Haber Detayı - Çevreci üretim ödüllendirildi
Çevreci üretim ödüllendirildi

Çevreci üretim ödüllendirildi

Bursa Organize Sanayi Bölgesi (Bursa OSB) ile Bursa Organize Sanayi Bölgesi Sanayicileri ve İş Adamları Derneği'nin (BOSİAD) 'Çevreci Üretim, Temiz Gelecek' sloganıyla düzenlediği Çevreye Duyarlı Sanayi Tesisi Yarışması'nda İpeker Tekstil, Martur ve Beyçelik Gestamp gerçekleşen törenle ödüllerini aldı.

Elif Didem DANACIOĞLU
Sürdürülebilir çevreci yaklaşımla online olarak başvuru ve değerlendirmelerin yapıldığı yarışma, Bursa OSB firmaları arasında Çevreye Kirletici Etkisi Yüksek Olan Tesisler, Çevreye Kirletici Etkisi Olan Tesisler ve İzin-Lisans Muafiyeti Olan Tesisler olmak üzere 3 ana kategoride düzenlendi. Aynı kategorilerde bu yıl ilk kez teşvik ödülleri de verildi.'Çevreye Kirletici Etkisi Yüksek Olan Tesisler' kategorisinde birinci İpeker Tekstil, 'Çevreye Kirletici Etkisi Olan Tesisler' kategorisinde birinci Martur Sünger ve Koltuk Tesisleri ve 'İzin-lisans Muafiyeti Olan Tesisler' kategorisinde birinci Beyçelik Gestamp oldu. Çevre teşvik ödülleri de; Çevreye Duyarlı Ürün kategorisinde PLA İplik Üretimi ile Korteks Mensucat'a, Çevreye Duyarlı Sürdürülebilir İnovasyon kategorisinde SPEAR Projesi ile enerji optimizasyonu gerçekleştiren Aktaş Hava Süspansiyon Sistemleri'ne ve Çevreye Duyarlı Yatırım alanında atık geri kazanımı ile Erkurt Holding şirketlerinden Formfleks Yatırım Ürünleri'ne gitti. Gecede jüri üyeleri ve yarışmaya katılım gösteren tüm firmalara da teşekkür plaketi verildi.Bursa OSB ile BOSİAD'ın çevre altyapısını kurmuş, üretim ve hizmet faaliyetlerinde çevreci yaklaşım sergileyen ve duyarlılık gösteren sanayi tesislerini ödüllendirdiği Çevreye Duyarlı Sanayi Tesisi Yarışması'nın kazananlarının belirlendiği ödül törenine; AK Parti Bursa Milletvekili Bennur Karaburun, CHP Bursa Milletvekili Nurhayat Altaca Kayışoğlu, Büyükşehir Belediyesi Başkan Vekili Ahmet Yıldız, Bursa Teknik Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Arif Karademir, İl Emniyet Müdürü Osman Ak, BTSO Meclis Başkanı Ali Uğur, BOSİAD Başkanı Abdullah Bayrak, Bursa OSB ve BOSİAD Yönetim Kurulu üyeleri, sanayi bölgelerinin başkanları, kamu kurumları ve sivil toplum kuruluşlarının yöneticileri ve sanayiciler katıldı.


'TEMİZ SANAYİNİN MÜMKÜN OLDUĞUNU GÖSTERMEK İÇİN YOLA ÇIKTIK'
BOSİAD Başkanı Abdullah Bayrak, 'Çevre sorunlarına karşı son yıllarda giderek artan bir duyarlılık var. Bu duyarlılıkla birlikte çevre sorunları denilince akla hemen sanayi geliyor. Çevre kirliliğine sanayinin neden olduğu gibi bir algı var. Bursa özelinde örnek vermek gerekirse, Nilüfer Çayı'ndaki kirliliğin nedeni sanayi olarak görülüyor, hayır. Buradaki kirliliğin nedenini planlı sanayi bölgeleri dışındaki tesislerde aramalıyız. Biz bu algıyı terse çevirmek, temiz sanayinin mümkün olduğunu göstermek için yola çıktık. Hedeflerimizin ilk sırasında olan farkındalık yaratmayı başardığımızı gururla görüyorum. Şimdiki hedefimiz planlı sanayinin öncüsü Bursa OSB'yi temiz sanayinin de öncüsü yapmak. Üretmek birinci önceliğimiz, fakat kirletmeden üretmek ise ana hedefimiz. Bu Bursa'ya olan borcumuz, başka Bursa yok' dedi.


'İLKLERİMİZDEN BİR TANESİ DE ÇEVREYE VERDİĞİMİZ ÖNEM'
Bursa OSB Yönetim Kurulu Üyesi Sühendam Urbay, 'Bursa Organize Sanayi Bölgesi hep ilklerin ve yeniliklerin öncüsü olmuş ve sanayicisinin yanında olmayı kendine görev bilmiş örnek bir bölge durumundadır. İşte bu ilklerimizden bir tanesi de çevreye verdiğimiz önem. Çevre konusuna verdiğimiz önem ve uygulamalarımız nedeniyle, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'ndan ve Sağlıklı Kentler Birliği tarafından ayrı ayrı zamanlarda olmak üzere ödüllendirilmiş bir bölgeyiz. OSB'ler, sanayicilerimiz Türk milletinin rekabet gücüdür' dedi.

'ÇEVRE KONUSUNDA ÖNEMLİ PROJELERİ HAYATA GEÇİRİYORUZ'
BTSO Meclis Başkanı Ali Uğur,
'Bursa sanayisi, ülkemizde çevre konusundaki kriterleri başarıyla gerçekleştiren şehirlerin başında geliyor. BTSO olarak tüm kent dinamikleriyle birlikte çevre konusunda önemli projeleri hayata geçiriyoruz, Yeşil Büyüme Projemiz, Çevre ve Temiz Üretim Konseyimiz ve Enerji Verimliliği Merkezimiz önemli projelerimiz arasında yer alıyor. 'yerli, yenilikçi ve yeşil üretim' vizyonuyla projelendirdiğimiz TEKNOSAB projemiz de çevreye duyarlı sanayi yatırımlarına ev sahipliği yapacak. Sanayici ve iş insanları olarak ne üretirsek üretelim, ne tüketirsek tüketelim, kendimizi çevreden bağımsız düşünemeyiz.'


21 firma plaket aldı
1- BESAŞ BURSA EKMEK VE BESİN SAN
2-COŞKUNÖZ KALIP MAKİNA
3- DURMAZLAR MAKİNA
4-ELEMEĞİ İNŞAAT İÇ MİMARLIK
5-ELELE DÖŞEME
6-ELSİSAN MAKİNA
7-KADRİ UĞUR BOYA
8-MAGNETİ MARELLİ MAKO
9-MAYSAN MANDO OTOMOTİV
10-MEKLAS OTOMOTİV
11-MEGA TEKSTİL
12-NİLBA TEKSTİL
13-ONS MAKİNA
14-OYTAŞ YILDIZ İNŞAAT
15-PİLOT TAŞIT KOLTUKLARI
16-SİNTA SANAYİ İNŞAAT
17-SNT TEKSTİL
18-SOYİÇ İNŞAAT
19-ŞAHİNCE OTOMOTİV
20- ŞIK APRE
21-THİERRY DİNİZ OTOMOTİV
Facebook
Sayı: 1153 - Tarih: 12.06.2018
Yazarlarımız