Haber Detayı - Bursa en fazla başvuru yapan 4.il
Bursa en fazla başvuru yapan 4.il

Bursa en fazla başvuru yapan 4.il


BTSO, 13 milyon yapıyı ilgilendiren 'İmar Barışı' sürecini ele aldı. BTSO Yönetim Kurulu Üyesi Alparslan Şenocak, Bursa'da 80 bini konut, 8 bini ticari yapı için İmar Barışı başvurusu yapıldığını söyledi. Harita ve Kadastro Mühendisleri Odası Bursa Şubesi Başkanı Ali Faruk Çolak, 'Yapı Kayıt Belgesi'nin sadece kayıt amaçlı olduğunu, tapu anlamına gelmediğini belirterek, 'Her yapı kayıt belgesi alan, kat mülkiyetine geçecek algısı doğru değil. Kat mülkiyeti için şartların olgunlaşması lazım' dedi.
BTSO Yönetim Kurulu Üyesi Alparslan Şenocak, Çevre ve Şehircilik ile Maliye Bakanlıkları tarafından hazırlanan, 'Yapı Kayıt Belgesi verilmesine ilişkin usul ve esaslar' başlıklı tebliğin 6 Haziran tarihinde Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe girdiğini söyledi. Yapılan düzenlemenin 13 milyon yapıyı ve yaklaşık 40 milyonluk nüfusu ilgilendirdiğini kaydeden Şenocak, 'Türkiye'deki toplam 26 milyon yapı stoğunun ancak yüzde 35'inin imara uygun olduğu biliniyor. Bu noktada uygulamaya alınan 'İmar Barışı', vatandaşlarımızın devlet ile arasındaki ihtilaflarının sona erdirilmesi ve yaşanan ekonomik sorunların kökten çözülmesi adına önemli bir adım oldu.' 1 aylık sürede 'Yapı Kayıt Belgesi' almak için başvuran yapı sahibi sayısının 1,8 milyonu aşmasının uygulamanın gerekli olduğunu gözler önüne serdiğini kaydeden Şenocak, 'Bursa'da 1,1 milyon yapıdan yaklaşık 600 bininin imar ve ruhsat sorunu olduğu öngörülüyor. 80 bini konut olmak üzere toplamda 88 bin imar barışı başvurusunun bulunduğu Bursa; İstanbul, Ankara ve Konya'nın ardından Türkiye'de imar barışına en fazla başvuru yapılan 4. il konumunda yer alıyor. Bu anlamda imar barışının Bursa'daki imar sorununun çözümüne önemli katkılar sağlayacağına inanıyorum.' Şu anda Bursa'da 80 bin tane bağımsız birim, 8 bine yakın da ticari mekan için başvuru yapıldığına dikkati çeken Çevre ve Şehircilik İl Müdür Vekili Cemalleddin Başaran, İmar Barışı'nı fırsat bilen dolandırıcılara karşı önemli uyarılarda bulundu.
'İMAR BARIŞINI
ÖNEMSİYORUZ'
BTSO Meclis Üyesi ve İnşaat Müteahhitleri Sanayici ve İşadamları Derneği (İMSİAD) Başkanı Mustafa Andıç, milyonlarca binanın 'İmar Barışı' ile kayıt altına alınmasını önemsediklerini ifade ederek, 'İmar Barışı, devlet ve milletin karşı karşıya gelmesini bir nebze de durduracak olması önemli. Yapıların kayıt altına alınmasıyla kentsel dönüşüm süreci daha rahat planlanacaktır' İfadelerini kullandı.
'KENTSEL DÖNÜŞÜM
PROJELERİYLE ENTEGRE
OLMALI'
Mimarlar Odası Bursa Şubesi Başkanı Ömer Faruk Şahin, yapıların 'İmar Barışı' ile birlikte kentsel dönüşüm politikalarına da entegre olması gerektiğini belirterek, 'Kent estetiği ve şehircilik önemli bir konu. Mimarlar Odası olarak yaşanabilir kent istiyoruz. İmar barışından sonra çöküntü yapı ve rezrvlerin yeniden düzenlenmesi sağlanmalıdır' dedi.
Facebook
Sayı: 1157 - Tarih: 10.07.2018
Yazarlarımız