Haber Detayı - Çevreci üretime ödül
Çevreci üretime ödül

Çevreci üretime ödül

Başkan Recep Altepe, 'Bu kuruluşlarımız şehrimize, geleceğimize en büyük saygıyı gerçekleştiren kuruluşlar' dedi.

Bursa Büyükşehir Belediyesi, çevreye duyarlı üretim yapan, yasal yükümlülüklerini yerine getiren 15 firmayı törenle ödüllendirdi.


Bursa Büyükşehir Belediyesi sanayi kuruluşlarının çevreye zarar vermeden üretim yapmalarını teşvik etmek amacıyla sanayi bölgelerinde yapılan denentimlerin sonunda 15 sanayi kuruluşunu plaketle ödüllendirdi. Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, ödül alan firmaları çevreye zarar vermemeleri nediyle kutlarken, 'Bu kuruluşlarımız şehrimize, geleceğimize en büyük saygıyı gerçekleştiren kuruluşlardır' dedi. 5 Haziran Dünya Çevre Günü bu yıl farklı bir etkinliğe sahne oldu. Çevresel duyarlılığı yaygınlaştırmak için, kirleten kuruluşlara verilen cezaları açıklayan belediye bu yıl örnek davranışları ödüllendirme kararı aldı. Dünya Çevre Günü'ne denk getirilen ödül töreni, Merinos AKKM'nde verilen iftar sonrası gerçekleştirildi. 'Çevreci Sanayi Tesisleri Ödül Töreni'nde konuşan Büyükşehir Belediye Başkanı Altepe, öncelikle Büyükşehir Belediyesi'nin çevre ile ilgili yatırımlarını, projelerini anlattı. Çevre konusundaki belediye faaliyetlerini içeren bir video ile projeler hakkında bilgi veren Altepe, sanayi kuruluşlarını tebrik edereken, törenin 'Çevreye duyarlı, çevre ve insanlığa saygılı, örnek yatırımları gerçekleştiren, gereğini yerine getiren, marifetni ortaya koyan şirketlerimizin ödüllendirilmesi, takdir edilmesi için düzenlendiğini' vurguladı.


ÜRETİMDE İKİNCİYİZ AMA...
Büyükşehir Belediye Başkanı Altepe'nin konuşmasından satır başları şöyle:
'Dünya ekonomisinde 17. sırada olan Türkiye, dünya ile ilgilenmede ilk sırada... Nerede bir sıkıntı var oradayız... Bursa bu alanda öncü. Bursa tüm Balkan ülkelerinde var, Ortadoğu'da, Afrika, Kamerun'da, Somali'de, Madagaskar'da bile Bursa var. Tüm Kafkaslarda da Bursa var. Güçlü ve büyüyen Türkiye'nin güçlü ve büyüyen şehirlere ihtiyacı var.
Bursa'nın lokomotiv olması gerekiyor. Tarihe nasıl sahip çıkılır, milli kültürümüze nasıl sahip çıkılır, Bursa en güzel şekilde gösteriyor. Kent kültürü, kentlilik bilinci ne demek, dünyada en öne geçti. Dünyaya çok şey öğretti Bursa. Dünya Sağlık Örgütü'nün de Türkiye'deki partneri. Türkiye Sağlıklı Kentler Birliği'ni kuran ve başkanlığını yürüten şehir.
'NE OLURSA OLSUN
ÜRETMEK DEĞİL...'
Tüm değerlerimiz önemli, ama en önemlilerinden birisi çevre. Bizlere emanet olan havayı, temiz suyu, toprağı en temiz şekilde gelecek kuşaklara aktarmak en büyük görevimiz. Ne olursa olsun üretmek değil, çevreye sagyılı olmak... Yaptığımız üretimle de örnek olabilmek istiyoruz. Havayı, suyu ve toprağı kirletmeden üretmek...
Dünyanın gündeminde bu var. Biz bir taraftan ararsularımızı, denizlerimizi temizlerken, bir yandan da Avrupa'nın kirliliğinin biz gelmemesi için mücadele ediyoruz.
Tuna havzasını temizlemek için, Doğu Avrupa'daki kirlilikler Marmara Denizi'ne gelmesin, Mudanya'nın, Gemlik'in sahillerine vurmasın diye toplantılar yapıyoruz.
Türkiye'deki hassasiyet onların önüne geçti. Bursa'da yüzlerce trilyon lirayı bu işe harcıyoruz.
'ÜRETİCİLERİMİZLE GURUR DUYUYORUZ'
Bütün Bursalılarla ve Bursalı üreticilerimizle gurur duyuyoruz. 25 Sanayi bölgemiz, 15 sanayi sitemiz var. Binlerce fabrika denetlendi, adımlarımızı attık. Bursa'mızın gerçek anlamda örnek, sağlıklı olması... Fabrika sayısında ve üretimde İstanbul'un ardından ikinci sırada biziz. Çevre konusunda da en büyük hassasiyet, görev bizlere düşüyor. Ve bu hassasiyet bizlerde var. 140 kilometre boyunca sahillerin temizlernmesi... Samanlı Kolektörü Samanlı bölgesine, Barakfaki'ye gidiyor. Deniçay'dan Nilüfer'e.. Hepsi arıtma tesislerine gidiyor. Akçalar arıtma tesisi Göl havzasınını, Batı arıtması da Dürdane bölgesinden başlayarak Geçit'ten Badırga'ya kadar bağlantısını gerçekeştiriyor. Sahillerimizde heryerde denize giriliyor.
'BİR YILDA 400 TRİLYON LİRA'
Bir yılda harcadığımız para 400 trilyon (400 milyon) lirayı buluyor. Hamitler katı Atık depolama alanında metan gazından yılda 15 trilyon (15 milyon) lira tutarında elektril üretiyoruz. Karacabey Kurşunlu'dan Gemlik Narlı'ya kadar tüm sahiller düzenlendi. Paket arıtma tesisleri ile birlikte sularımız koruma altına alınıyor. 26 Deremizin ıslahı Büyükşehir Belediyemiz tarafından yapılıyor. Artık derelerde taşkın yaşanmıyor. En çok arıtma tesisi olan, en çok yatırım şehir Bursa, bu konuda ödüller almamız gerekiyor.
ÇAMURDAN ELEKTRİK
Arıtma tesislerinde üretilen çamuru bertaraf etmek gerekiyor. Bu konuda çamur bertarafı için en ileri teknoloji sistemini kurduk. Kurduğumuz tesisle çamur artık kendi kalorisiyle kendini yakıyor, elektrik üretiyor.
İnşallah 12 yılda kendini amorti edecek. İlk defa yerli bir tesis oldu. Çevreye de etkisi olmayan, dünyaya ihracat edebileceğimiz bir yerli tesisimiz oldu. Hüdavendigar Parkı, Eski Demirtaş Çöplüğü Vakıf Parkı....
Kent çöplüğünde 1,5 milyon metrekare yeşil alan yapılıyor.
'AMAÇ KİRLETMEMEK'
Amaç çevreyi kirletmemek. Üretimi artırmak, büyümek, gelişmek, daha fazla satmak, daha fazla ihraç etmek, bunu yaparken, çevreye zarar vermemek. Bunun batıda örnekleri var. Bizler onlar kadar kirletmeden yarı yoldan dönmüş oluyoruz.'
17 İLÇE TARANDI
Altepe, ödülün gerekçelerini açıklarken de, 'Merkezle birlikte 17 ilçemizde tepeden tırnağa bütün sanayi bölgelerimiz dolaşıldı. Firmalar incelendi. Öncelikle 1. sınıf Gayrisıhhi müessese ruhsatı olan firmalar bu işe dahil edildi. İmar mevzuatı ve planlarına uygunluk, ÇED raporlarına uygunluk arandı, Çevre İzin Belgesi, itraiye raporu, geçiş yolu izin belgesi vs. Son bir yıl içinde herhangi bir çevre cezası almamak, çevreyi koruyan, katkı sunan, bir projeyi gerçekleştirmiş olmak. Gerekli kriterleri sağlayıp sağlamadıkları araştırıldı' dedi.
Gecede, çevreci sanayi tesislerine ödülleri Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe ile birlikte Bursa Ticaret ve Sanayi Odası (BTSO) Yönetim Kurulu Başkanvekili Cüneyt Şener tarafından verildi. Ödül törenine Orhangazi Belediye Başkanı Neşet Çağlayan da katıldı. Ödüllerin isim sırasına göre verilmesi dikkat çekti.
Facebook
Sayı: 1101 - Tarih: 13.06.2017
Yazarlarımız