle mali yük azaltılabilir..
Aksi halde ödenecek kamulaştırma bedellerinin yüksekliği yanında, açılacak davalar nedeniyle, projenin Sayın Başkan'ın bu dönemi içinde bitebilmesi oldukça zor görülüyor. Yeniden yarım kalacak ve esnafı ve vatandaşı uzun süreler madur edecek bir çalışma olabilir. Ancak Tarihi değeri ve getirisi çok yüksek olacaktır. Bu nedenle dikkatle planlanması, kamuoyuna iyi anlatılması ve desteğinin alınması önemli.. İnşallah başarılı olunur, çünkü ehil olmayan ellerle, verilecek zararın telafisi zor ve uzun süreli olabilir..
Acemler Kavşak düzenlemesi, T2 tramvay hattı bitirilmesi çok gecikmiş, aciliyeti olan projeler.
Nilüfer'in Kentsel Dönüşümü ise, Bursa'da kentsel dönüşüm dendiğinde en son ele alınacak mesele. Zaten yapılmaya çalışılan bir Kentsel Dönüşüm değil. Yanlızca ranta dönük bina değişimi, parsel dönüşümü denebilecek sınırlı ve basit bir çalışma.. Aslında belkide doğrusu, Kentsel dönüşüm meselesinin de, gerçek uzmanlardan kurulu bağımsız bir birimin kararları ile yönlendirilmesi ve Siyasetten tamamen arındırılması.. Kaybedilen hayati süre geri gelmeyecek.
Anlaşılan, Sayın başkan konuşmasında Uludağ'dan söz etmemiş.Yetki alanına giriyor mu bilmiyorum. Ancak Uludağ harcanan bir başka büyük hazinedir. Avrupa Ülkelerinde, Kayak merkezleri yaz, kış para basarken, 50 yıldır yolu dahi yapılamayan Uludağ, Suriye'lilere terk edilmiş durumda.. Anlaşılan gözden çıkarıldı.. Değerlerimize sahip çıkmadığımızda ne olacağının dersini aldık. Bursaspor 3 milyonun gözü önünde küme düştü. Uludağ ise alarm veriyor. Her Bursalı gibi, Bursa için en iyisini arzu ediyor ve trafik, hava kirliliği v.b. diğer ivedi sorunlarımızında sahipsiz kalmamasını diliyorum.
Facebook
Sayı: 1228 - Tarih: 10.12.2019
Yazarlarımız