Bursa’da büyük dönüşüm başlıyor
Haber Detayı - Bursa’da büyük dönüşüm başlıyor
Bursa’da büyük dönüşüm başlıyor

Bursa’da büyük dönüşüm başlıyor

Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Ankara’da bakanlıklar düzeyinde yaptığı görüşmelerin sonuçlarını kamuoyu ile paylaştı.Bursa’yı her alanda daha yaşanabilir kent haline getirmek amacıyla özellikle bu dönem kentin merkezi bütçeden daha fazla kaynak alabilmesi için Bursa-Ankara arasında adeta mekik dokuyan Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş, çabalarının meyvelerini toplamaya başladı. En son geçtiğimiz hafta Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile İstanbul’da bir araya gelip, yaklaşık 1,5 saat boyunca Bursa’yı konuşan Başkan Aktaş, yine hem geçtiğimiz hafta hem de bu hafta Ankara’da bazı bakanlarla bir araya gelip, Bursalıların yıllardır beklediği önemli yatırımlara onay aldı. Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş, Bursa’da önemli bir dönüşüme yol açacak 7 konuyu düzenlediği basın toplantında kamuoyu ile paylaştı. Gölpark’ta düzenlenen toplantıya Bursa Milletvekilleri Vildan Yılmaz Gürel, Atilla Ödünç, Emine Yavuz Gözgeç ve AK Parti İl Başkanı Ayhan Salman da katıldı. 

Millet bahçesi büyüyor

Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş, Ankara ve İstanbul temaslarına ilişkin ilk müjdesi geçtiğimiz haftalarda Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın telekonferansla katılımıyla hizmete açılan eski stadyum alanındaki millet bahçesi ile ilgili oldu. Millet Bahçesinin hemen yanında bulunan spor salonu ve yüzme havuzunun da yıkılarak, bu alanın millet bahçesine ilave edileceğini belirten Başkan Aktaş, “Açılış töreninde Cumhurbaşkanımız da Bakanımız Murat Kurum’a ‘burası biraz küçük olmuş’ gibir bir söylemi olmuştu. 42 dönüm olan millet bahçesine 18 dönüm alan daha katıyoruz. Tabii Bursaspor’umuzla beraber oradaki spor salonundaki hatıraların yaşatılması için de bir çalışmamız olacak. Burayla alakalı süreci seri şekilde başlatacağız” dedi.

Hanlar Bölgesi’nde 

yıkım başlıyor

Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş’ın vizyon projelerinden biri olan ve geçtiğimiz yıl Kasım ayında Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum’un Bursa ziyaretinde müjdelenen Tarihi Çarşı ve Hanlar Bölgesi çevresinin açılmasıyla ilgili proje için de tarih verildi. Hanlar Bölgesi projesinin konuyla ilgili ilgisiz herkesi çok heyecanlandırdığını ifade eden Başkan Aktaş, “İnşallah 31 Ağustos 2020 tarihine kadar ilk binalarımızın yıkımını gerçekleştireceğiz. Kamu binalarıyla ilgili anlaşmalar yapıldı, özel binalarla ilgili anlaşma yaptıklarımız var. Bu projeden Cumhurbaşkanımız da ciddi heyecan duydu. Bu konunun orayı tarih adasına çevirecek bir konu olduğunu kendisi de ifade etti” diye konuştu.

T2’de ihale en geç 

31 Ağustos

Başkan Aktaş, genel seçimler, ardından yaşanan döviz türbilansı ve müteahhit firmanın Bakanlığa yaptığı tasfiye talebi yüzünden son 2,5 yıldır fazla mesafe alamadıkları T2 tramvay hattında da sürecin hızlanacağını söyledi. Başkan Aktaş, “Toplamda 8100 metre uzunluğunda ve 700 metresi yer altında olan bir hat. Bu hattın tamamlanarak, T1 hattı ile entegre edilmesi için süreci hızlandırdık. İkmal ihalesi en geç 31 Ağustos 2020’ye kadar bitecek. 2021 sonu itibariyle de hiçbir eksiği, aksağı kalmaksızın T1’e entegre ederek hizmete açmak istiyoruz” dedi.

3 yeni millet bahçesi

Başkan Aktaş, konuşmasında 3 yeni millet bahçesinin daha müjdesini verdi. Özellikle Çelik Palas Otelinin arkasındaki 39 dönüm alan üzerine yaklaşık 30 yıl önce yapılan ve atıl halde kalan ek binaların kaldırılacağını dile getiren Başkan Aktaş, binaların 30 Eylül 2020’ye kadar yıkılacağını vurguladı. Bölgede ticari rantın yüksek olduğunu hatırlatan Başkan Aktaş, hiçbir ticari ranta yol açmadan alanı millet bahçesi olarak Bursa’ya kazandıracaklarını açıkladı.

Facebook
Sayı: 1256 - Tarih: 23.06.2020

Yazarlarımız