Haber Detayı - Çamurdan elektrik üretimi geliyor...
Çamurdan elektrik üretimi geliyor...

Çamurdan elektrik üretimi geliyor...


Büyükşehir Belediyesi arıtma tesislerinde oluşan 'arıtma çamuru'nu yakarak elektrik üreten tesis kuruyor. Tesiste, günde 2,5 Megavat elektrik üretilecek.
Bursa Büyükşehir Belediyesi Hamitler Katı Atık Depolama Sahası'nda oluşan metan gazından elektrik üretmenin ardından şimdi de arıtma tesislerinden çıkan çamurlardan elektrik üretecek. Çamur yakma tesislerini gezen Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, tesis sayesinde önemli bir çevre sorunu olan atık çamurlarının da bertaraf edileceğini söyledi. Yapılan açıklamaya göre, BUSKİ tarafından projelendirilip Doğu Atıksu Arıtma Tesisinde inşa edilen çamur yakma tesisnde çalışmalar son aşamaya geldi. BUSKİ Genel Müdürü İsmail Hakkı Çetinavcı'dan bilgi alan Başkan Altepe,'Arıtma tesisi atığı olan çamurların bertaraf edilmesi gerekiyor. Bu uzun yıllardır büyük bir sorundu. Çamurlar üretiliyor, fakat bu çamurlar bertaraf edilemiyordu. Şimdi artık bu çamuru ürettiğimiz yerde direkt olarak yakıp yok edebiliyoruz. Yaptığımız araştırmaların sonunda örneklerini Amerika ve Almanya'da gördüğümüz bu tesisi kentimize kurmaya karar verdik. Son teknolojik metotları kullanarak yerli üretimle kentimize kazandırdığımız tesisi önümüzdeki günlerde çalıştırmaya başlayacağız' dedi.
Altepe, günlük 400 ton sıvı çamurun sıkıştırıldıktan sonra 100 ton çamura düşürülüp, yakılacağını; tesisin 12 yılda kendini amorti edeceğini söyledi.Akışkan yataklı kazanlarda ilk etapta sistemi çalıştırmak için doğalgaz kullanılacağını belirten Altepe, 'Startı doğalgazla verip kazanımız 850 dereceye kadar yükseliyor. 850 dereceden sonra sistem normal rejime giriyor. Proses çalışıyor ve bundan sonra 3600 kalori olan çamur aynı bir kömür gibi yanmaya başlıyor. İçeriye üflenen 600 derecelik hava ile birlikte kendi kendini yakıyor. Burada çamur kendi kalorisiyle yanıyor ve saatlerce, günlerce aylarca bu yanma devam edebiliyor. Kazanın sıcaklığını direkt eşanjörlere vererek buhar üretiyoruz. Atık ısıda üretilen buhar burada türbinlere giderek elektrik enerjisine dönüşüyor. 2.5 megavat saat günlük elektrik üretiliyor' diye konuştu.

Facebook
Sayı: 1088 - Tarih: 14.03.2017
Yazarlarımız