Haber Detayı - Deride ihracat hedefi 2 milyar dolar
Deride ihracat hedefi 2 milyar dolar

Deride ihracat hedefi 2 milyar dolar


İstanbul Deri ve Deri Mamulleri İhracatçıları Birliği (İDMİB) Başkanı Mustafa Şenocak, deri ve deri mamulleri ihracatının 1 Ocak ila 23 Ekim arasında geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 11,6 artarak 1,4 milyar dolara yükseldiğini, gayretli çalışmaları sonucunda kasım ayı ile birlikte 2017 ihracatını kolaylıkla aşacaklarını belirterek, "Deri sektörü olarak ihracatı daha da artırmak için çalışmalarımıza hız verdik. 2019'da 2 milyar dolar ihracat yapmayı hedefliyoruz" dedi.

Şenocak, Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın Afrika'ya verdiği öneme işaret ederek, Türk deri ve deri mamulleri ihracatçılarının buraya daha fazla ürün satması gerektiğini, Afrika'nın bu alandaki ithalatından çok düşük pay aldıklarını söyledi.

Afrika'ya ihracatı yapılan deri ve deri ürünlerinde ayakkabının başı çektiğini ifade eden Şenocak, diğer alanlara da yoğunlaşılması gerektiğini belirtti.Mustafa Şenocak, deri sektörü olarak ihracatı daha da artırmak için çalışmalarına hız verdiklerini, 2019'da 2 milyar dolar ihracat yapmayı hedeflediklerini belirterek, "Ayakkabı sektörü ihracatımız, birkaç hafta içerisinde 2017 ihracatının tamamını da aşarak tüm zamanların rekorunu kıracak. 1 Ocak-23 Ekim'de 756 milyon dolar ihracat gerçekleştirdik. 2017'de ise 769 milyon dolar ihracat gerçekleştirmiştik. Kısa bir süre içerisinde saraciye ve işlenmiş kürk ihracatımız da 2017 yılı ihracatımızı kolaylıkla aşacak. Saraciye sektöründe yüzde 15'lik artışla 172 milyon dolar ihracat, işlenmiş tüylü deride ise 50 milyon dolar ihracat gerçekleştirdik. Afrika'ya deri ve deri mamulleri ihracatında 2017 ihracatını da aşarak yüzde 38'lik bir artışla 100 milyon dolar ihracat gerçekleştirdik" dedi.
Facebook
Sayı: 1173 - Tarih: 06.11.2018
Yazarlarımız