Haber Detayı - Çin'e ev tekstili ihracatı 5 kat arttı
Çin’e ev tekstili ihracatı 5 kat arttı

Çin'e ev tekstili ihracatı 5 kat arttı


Son on yılda yapılan çalışmalarla ev tekstilinde Çin'e ihracatını 5 kat artıran Türkiye, 27-30 Ağustos tarihleri arasında düzenlenen 'Intertextile Shanghai Home Textiles 2018' fuarında yerini sağlamlaştırdı. Milli katılım organizasyonunu Uludağ Tekstil İhracatçıları Birliği'nin (UTİB) gerçekleştirdiği fuara Türkiye'den 20 firma katıldı. Türk firmaları 1.9 milyar dolarlık ev tekstili ithalatı ile dünyanın önde gelen pazarından biri olan Çin'deki pazar payını artırmak için ürünlerini görücüye çıkardı.
Türkiye'nin ev tekstili sektöründe 2017 yılında 2,7 milyar dolarlık ihracata imza attığını ve dünya pazarından yüzde 4,5 pay almayı başardığını belirten UTİB Yönetim Kurulu Başkanı Pınar Taşdelen Engin, dünyanın en büyük tekstil ithalatçısı Çin Halk Cumhuriyeti'nin sektör ihracatı için önemine değindi. Türkiye'nin son yıllarda Çin pazarında ağırlığını daha da artırdığını belirten Engin, 'Çin'e gerçekleştirdiğimiz ev tekstili ihracatı 5 kat artarak, 5 milyon dolardan 25 milyon dolara kadar çıktı. Ancak Çin, sadece 2017 yılında yaklaşık 1,9 milyar dolarlık ev tekstili ithalatı yaptı. Sektördeki gücümüz ve potansiyelimizle Çin pazarından çok daha fazla pay alabiliriz. Global pazarda son derece güçlü bir imajı bulunan sektörümüz, son teknolojilere sahip makine parkı, esnek üretim kabiliyeti, AR-GE yatırımları ve markalaşma sonucunda daha da başarılı olacaktır' dedi.
YENİ PAZARLARA ULAŞILDI
Engin, 'Birliğimiz, diğer tekstil ürünlerinde olduğu gibi, ev tekstili ürünlerinde pazar arayışlarını aralıksız sürdürüyor. Çin Halk Cumhuriyeti'nde düzenlenen ve Uzak Doğu'nun en önemli fuarlarından birisi olan 'Intertextile Shanghai' fuarı da bizim en çok önemsediğimiz etkinliklerin başında geliyor. UTİB olarak katılımcı firmalara yeni ticari bağlantıları için önemli destekler sunduk. Firmalarımızı düzenlediğimiz etkinlikler ile Çinli ve diğer ülkelerden gelen alıcılar ile buluşturarak yeni iş bağlantıları yapmalarına yardımcı olduk.
Firmalarımız, nevresim takımından havlu ve bornoza, perdeden döşemelik kumaşa ve halıya kadar ürünlerini fuarda sergileme fırsatı buldu. Her yıl olduğu gibi bu yıl da Türk ev tekstili sektör temsilcileri, fuarın ilgi odağı haline geldi'dedi.
Facebook
Sayı: 1165 - Tarih: 11.09.2018
Yazarlarımız