Haber Detayı - Bursa RAMAZAN'a hazır
Bursa RAMAZAN’a hazır

Bursa RAMAZAN'a hazır

Ramazan bereketi sofralara şenlik ağızlara tat katıyor
Sanayi kenti Bursa'da da sosyal sorumluluk ve yardımlaşmanın en güzel örneklerinin sergilendiği Ramazan için erzak paket hazırlıkları tamamlandı.

Marketlerin erzak paketleri, Ramazan'da paylaşma ve yardımlaşma geleneğini sürdürmek için de iyi bir fırsat oluştururken, belediyeler başta olmak üzere çeşitli kurum ve kuruluşlara tarafından düzenlenen iftarlara olan yüksek katılım ise birlik beraberliği simgelemeye devam edecek.Türkiye'de gıda sektörünün en çok hareket kazandığı Ramazan yine bereketiyle geliyor. 11 ayın sultanı Ramazan bu gece kalkılacak ilk sahur ile başlarken, başta marketler olmak üzere onlarca alt sektörde ekonomik hareket hızlandı. Yarın (16 Mayıs) başlayacak olan Ramazan, iftar ve sahur sofralarına yönelik alışveriş nedeniyle esnafın yüzünü güldürürken; yerel ve ulusal market zincirleri de erzak kolilerinin hazırlıklarını tamamladı. Her yıl ortalama yüzde 25 oranında artan satışlarıyla önemli ivme yakalayan gıdacıların, hayırseverlere yönelik hazırladıkları kumanya paketleri 50 TL'den başlayıp 150 TL'ye kadar çıkabiliyor. Tüketicilerin ihtiyaçlarına göre şekillenen içerik ve fiyat seçenekleriyle satışa sunulan Ramazan kolilerini piyasa önemli bir hareket kazandırması bekleniyor. Hayır yapmak isteyen şirket ve Sivil Toplum Kuruluşları (STK) için kumanya paketinin yanı sıra yine 50 ila 150 TL arasında değişen fiyat aralığındaki kartlar da marketçilerin alternatifleri arasında yer alıyor. Erzak paketlerinde asıl büyük payı alan süper ve hipermarketler arasında Özdilek, Onur, Özhan, Akuğur, Seyhanlar, Furpa ve Özpaş gibi yerel markaların yanı sıra Metro, Migros, ŞOK CarrefourSA ve BİM'e kadar bütün ulusal ve uluslararası markalar yer alıyor. Öte yandan Bursa'nın otel ve restoranları da iftar davetleri için hazırlıklarını tamamladı. Ağırlıklı olarak Osmanlı Mutfağı'nın lezzetleriyle donanan sofralarda konuklarını ağırlamaya hazırlanan kurumlar, en iyi hizmeti verebilmenin yarışında. Kentimizin önemli markaları iftar sofralarında kaliteyi, sunumu ve en iyi hizmeti bir bütün olarak sergilemenin heyecanını yaşarken belediyelerimiz de daha çok ihtiyaç sahibine ulaşmanın telaşında. Bursa Büyükşehir Belediyesi başta olmak üzere tüm ilçe belediyesi çok sayıda vatandaşa erzak paketleri ulaştırırken, ay boyunca kuracakları iftar çadırlarıyla da halka hizmeti sürdürecek. Ramazan ayına özel yaşanan bu ekonomik hareketi ele alan haberi sizler için derledik, keyifle okumanızı dileriz…

Ramazan pidesine zam yok
Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş, geçen yıl 1.75 TL'den satılan BESAŞ ramazan pidesinin 'artan hammadde ve işçilik maliyetlerine rağmen' bu yıl da aynı fiyattan satışa sunulacağını açıkladı. Başkan Aktaş, geçen yıl günlük 30 bin adet çıkartılan pide sayısının da 'yapılan iyileştirme çalışmalarının ardından' günlük 60 bin adede yükseltildiğini söyledi.Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş, pide fiyatlarıyla ilgili basın açıklamasında bulundu. Büyükşehir Belediyesi iştiraklerinden BESAŞ Halk Ekmek Fabrikası'nda her yıl olduğu gibi bu yıl da ramazan pidesi üretiminin gerçekleştirileceğini belirten Başkan Aktaş, 'Doğru fiyat politikasıyla her zaman vatandaşlarımızın yanında yer alıyoruz. Türkiye'nin üçüncü Bursa'nın ise en büyük ekmek fabrikası olan BESAŞ, 'artan hammadde ve işçilik maliyetlerine rağmen' 450 gramlık ramazan pidesini bu yıl da 1.75 TL'den satışa sunacaktır' dedi.Türkiye Fırıncılar Federasyonu'nca kamuoyuna duyurulan açıklamaya göre, piyasada 2 TL'den satılacak olan 275 gramlık ramazan pidesinin kilogram fiyatının 7.27 TL'yi bulduğunu ifade eden Başkan Aktaş, 'Belirlediğimiz fiyat ile BESAŞ ramazan pidesinin kilogram fiyatı 3.89 TL'ye tekabül etmektedir. Fırıncılar meslek birliği, 275 gramlık pidenin İstanbul ve Ankara'da 2 TL'den, 350 gramlık pidenin ise İzmir'de 2.50 TL'den satılmasını uygun görmüştür. Rakamlar incelendiğinde, BESAŞ ramazan pidesinin hem gramajı hem de fiyatıyla uygun olduğu açıktır' diye konuştu.Başkan Alinur Aktaş, geçen yıl günlük 30 bin adet olan pide üretim kapasitesinin de yapılan takviyelerle birlikte günlük 60 bin adede çıkartıldığını ifade etti. BESAŞ'ın 'artan kapasite oranına rağmen' pide üretimini 'kaliteli ve hesaplı' bakış açısıyla prensiplerinden taviz vermeden ödünsüz gerçekleştirmeye devam edeceğini vurgulayan Başkan Aktaş, 'Günlük 30 bin adet olan pide üretim kapasitemizin 60 bine yükselmesi, çalışmalarımızı olumsuz yönde etkilemeyecektir' şeklinde konuştu. Bursalılar, ramazan ayının ilk günü olan 16 Mayıs çarşamba günü kent genelindeki 450'ye yakın satış noktasından BESAŞ ramazan pidelerini alabilecek.

Ramazan coşkusu Bursa'yı sarıyor
Bursa Büyükşehir Belediyesi, 11 ayın sultanı Ramazan ayının, kentin ruhaniyetli kimliğine uygun olarak, kardeşlik, barış ve huzur içinde geçmesi hedefiyle toplumun tüm kesimlerini kucaklayan programlar hazırlıyor.
Ramazan ayı boyunca kentin farklı noktalarında kurulacak aşevleri ile 9 bin kişiye iftar verilecek, 17 ilçede belirlenen ihtiyaç sahiplerine 30 bin koli erzak yardımı yapılacak. Erzak paketi içerisinde pilavlık pirinç, kuru fasulye, makarna, bulgur, kırmızı mercimek, salça, siyah çay, toz şeker ve ayçiçek yağı gibi ürünler bulunacak. Ramazan paketi temin edebilmek için vatandaşların, Bursa Büyükşehir Belediyesi Sosyal Hizmetler Şube Müdürlüğü'ne bireysel başvuru yapmaları gerekiyor. Büyükşehir Belediyesi tarafından Ramazan'da günlük 9 bin kişiye iftar yemeği verilecek. Fomara Fevzi Çakmak Caddesi'ndeki Aşevi ile Emirsultan, Alemdar ve Çınarönü mahalleleri, Tayakadın Mahallesi ve Gürsu da olmak üzere Bursa'da farklı noktalarda kurulacak iftar çadırlarında vatandaşlara iftar yemeği ikram edilecek. Büyükşehir Belediyesi tarafından Ramazan ayına yönelik programların hazırlıkları sürüyor.

Nilüfer'e Ramazan şenliği geliyor
Nilüfer'e Ramazan ayında şenlik geliyor. Nilüfer Cumhuriyet Meydanı'nda kurulacak Ramazan Sokağı, herkesi Ramazan'ın vazgeçilmez güzellikleriyle buluşturacak. Nilüfer Belediyesi'nin 22 mahallede düzenleyeceği iftarlarda da birlik, beraberlik ve dayanışma ruhu pekişecek. Nilüfer Belediyesi, Ramazan ayının, en güzel şekilde, birlik, beraberlik, dayanışma içinde geçmesi için hazırlıklarını tamamladı. Ramazan ayının güzelliklerinin doyasıya yaşanacağı Ramazan Sokağı bu yıl da Nilüfer Belediyesi Halk Evi önündeki Nilüfer Cumhuriyet Meydanı'nda açılacak. Anadolu'nun her yöresinden renkler, sesler ve tatlarla dolacak olan Ramazan Sokağı, herkesin buluşma noktası olacak. Her akşam, geleneksel Türk sahne sanatlarından, sinema, konser, illüzyon gösterilerine kadar çeşitli etkinliklerin gerçekleşeceği Ramazan Sokağı'nda, Anadolu Arastası'na üye hemşehri dernekleri ve Nilüfer'deki kadın dernekleri stant açacak. Stantlarda yöresel ürünlerin satışı yapılacak.İftardan 30 dakika sonra başlayacak olan etkinliklerde hemşehri dernekleri yörelerine özgü gösteriler düzenleyecek. Ramazan etkinliklerinde sevilen sanatçılar da sahne alacak. Ramazan'ın ilk günü olan 16 Mayıs Çarşamba günü Nilüfer Türk Halk Müziği Korosu sahne alacak. 17 Mayıs Çarşamba günü de Uluslararası Halk Oyunları Gösterisi, Olgun Gençlik Türk Müziği Korosu ve Olgun Gençlik Halk Müziği Korosu konser verecek.
PİNHANİ KONSERİ COŞTURACAK
Çok sayıda hemşehri derneğinin yörelerine özgü gösteriler sunacağı Ramazan Sokağı'nda 25 Mayıs Cuma günü sevilen müzik grubu Pinhani konser verecek. Nilüfer Cumhuriyet Meydanı'nda gerçekleşecek konsere katılanlar güzel bir gece yaşayacak. Tecrübeli tiyatro, sinema ve seslendirme sanatçısı Ali Düşenkalkar da Mevlana şiir ve öykülerini Bursalılar için 29 Mayıs Salı akşamı Ramazan Sokağı'nda seslendirecek. Düşenkalkar'ın seslendireceği şiir ve öykülere sema gösterisi ile eşlik edilecek.Nilüfer Belediyesi'nin Ramazan etkinlikleri kapsamında 3 Haziran Pazar akşamı Sunay Akın da 'Mahya Işıkları' ile sevenleriyle buluşacak. Nilüfer Kent Orkestrası'nın da konser vereceği Ramazan Sokağı'nın son etkinliğini 13 Haziran Çarşamba günü Mürşit Kavurmacı 'Elveda Ramazan' konseri ile gerçekleştirecek.
İFTAR SOFRALARI BULUŞTURACAK
Nilüfer Belediyesi Sosyal Destek Hizmetleri Müdürlüğü, bu yıl da her akşam Nilüfer'in farklı bir mahallesinde iftarlar düzenleyecek. Yaklaşık 20 bin kişi iftar sofralarında biraraya gelerek birlikte oruç açmanın mutluluğunu paylaşacak. 17 Mayıs Perşembe günü Maksempınar Mahallesi'nde başlayacak iftarlar Göçmen Konutları, Gökçe, Gölyazı, İrfaniye, Çatalağıl, Badırga, Çaylı,Minareliçavuş, Konaklı, Güngören, Özlüce, Büyükbalıklı, Karacaoba, Ürünlü, Tahtalı, Fadıllı, Yolçatı, Hasanağa, Doğanköy, Yaylacık ve Görükle Mahallesi ile devam edecek. Toplam 22 mahallede düzenlenecek iftarlarda vatandaşlar, Ramazan ayının güzelliklerini hep birlikte yaşayacaklar. Nilüfer Belediyesi Sosyal Destek Hizmetleri Müdürlüğü ayrıca teravih namazı sonrasında her akşam farklı bir camide toplam 50 bin kişiye de tatlı ikramında bulunacak.
BOZBEY: RAMAZAN BİRLİKTELİK AYI
11 ayın sultanı olan Ramazan ayını karşılama heyecanı içinde olduklarını belirten Nilüfer Belediye Başkanı Mustafa Bozbey, bu kutsal ayın birlik beraberlik dayanışma içinde geçmesini temenni ettiklerini söyledi. Ramazan'da küskünlüklere son verildiğini, dayanışma ruhunun daha da güçlendiğini belirten Başkan Bozbey, 'Bizler de Ramazan aylarını iyilik çemberinin daha da uzağa ulaşabilmesi için fırsat olarak bilmeliyiz' diye konuştu. Ramazan ayını, yine her yıl olduğu gibi, Nilüfer Belediyesi Halk Evi önündeki Nilüfer Cumhuriyet Meydanı'nda kurulan sabit Ramazan Sokağı ve mahallelerdeki iftarlarda halkla birlikte geçireceklerini belirtti ve 'Gelin, Ramazan ayının tadını yine hep birlikte yaşayalım' diyerek çağrıda bulundu.


Osmangazi'de Ramazan bir başka güzel geçecek
Osmangazi Belediyesi, Ramazan ayı için hazırlıklarını tamamladı. İlçenin farklı noktalarında kurulacak iftar sofraları ile her gün 2 bin 800 kişiye iftar verecek olan Osmangazi Belediyesi, 15 bin aileye de erzak yardımında bulunacak. Ayrıca 15 Temmuz Demokrasi Meydanı'nda kurulacak olan Ramazan Çadırı'nda söyleşi ve tasavvuf müziği dinletisi programları gerçekleştirilecek, çay ve kahve ikramı yapılacak. Osmangazi Belediye Başkanı Mustafa Dündar, Ramazan ayının ilk iftarını geçen yıl olduğu gibi bu yıl da Somuncu Baba Evi'nde yapacaklarını söyledi. İftarla birlikte Somuncu Baba Evi'nin ikinci bölümünü de hizmete açacaklarını belirten Başkan Dündar, 'Çalışmaların birinci kısmını oluşturan çilehane ve fırın bölümünün restorasyonunu 2016 yılında tamamlayarak Ramazan ayının ilk iftarıyla ziyaretçilere açtık. Bu yıl da Ramazan ayının ilk iftarını yine Somuncu Baba Evi ve Fırını'nda yaparak ikinci bölümü de hizmete açacağız. Ayrıca Somuncu Baba Camii'ne kadar uzanan bölümdeki evlerin kamulaştırmalarını da yaparak, Somuncu Baba Evi ile Somuncu Baba Camii'ni birleştireceğiz. Bu çalışmamız o bölgenin inanç turizmi merkezi olmasına vesile olacak' dedi.

Eşsiz Lezzetler Ramazan'da da Almira Hotel sofralarında
Almira, göz alıcı Bursa ve Uludağ manzarası ile şehrin merkezinde, Alluna Havuzbaşı'nda verilecek iftar yemeklerine davet ediyor. Güleryüzlü ve  profesyonel ekibin sunumu ile iftar davetlerinde de Almira farkı yaşanacak. Eşsiz lezzetleri, kusursuz hizmet anlayışıyla iftar sofralarında da sunacaklarını belirten Almira Hotel Kurumsal İletişim Müdürü Şeyda Bilgin, 'Mutfak Şefi Necmettin Baştürk ve ekibinin hazırladığı İftar Sofralarının vazgeçilmezi zengin iftariyelikler, farklı yörelere ait çorbalar, ara sıcaklar, salata büfesi ve birbirinden lezzetli  Türk & Saray Mutfağına ait  Patlıcanlı İslim Kebabı, Keşkekli Mürdüm Erikli Dana Buğu Kebap, Dana Tandır İç Pilav ile, Pazılı Kuzu Kapama, Kestaneli Kuzu Güveç, Osmanlı Usulü Kebap, Hünkar Beğendi Kebap, Terkib-i Çeşidiyye gibi en lezzetli ana yemeklerin ardından sunulacak meyve, tatlı ve dondurma çeşitlerinden oluşan zengin açık büfesi ve sonrasında yudumlayacağınız demleme çay ya da kahve ile yorgunluğunuzu unutup ramazan ayının keyfini yaşayacaksınız' dedi.

Arpar'da iftara yakışan lezzetler
Kutsal Ramazan ayı uzun bir süredir sıcak ve uzun günlere denk gelmektedir. Uzun saatler süren oruç boyunca vücut susuz kalmaktadır. İftara bir bardak su ve 1 iftariyelik ile başlamak uygundur. Saatlerce süren açlık ve susuzluktan sonra çorba içilmesi uygun olacaktır. Ana yemek olarak yağlı ve kuru yemekler yerine mideye zarar vermeyecek biraz daha sulu ve az yağlı yemeklere yönelmek ve gün içerisinde meydana gelen şeker dengesizliklerinden dolayı yoğun şekerli tatlılar yerine sütlü tatlılar, meyve vb gıdaların tüketimi vücudu rahatlattığından iftarlarımızda yer veriyoruz.ftar sofralarında tüketilecek ürünler mideyi zorlamayacak, hazımsızlık ya da şişkinlik yapmayacak, tansiyon-şeker vb yükselmesini yapmayacak gıdalar olmalıdır. Glisemik endeksi yükseltebilecek ürünlerden mümkün olduğunca kaçınmak gerekir. Protein açısından zengin gıdaların tüketimi gün içerisinde meydana gelen halsizliğin atlatılmasında yardımcı olacaktır. Protein zengini yemeklerin yanına daha hafif yardımcı yemeklerin konulması ile iftara yakışan menüler üzerine yoğunlaşmaktayız. Birim maliyetler de her ne kadar yüksek artışlar meydana gelmiş olsa da fiyatlarımızı Ramazan ayı bereketli iftar sofralarından herkesin yararlanabilmesi adına en makul rakamlarda tutmaktayız. Ramazan ayı bereketi ile gelen bir ay olduğu malum. Catering sektörün de belirli bir canlanma oluşturmakta. Halka açık sokak iftarları sektörün en fazla yoğunluğunun olduğu ve heyecanının hissedildiği ortamlardır. Yine kurum ve kuruluşlar ya da şahısların toplu iftar yemekleri olmakta ve Ramazan ayı boyunca her gün devam etmektedir. Catering sektörü 7/24 çalışma durumuna aynen devam etmekte, günlük iş yoğunluğu ise artmaktadır.

Örnek Yemek 10 bin kişilik kapasite ile iftarlara lezzet katıyor
Öncelikle bereket rahmet ayı olan Ramazan ayına ulaşmanın sevinci ve mutluluğu içerisindeyim. Ramazan ayı tüm insanlığın birbirini anlama ve sabır ayı olduğuna inanıyorum. Bu ayda insanlar paylaşmak ve ikram etmek için tüm imkanlarını seferber etmeleri ayrı bir mutluluk vermektedir. Tabiki biz de gerek Abidin Usta Osmanlı Sofrası lokantalarımızda gerekse Örnek yemek kalitesi ile istenilen her türlü mekanlarda 50 kişiden 10 bin kişiye kadar olan tüm iftar organizasyonlarında hizmet etmenin gurur ve manevi hazzını yaşamaktayız. Ayrıca bu ayda tüm ekibimiz ve ben iftar programlarında çalışma ve hizmet etmekten ayrı bir mutluluk alıyoruz. Hizmet alanların iftar sonrası sevinci ve teşekkürü bizi ayrı mutlu etmektedir. İftar programları menülerimize göre, fiyatlarımız değişmekte, 30 TL'den başlayıp 65 TL' ye kadar farklı fiyatlarımız bulunmaktadır. Ben buradan Ekohaber aracılığı ile tüm İslam aleminin ve güzel şehrimiz Bursamızın Ramazan ayını tebrik eder iyi çalışmalar dilerim.

Osmanlı Mutfağının Lezzetleri Podyum Davet'te
11 Ayın sultanı Ramazan yaklaşırken, kusursuz hizmet kalitesi ile her türlü davet etkinliğinde Bursa'nın çözüm ortağı Podyum Davet, misafirlerini Ramazan ayına özel tüm geleneksel tatların bulunduğu lezzetli iftar sofralarında ağırlamaya hazırlanıyor.  Özel ve kurumsal davetler için yılın 365 günü hizmet veren Podyum Davet, geniş, ferah, birbirinden farklı kapasite ve işlevselliğe sahip salonları ve terasları ile Ramazan ayı boyunca iftar organizasyonlarınızda sizlerle aynı coşku ve hassasiyeti hisseden ekibi ile hizmete hazır...Geçen yıl olduğu gibi bu Ramazan ayında da misafirlerini profesyonel hizmet anlayışı içerisinde, konfor ve huzurun buluştuğu mekanlarda ağırlayacak olan Podyum Davet, misafirlerine Ramazan ayına özel tüm tatların yer aldığı alternatif menüler sunacak. Ramazan ayında Podyum Davet'i tercih edecek olan konuklar, Ramazan'ın manevi iklimine uygun olarak hazırlanmış mekanlarda, canlı tasavvuf müziği eşliğinde iftarlarını açma keyfini yaşayacak. Podyum Davet'in her salonuna özel terasları da geçen yıl olduğu gibi bu Ramazan ayında da, iftar açmak isteyenlerin en fazla tercih ettiği mekanlar arasında yer alması bekleniyor. Podyum Davet'in usta şeflerinin mutfağından çıkan; Cihannüma, Harem–i Hümayun, Saadet-i Saray, Saray-ı Atik, Saray-ı Cedid, Saray-ı Muhteşem  Menüleri iftar davetlerinizi özlenen ziyafetlere dönüştürüyor. Ramazan ayı boyunca, Podyum Davet'in iftar programı için özel olarak oluşturulan zengin menüleri içerisinde; soğuk başlangıçlar, çorbalar, geleneksel Türk meze tabakları, hafif ara sıcaklar, börekler, ızgaralar, Ramazan'a özel hafif tatlılar ve meyve tabakları geleneksel unsurlar muhafaza edilerek, modern bir anlayışla sunuluyor.

İftar programları
Bu yıl iftarlar için hazırlanan menülerinizde
öne çıkan özellikler nelerdir?
Siesta Meşelipark olarak Ramazan ayında çok özel lezzetler ile hazırlıklarımızı yapıyoruz. Misafirlerimizi mutfağımızın en ayrıcalıklı lezzetleri ile buluşturmak için bütün çalışmalarımızı tamamlamış durumdayız. Meşelipark'ta; doğa ile iç içe, şehrin gürültüsünden uzak ve naturel bir ortamda olmanın birçok avantajını yaşıyoruz. Misafirlerimiz otopark sorunu yaşamadan son derece konforlu bir şekilde iftar saatinde bizlerle oluyorlar. Menülerimizde ise geleneksel tatların günümüze yansıması ile oluşan, damaklarda ziyafete dönüşecek dokunuşlar ile konuklarımızın beğenisine özel sunumlar yapıyoruz.
Hassasiyet gösterilen hususlar nelerdir?
Menümüze her zaman olduğu gibi bu dönemde de çok özen gösteriyoruz. Gün boyu iftar saati için hazırlıklarımız devam ediyor. Özellikle grup iftarları için oldukça uygun bir yapıya sahibiz. Özel loca alanlarımız ile grup iftarlarında da misafirlerimizi konforlu bir şekilde ağırlıyoruz.
Ramazan ayının sektörünüze etkileri nelerdir?
Ramazan ayı sektörümüz için en özel aylardan biri diyebiliriz. İftar için konuklarımıza hem en hızlı hem de en özel lezzetlerimizi sunmak için mücadele veriyoruz. Meşelipark olarak biz iftar organizasyonlarımızda rezervasyon ağırlıklı bir hizmet veriyoruz. Bu yıl da diğer yıllarda olduğu gibi misafirlerimizin yoğun ilgisini en güzel şekilde karşılayacağımızı düşünüyoruz.


Ramazan'ın en özel
iftarları Hilton Bursa'da
Hilton Bursa zengin menüleriyle, usta sunumlarıyla ve benzersiz hizmet kalitesiyle Ramazan'ın tatlı huzurunu yaşatmaya hazır. Özenle hazırlanan menüler, Hilton Bursa şeflerinin seçkin lezzetleriyle buluşuyor. Ramazan boyunca, Skylight Restaurant'ın eşsiz manzarası ve atmosferiyle en ayrıcalıklı iftar sofraları sizi bekliyor. Skylight Restaurant, Ramazan'ı 6 özel iftar menüsüyle karşılıyor. Türk damak tadının en sevilen yemekleri, çorbaları, börekleri, tatlıları ziyafet tadında sofralarda bir araya geliyor. Muhteşem Bursa manzarasına eşlik eden fasıl ile iftar keyfi artıyor. Sebzeli dana kavurmadan, elbasan tavaya, dana rostodan, tandıra kadar zengin ve görkemli bir menü sunuluyor. Türk mutfağının en beğenilen tatlılarıyla sonlandırılan ve limitsiz yerli meşrubatla taçlandırılan menüler sizleri Ramazan boyunca Hilton Bursa ayrıcalığına davet ediyor. Siz de Ramazan'ın huzurunu ve güzelliğini Hilton Bursa'nın ayrıcalıklı lezzetleri ile yaşayın. Sevdiklerinizle birlikte Skylight Restaurant'ın keyif ve lezzet dolu iftar sofralarında buluşun.'Yerel zincir marketlerde ramazan ayında fiyat artışı olmayacak'TPF Başkanı Mustafa Altunbilek, ramazan aylarında gıda ürünlerinde fiyatları artıran, spekülatif hareket edenleri takip ettiklerini belirterek, 'Yerel zincirler olarak fırsatçılara geçit vermemeyi kendimize bir görev biliyoruz. Vatandaşlarımız rahat olsun. Geçtiğimiz yıllarda olduğu gibi bu yıl da Türkiye Perakendeciler Federasyonu çatısı altında hizmet veren 3 bin 915 satış noktasında gıda ürünlerinde fiyat artışı yaşanmayacak.' ifadelerini kullandı. Altunbilek ramazan ayında sebze, meyve, bakliyat, et, kumanya ve hediye çeklerine ilişkin yaptığı açıklamada, turfanda döneminden bolluk dönemine geçileceğini, ramazan ayı süresince sepetlerin daha ucuza dolacağını belirtti. TPF olarak ramazan aylarında gıda ürünlerinde fiyatları artıran, spekülatif hareket edenleri takip ettiklerini aktaran Altunbilek, şunları kaydetti: 'Yerel zincirler olarak fırsatçılara geçit vermemeyi kendimize bir görev biliyoruz. Vatandaşlarımız rahat olsun. Geçtiğimiz yıllarda olduğu gibi bu yıl da Türkiye Perakendeciler Federasyonu çatısı altında hizmet veren 3 bin 915 satış noktasında gıda ürünlerinde fiyat artışı yaşanmayacak. Birlik, beraberlik ve hoşgörü kavramlarının en içten şekilde yaşandığı 11 ayın sultanı ramazan, yine bereketi ve bolluğu ile geliyor. Mevsimlik ürünlerde fiyatlar standarda oturmaya başladı. Ramazan ayı süresince patlıcan, salatalık, biber, fasulyede fiyatların bir önceki aya kıyasla düşmesini, sebze-meyve reyonunda ramazan ayı süresince fiyatların yüzde 10 daha ucuzlamasını bekliyoruz.' Altunbilek, bakliyat fiyatlarının raflarda aynı fiyatta satın alınabileceğini bildirerek, 'Pirinç ve bulgur fiyatını koruyor. Bu ay en çok satanlar listesinde kırmızı mercimek ve pirincin yer almasını bekliyoruz. Et tarafında da satışların mevcut fiyattan devam edeceği kanaatindeyiz.' ifadelerini kullandı.


'Ramazanda alışveriş tercihleri değişiyor'
Ramazan ayı tüketici tercihleri konusuna da değinen TPF Başkanı Mustafa Altunbilek, 'Bu hafta gerçekleşen satışları ve son 3 yıllık verileri incelediğimizde, ramazan ayının yaz sezonunun başlangıcına gelmesi, oruç saatlerinin uzaması, alışveriş tercihlerini değiştirdiğini gözlemliyoruz. Ramazan ayı süresince et ve et ürünleri, en çok satanlar arasında yer alırken, ikinci sırada bakliyat, üçüncü sırada su, meşrubat, ayran ve şerbet, dördüncü sırada sebze-meyve, beşinci sırada ise tatlı yer alıyor. Geçen yıl tatlı, çikolata ve şekerleme reyonlarında satışlar yüzde 20 artmıştı. Kahvaltılık ürünleri ile hurma satışlarında da önemli bir artış yaşanmasını bekliyoruz.' değerlendirmesinde bulundu. Altunbilek, gelecek 15 gün boyunca hediye çeki ile kumanya satışlarında da artış yaşanmasının beklendiğini aktararak, şunları kaydetti:'Hayırseverler için hediye çeki ve kumanyalar önemli bir yardımlaşma aracı haline geldi. Geçtiğimiz 2 yıl Türkiye genelindeki yerel zincirlerimizde hediye çekleri kumanya paketlerine kıyasla daha çok rağbet gördü. Bunun başlıca nedeni, kumanyaların içerisindeki ürünler, kişilerin gerçek ihtiyacı olmayabiliyor. Hediye çeklerinde ise kişi rencide edilmediği gibi gerçek ihtiyacı ne ise onu alıyor. Hediye çeklerinde geçtiğimiz yıl 50-100 TL arası tercih edildi. Kumanyalarda ise çorba, hurma, zeytin, bulgur pirinç, yağ, un şeker, çay gibi temel gıdaların yer aldığı paketler alındı. Bu yıl özelinde bakacak olursak, ramazan ayının ilk 10 günü kumanya ve hediye çeki satışlarında önemli bir artış yaşanmasını bekliyoruz. Önceki yıllara paralel olarak satışların yüzde 10'unun ramazan ayı hazırlığı, yüzde 5'inin kumanya, yüzde 15'inin ise hediye çeki yönünde olacağını tahmin ediyoruz.'

Facebook
Sayı: 1149 - Tarih: 15.05.2018
Yazarlarımız