Haber Detayı - DOSAB'da önemli projeler gündemde
DOSAB’da önemli projeler gündemde

DOSAB'da önemli projeler gündemde


Elif Didem Danacıoğlu

DOSAB Başkanı Ersan Özsoy, 'DOSAB dinamik bir yapıdan oluşuyor. Biz sanayicilerimizle iç içeyiz. Her yönetim kurulu toplantımıza 4 sanayicimizi davet ediyoruz. İstişare kültürünü daha da arttırdık' dedi.

Demirtaş Organize Sanayi Bölgesi'nin sorunlarına çözüm bulmak ve bölge için projeler geliştirmek için yoğun çalışan DOSAB Yönetimi, kısa zamanda çok önemli projelere imza attı. Bursa'nın en büyük 250 firmasından 43'ünün DOSAB sınırları içerisinde olduğunu ifade eden Demirtaş Organize Sanayi Bölgesi Yönetim Kurulu Başkanı Ersan Özsoy, 2016 yılında 4,5 milyar doları aşan ihracat söz konusu olduğunu ve bu rakamın Türkiye'deki 75 ilin yıllık ihracat rakamından daha büyük olduğunu ifade etti.
'4 aydan bu yana projelerimizi hayata geçirmek için ekibimizle birlikte çalışıyoruz. Biz sanayicilerimizle iç içeyiz' diyen Ersan Özsoy, DOSAB tarafından çalıştırılacak olan bölge için gümrüklü antrepo'dan meslek lisesine kadar yeni projeleri bölge sanayicileriyle buluşturmayı hedeflediklerinin altını çizdi.
DOSAB Başkanı Ersan Özsoy, DOSAB'ı ve yeni projeleri anlattı.
Görevi
devraldığınızdan
itibaren DOSAB'da
neler değişti?
6 Mayıs'ta gerçekleşen olağan genel kurulda bölgenin ortak kararıyla tek liste olarak seçime gittik.
Bölge sanayicilerimizin isteği ile yeni bir yönetim oluştu. DOSAB dinamik bir yapıdan oluşuyor. DOSAB'da yürüyen bir sistem var.
Personelimiz ve kadromuz başarılı, işini bilen kişilerle çalışıyoruz.
Bunun verdiği avantajla zaten yürüyen projelerimiz vardı, üzerine bir takım projeler ürettik ve genel kurulumuzda sanayicilerimize sunduk. 4 aydan bu yana projelerimizi hayata geçirmek için ekibimizle birlikte çalışıyoruz.
Biz sanayicilerimizle iç içeyiz. Her yönetim kurulu toplantımıza 4 sanayicimizi davet ediyoruz. İstişare kültürünü daha da arttırdık.
BÖLGE İÇİN
GÜMRÜKLÜ
ANTREPO ÜZERİNE PROJEMİZ VAR
Projelerinizden
bahsedebilir misiniz?
Sanayicilerimizin en büyük sıkıntılarından birtanesi bölge içi trafik yoğunluğu ile alakalı idi. Bu konuda çalışmalar yaptık. Yeni bir işletme ile anlaşarak tır parkımızı revize ettik. Ana caddemiz olan Mustafa Karaer caddesi çok yoğun trafikle karşı karşıyaydı. Güzergah değişikliği ile tırların o caddeye girmesini engelledik, yeni bir güzergah vererek trafiği rahatlattık.
Bölgemizde sanayicimizin depo ihtiyacı var. Firmalar mevcut depolama yerlerini üretim alanına katarak hem maliyet hem de kapasite açısından yol almak istiyorlar. İthalatçı ve ihracatçı firmalarımızın depo ihtiyaçları söz konusu… Biz bu ihtiyaçları görüp talep topladık. Gelen taleplere göre projemizi yaptık ve ihalemizi de 22 Ekim'de gerçekleştirdik. Buna göre 2'şer bin metrekarelik 22 adet depo alanı yapacağız. Bölgemizin doğusunda yer alan teknik alt yapı alanımızdaki bu depoları, ihtiyacı olan sanayicimize katılımcı olması şartıyla kiralayacağız. Depoları 2018 yılında sanayicimizin hizmetine sunacağız. Böylece hem sanayicimizi üretim anlamında rahatlatmış hem de DOSAB'a kalıcı bir kira geliri sağlamış oluyoruz.Atıksu Arıtma Tesisimizin atık suyun geri kazanımı ile ilgili iyileştirme projemiz söz konusu… Bir süredir üzerinde çalışılan bu projemizin ihalemizi yaptık. 18 ay sonra da bu yatırım tamamlanacak. Hem arıtma tesisimizin kapasite artışı ve atılan suyun tekrar geri kazanmasıyla ilgili çalışmamız hayata geçmiş olacak. Böylece günlük 17.500 metreküp suyu proseste kullanmak üzere geri kazanabileceğiz. Uygun alt yapı ve hizmetler, ucuz elektrik, doğalgaz ve atık su gibi faktörlerle sanayici için bölgemiz cazibe merkezi haline geldi. Biz bu halini koruyoruz, bundan sonra da DOSAB cazibe merkezi konumunu korumaya devam edecek.
DOSAB tarafından çalıştırılacak olan bölge için gümrüklü antrepo üzerine projemiz var. Sanayicilerimiz ithalat kısmında bu hizmeti bölge dışından alıyorlar. Bu projenin lojistik bakımdan destek sağlayacağını düşünüyoruz. Proje için hazırlık içerisindeyiz., 2019 yılı itibariyle hizmet vermeye başlar diye düşünüyoruz. Büyükşehir Belediyesinin çalıştırmakta olduğu bölgemizde bir itfaiyemiz var. Sanayicimizden gelen istekler doğrultusunda itfaiyemizi belediyeden devralmak istiyoruz. Bunu endüstriyel yangınlarla alakalı daha efektif bir hale getirmek ve aynı zamanda sanayicimize yangınla ilgili eğitimler vermek üzere bu itfaiyeyi kendimiz işletmek üzere belediyemize müracaatımızı yaptık.
MESLEK OKULUNUN YAPILMASI
BÖLGEMİZ İÇİN
ÇOK GÜZEL
OLACAKTIR
DOSAB'ın
meslek lisesi projesi
var mı?
Devletimizin ve bakanlığın vermiş olduğu desteklerle önümüzdeki dönemde bir teknik lise projemiz söz konusu. Bununla ilgili ön çalışmalara başladık. Bölgemizde BUTGEM'in ve MESYEB'in yapmış olduğu kategoriler farklı. Mutlaka bir meslek okulunun yapılması bölgemiz için çok güzel olacaktır. Bölgemize baktığınız zaman firma sayısı bazında yüzde 75'i tekstil, yüzde 25'i otomotiv ve diğer sektörler. Fakat istihdama baktığınız zaman bu yarı yarıya. Buraya planladığımız teknik lisedeki içerik hem otomotiv ve makine sanayi hem de tekstil sanayi olacak. İkisinin de eşit ağırlıkta olmasını planlıyoruz.
Yabancı firma
yoğunluğu ne durumda?
Bölgede yabancı ortaklı firmalar yoğun, en büyüğü de Tofaş. Bosch ve Grammer'in burada tesisi var. Otomotiv ve yan sanayi ağırlıklı olmak üzere konfeksiyonda da yabancı firmalar var.
432 FAAL
FİRMAMIZ VAR
Doluluk oranı
ne durumda?
Bölgemizde yüzde 90'ı aşan doluluk oranına sahibiz. 432 faal firmamız var ve 45 bine yakın istihdam söz konusu… Bursa'nın en büyük 250 firmasından 43'ü DOSAB sınırları içerisinde. 2016 yılında 4,5 milyar doları aşan ihracatımız söz konusu. Bu rakam Türkiye'deki 75 ilin yıllık ihracat rakamından daha büyük…
TEKRAR
GÜNDEMİMİZDE
OLACAKTIR
Buhar üretim tesisi ile ilgili son gelişmeler ne durumda?
Bu, bölgedeki boyahanelerimizin buhar ihtiyacını karşılamak üzere üretilen bir projeydi. Buharın üretilmesinin yanında çıkacak elektrik sanayiciye hizmet olarak verilecekti. ÇED raporu ile ilgili yargı süreci devam ediyor. Biz yönetim olarak göreve geldiğimizde bu sürecin tamamlanmasını bekleme kararını aldık. Yargı süreci tamamlandığında konu tekrar gündemimizde olacaktır.
Doğalgaz,
elektrik, su
tüketimini nasıl
değerlendiriyorsunuz?
15 Temmuz sonrası hem ihracat hem de iç piyasa bazında ciddi bir yavaşlama oldu. Üretici firmalar bu süreçten etkilendiler. 2017 yılı şubat ayından itibaren bir ivme ile hem ihracatımız hem de iç piyasanın canlanması başladı. Bu yönde 2017 yılı toparlanma yılı oldu. Yıl sonuna kadar da görünen o ki, hem ihracatımız hem de büyüme rakamları artacak. Tüketim bazına baktığımız zaman geçen seneye göre neredeyse aynı rakamları yakalayacağız, hatta bir miktar üzerine çıkacağız.
İşçi iş arıyor mu,
işveren işçi arıyor mu?
Bölgede eleman sıkıntımız var. Bursa büyüyen ve sürekli yatırımı olan bir şehir. Sanayi sürekli büyüyor. Bu bağlamda da eleman sıkıntımız var. Sadece kalifiye eleman da değil, vasıflı ve vasıfsız her türlü elemana ihtiyaç var. Devletimizin yapmış olduğu güzel destekler ve teşvikler var. Burada yabancı işçi çalıştırılmasını güncellemek gerekir. Orada belli bir limitler var. Eğer bizler de Avrupa ülkesinin gelişimini sağlamak istiyorsak, mutlaka yabancı işçi çalıştırılmasına düzenlemeler yapılması ve izin verilmesi lazım.
TEKNOSAB ile ilgili ne düşünüyorsunuz?
TEKNOSAB güzel bir proje. Hedeflenen, OSB'lerdeki tesislerin oraya gitmesi değil, amaç oraya yeni yatırımcıyı çekmek.
Teknolojik yatırımlarla mutlaka bizim bölgemizden de yer almayı istenen firmalar vardır. Amaç, yabancı firmaların bu cazibe merkezine çekilmesi.
Hükümetten
sanayicilerin
beklentileri var mı?
Burada en önemlisi bizim mutlaka hem devlet kanalında hem de sanayicilerimiz tarafında Türkiye'nin isminin marka olarak tanıtılması. Sanayici ihracatını yapıyor fakat, burada hükümetle beraber bizim ortak hedefimizin Türkiye markasının her platformda daha iyi yerlere çıkarılması. Bunu sağladığımız zaman ihracatımız daha da artacaktır.
Devlet sanayici ve yatırımcıya yönelik ciddi projeler yapıyor. Politik krizlerin en güzel çözüm şekli ülke markasının
güçlü olması.
Facebook
Sayı: 1121 - Tarih: 31.10.2017
Yazarlarımız