Haber Detayı - Bursa'nın 4 Ovası 'koruma'da
Bursa’nın 4 Ovası ‘koruma’da

Bursa'nın 4 Ovası 'koruma'da


Türkiye'de bazı ovaların 'Büyük Ova Koruma Alanı' olarak belirlenmesine ikişkin Bakanlar Kurulu kararında, açıklanan 141 Ovaya 51 ova daha eklendi. Böylece, önceki kararda koruma kapsamına alınmayan Bursa'daki ovalardan bazıları da koruma kapsamına alındı. Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Faruk Çelik, Bazı Ovaların Büyük Ova Koruma Alanı Olarak Belirlenmesine İlişkin Bakanlar Kurulu Kararı'nı değerlendirirken, 49 ildeki 141 ovanın, koruma alanı ilan edildiğini belirterek 'Bakanlar Kurulu kararıyla belirlenen bu ovalarımız artık 'tarımsal sit' gibi korunacak. Böylelikle tarımsal nitelik taşıyan ovalarımızın amaç dışı ve yanlış kullanımlar sonucu yok olmasını büyük ölçüde önlemiş olacağız' açıklaması yapmıştı. Çelik, ortalama eğpilimi yüzde 8'den az olan, 10 hektardan büyük ovaların 'mevcut planlı alanlar hariç' koruma kapsamına alındığını açıklarken, Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe giren Bakanlar Kurulu kararındaki listede Bursa yoktu. Ancak, talepleri değerlendiren hükümet 51 ovanın yeraldığı yeni bir Bakanlar Kurulu Kararı açıkladı. Listeye 'Bursa Ovası', 'Karacabey Ovası', 'Yenişehir Ovası' ve 'İnegöl Ovası' eklendi.
Böylece Bursa'dan 4 ova Büyük Ova Koruma Alanı olarak belirlenmiş oldu.
KORUMAYA DESTEK
Bursa Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkanı Özer Matlı, Bakanlar Kurulunca Bursa, İnegöl, Karacabey, Yenişehir ovalarının 'büyük ova koruma alanı' olarak belirlenmesinden memnuniyet duyduklarını açıkladı.
Matlı, Bursa'dan da 4 ovanın yer aldığı tarımsal üretim potansiyeli yüksek, erozyon, kirlenme, amaç dışı veya yanlış kullanımlar gibi çeşitli nedenlerle toprak kaybı ve arazi bozulmalarının hızla geliştiği 8 ildeki 51 ovanın, büyük ova koruma alanı olarak ilan edildiğini hatırlatırken, 'Tarım ve hayvancılık açısından önemli bir karar niteliğinde olan bu düzenleme için Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığımıza teşekkür ediyoruz' dedi.
'Büyük ova koruma alanı' olarak belirlenen Bursa, İnegöl, Karacabey, Yenişehir ovalarında yılın dört mevsimi tarım imkanının olduğunu belirten Bursa Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkanı Özer Matlı, 'Ülkemizde her yıl ortalama 50 ile 100 bin hektar arasındaki toprak tarımsal üretimden bir şekilde çıkıyor. Tarımda karşılaşılan ve verimliliği de önemli ölçüde etkileyen çok parçalı yapı ve işletme başına düşen arazi miktarının diğer ülkelere kıyasla küçük olması bazı olumsuzluklar yaratmaktadır. Son düzenleme bu sıkıntıları ortadan kaldıracaktır' şeklinde konuştu.
Facebook
Sayı: 1101 - Tarih: 13.06.2017
Yazarlarımız