Haber Detayı - Bu yatırımlar Bursa'yı uçuracak
Bu yatırımlar Bursa’yı uçuracak

Bu yatırımlar Bursa'yı uçuracak

Geçen hafta sonu Bursa'yı uçuracak büyük projeler start aldı. Başbakan Yardımcısı Hakan Çavuşoğlu Bursa'nın Türkiye'ye damgasını vuracak şehir olmaya devam edeceğini söyledi.
Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Dr. Faruk Özlü, 'Bursa, Türk sanayisi açısından son derece önemli' dedi.

Başbakan Yardımcısı Hakan Çavuşoğlu, Bakan Faruk Özlü, Vali İzzettin Küçük, Bursa Milletvekili Emine Yavuz Gözgeç, Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş, Karacabey Belediye Başkanı Ali Özkan ve kent protokolüyle birlikte Bursa Teknoliji Organize Sanayi Bölgesi'ni (TEKNOSAB) ziyaret etti. BTSO Yönetim Kurulu Başkanı İbrahim Burkay ve Yönetim Kurulu üyelerinin ev sahipliğinde gerçekleştirilen ziyaretin ardından açıklamalarda bulunan Bakan Faruk Özlü, TEKNOSAB'ın Türkiye'de ilk olma özelliği taşıdığını ve özel bir proje olduğunu vurguladı. Başbakan Yardımcısı Çavuşoğlu ve Bakan Özlü TEKNOSAB'da
Faruk Özlü, 'Biz Bakanlık olarak bu projeyi destekliyoruz. Sayın Başkanımız ve Yönetim Kurulu Üyelerimizle birlikte Sayın Başbakan Yardımcımızın liderliğinde projenin gidişatına ilişkin toplantımızı yaptık. TEKNOSAB projesinde inşallah kısa zamanda önemli mesafeler katedileceğini ve gelecek yıl ilk fabrikaların kurulduğunu göreceğiz' dedi.
GÖKMEN PROJESİNE
TEKNOSAB DESTEĞİ
Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanı Faruk Özlü, TEKNOSAB'da gerçekleştirdikleri toplantıda önemli bir protokole daha imza attıklarını açıkladı. Özlü, imzalanan protokole ilişkin, 'Gökmen Uzay Havacılık Merkezi ile TEKNOSAB'ın ve Bakanlığımız kuruluşu TÜBİTAK'ın müşterek çalışması için karar aldık. Biz Bakanlık olarak bu projeyi de desteklemeye devam edeceğiz. Projenin sürdürülebilirliği konusunda da TEKNOSAB yönetiminin katkıları olacak. Bursa 'da nitelikli sanayinin, ileri teknolojinin geliştirilmesinin altyapısını oluşturan çok önemli bir projeyi değerlendirmiş olduk' ifadelerini kullandı.
'DAHA ZENGİN BİR
BURSA OLACAK'
Bursa'nın imalat sanayinde Türkiye ölçeğinde en fazla pay alan ilk 3 il arasında olduğuna dikkat çeken Bakan Özlü, şunları kaydetti: 'Bursa'nın geleceği çok parlak. Ben Bursa'daki sanayimizin kendi teknolojisini üreteceğine inanıyorum. Bursa'nın dünyada da ciddi bir merkez olacağına inanıyorum. Biliyorsunuz, dünyada artık ülkeler yarışmıyor, şehirler yarışıyor. Bursa bu yarışta en ön sıralardaki yerini koruyacak. Bugün baktığımızda Bursa imalat sanayisinde Türkiye ölçeğinde en fazla pay alan ilk 3 il arasında. Dolayısıyla sanayi altyapısına ileri teknoloji enjekte ederek, Bursa'yı daha da büyüteceğiz. Daha yüksek katma değerli ürünler üreteceğiz. Daha fazla büyüyeceğiz. Daha fazla ihracat yapacağız ve dolayısıyla daha zengin bir Bursa göreceğiz. Bu projede emeği geçen BTSO Yönetim Kurulu Başkanımız İbrahim Burkay'a ve katkı koyan tüm kurumlarımıza teşekkür ediyorum. Sayın Başbakan Yardımcıma da liderliği için ayrıca teşekkürlerimi sunuyorum.'
'PROJELERİMİZ BURSA'YA BÜYÜK DEĞER KATIYOR'
BTSO Yönetim Kurulu Başkanı İbrahim Burkay, Bursa'nın geleceğini ortak akılla şekillendirdiklerini söyledi. Kent ekonomisinin çok güçlü bir altyapıyla beslendiğini ifade eden Başkan Burkay, yeni sanayi devriminin sembolü olarak inşaat çalışmaları hızla süren TEKNOSAB'la birlikte Gökmen Uzay Havacılık ve Eğitim Merkezi (GUHEM) projesinin de Bursa'ya büyük değer katacağını kaydetti. Başkan Burkay, 'Sayın Bakanımıza Bursa'ya kazandırmayı hedeflediğimiz KOBİ OSB projemiz ile ilgili de bir sunum yaptık. Projemize ilk günden bu yana vermiş oldukları desteklerden ve bizlere gösterdikleri yakın ilgiden dolayı kendilerine teşekkür ediyorum' dedi.
'FUARDA GÖRDÜKLERİM BENİ UMUTLANDIRDI'
Başbakan Yardımcısı Hakan Çavuşoğlu ile Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanı Faruk Özlü, BTSO'nun 60 ülkeden 1100'ü aşkın iş insanını getirdiği Endüstri Zirvesi ile Avrupa'da en iyi, dünyada ise ilk 5 havacılık ve uzay merkezinden birisi olacak Gökmen Uzay Havacılık ve Eğitim Merkezi'nin inşaatını ziyaret etti. BTSO'nun Ur-Ge Projeleri kapsamında 6 kıtadan 60 ülkeden 1100'ü aşkın yabancı alım heyetinin ziyaret ederek iş görüşmesi gerçekleştirdiği zirvede konuşan Bakan Faruk Özlü, Türkiye'nin sanayiyle ve teknolojiyle büyüyeceğini söyledi. Fuarda gördüklerinin kendisini çok umutlandırdığını dile getiren Özlü, 'İnşallah önümüzdeki dönemde Türkiye sanayisi, kendi teknolojisini üretecek. Türkiye'de sanayi, teknoloji transfer eden değil, teknoloji üreten bir yapıya kavuşacak. Bizim bütün çalışmalarımız Türkiye'nin daha yüksek katma değerli ürünler üretmesi, daha fazla kar etmesi, daha fazla büyümesi üzerinedir. Bu fuarı düzenleyen BTSO'ya ve TÜYAP'a teşekkür ediyorum. Kendilerini tebrik ediyorum. Bu fuarın önümüzdeki yıllarda da devam etmesini diliyorum 'dedi.
'İTHAL ETTİĞİMİZ
ÜRÜNLERİ ÜLKEMİZDE ÜRETECEĞİZ'
Bakanlık olarak fuar organizasyonlarına her zaman destek vermeye devam edeceklerini belirten Özlü, 'Bu sene sadece KOSGEB'ten 500 milyon liralık bir destek programı açıkladık. Bu program, ithal sanayi ürünlerinin yerleştirilmesi programıdır. Bu program kapsamında, yurt dışından ithal ettiğimiz sanayi ürünlerini Türkiye'de üreteceğiz. Türk sanayisinin bu ürünlerin tasarımlarını geliştirmesi için bir defaya mahsus masrafların tamamını veya bir kısmını destekleyeceğiz' ifadelerini kullandı.
'4 YILDA 14 BİN YABANCI ALICIYI BURSA'YA
GETİRDİK'
BTSO Yönetim Kurulu Başkanı İbrahim Burkay, Bursa iş dünyasına yönelik 4 yılda 40'a yakın makro projeyi harekete geçirdiklerini söyledi. Bursa sanayisinin rekabetçiliğini ve stratejik sektörlerdeki potansiyelini artırmayı hedeflediklerini belirten Burkay, Ticari Safari Projesi kapsamında şimdiye kadar 14 bine yakın yabancı alıcıyı Bursa'ya getirdiklerini vurguladı. Endüstri Zirvesi ile Bursa'ya gelen yabancı alım heyetlerinin hem ihracata hem de kentin turizm ve ticaretine büyük katkı sağladığını kaydeden Burkay, 'Ülkemizde dış ticaret fazlası veren ender kentlerin başında yer alan Bursa'mızda hayata geçirdiğimiz rol model projeler firmalarımıza büyük katkılar sunuyor. Bursa ile ilgili hedeflerimiz ve hayallerimiz bu rakamların çok ötesindedir. BTSO olarak ilkeli duruşumuzla ilklere imza atmaya devam edeceğiz' dedi.
YENİ TEKNOLOJİLER
İNCELENDİ
BTSO Başkanı Burkay, Başbakan Yardımcısı Çavuşoğlu ve Bakan Özlü, Bursa Valisi İzzettin Küçük, Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş ile birlikte 40 bin metrekarelik alanda, 7 holde ve 410 firmanın katılımıyla devam eden zirvedeki stantlarda incelemelerde bulundu. Başbakan Yardımcısı Çavuşoğlu ve Bakan Özlü, 64 ayrı meslekte Türkiye'nin en kapasiteli mesleki yeterlilik sınav ve belgelendirme merkezi olan MESYEB'i de ziyaret etti.


Bakan Özlü, Aktaş ile Burkay'ı tebrik etti
Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Dr. Faruk Özlü, Başbakan Yardımcısı Hakan Çavuşoğlu ve Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş ile birlikte, Gökmen Uzay Havacılık ve Eğitim Merkezi'nde (GUHEM) incelemelerde bulundu. Bakan Özlü, Bursa Büyükşehir Belediyesi ve BTSO işbirliğiyle TÜBİTAK katkılarıyla yapılan GUHEM'in Türkiye'nin gelecek hedeflerini sembolize eden bir proje olduğunu söyledi.
Bakan Özlü'nün Bursa ziyaretinden dolayı mutluluğunu ifade eden Başkan Aktaş, 'Bursa'mızın birçok değerini inceliyoruz. Bursa, bir sanayi şehri, kültür şehri, tarih ve tarım şehri. Bursa'da Allah vergisi çok güzel özellikler var' dedi.
Bakan Özlü'den GUHEM'e övgü
Bursa'da önemli projelerin var olduğunu belirten Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Dr. Faruk Özlü, 'Bursa'da olmaktan büyük bir memnuniyet duyuyorum.Bursa'da KOBİ ölçekli sanayi sitelerinin oluşturulacağı bir KOBİ OSB çalışması var. Bu projeyi gözden geçireceğiz. Yerli marka otomobille ilgili süreç başladı. Bu süreçle eş zamanlı bir şekilde Bursa'da bir otomotiv test merkezi kurulması için imza atıyoruz. ' dedi. GUHEM'in Türkiye'nin gelecek hedeflerini sembolize eden bir proje olduğunu söyleyen Bakan Özlü, Başkan Aktaş ile Burkay'ı tebrik etti.

Yenişehir Otomotiv Test Merkezi'nin startı verildi
Bursa'nın gelecekteki vizyonunu çok daha üst seviyelere taşıyacak TEKNOSAB, Otomotiv Test Merkezi ile Gökmen Uzay ve Havacılık Eğitim Merkezi gibi devam eden projeleri yerinde incelemek için bir dizi program dâhilinde Bursa'ya gelen Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanı Dr. Faruk Özlü, Bursa ziyaretine dair değerlendirme konuşmasını Yenişehir İlçesinde gerçekleştirilecek Otomotiv Test Merkezi'de yaptı ve şöyle devam etti ' Sanayi ve tarım şehri Bursa'dayız. Bursa'da ki Teknoloji Organize Sanayi Bölgesi projesi çok özel bir projedir. Bizim Bakanlık olarak sonuna kadar desteklediğimiz bir proje ve gelecek yıla kadar inşallah gözle görülür bir mesafe kat edilmesini umuyoruz. Bursa'nın geleceği çok parlak. Gökmen Havacılık merkezimizde tamamlandığında TUBİTAK ile birlikte çalışmalarını sürdürecek. Yine Yenişehir ilçesinde yapacağımız 'Otomotiv Test Merkezi' de tamamlandığında diğer projeler gibi Bursa'ya ivme kazandıracak projelerden. Geçtiğimiz ay Sayın Cumhurbaşkanımız tarafından startı verilen yerli otomobil üretimiyle aynı doğrultuda atılmış bir adım bugün Yenişehir'deki bu imza protokolü ve inşası da paralel sürecek. Türk Standartları Enstitüsü'nün yürüttüğü bu projenin paydaşlarına, Kalkınma Bakanlığı'nı ve Savunma Sanayi Müsteşarlığı'nı da dahil ettik ki kapsayıcı bir proje olsun. Savunma sanayinde üretilen araçlarımızı da burada test edebilelim' dedi.Özlü, 'Uzun zamandır konuşulan, görüşülen ancak yatırım programlarını onaylayan bakanlık ile yatırımı yapacak olan kurum arasındaki teknik görüş farklılıkları sebebiyle hayata geçiremediğimiz bir projemiz var. Bu, Yenişehir'de kurulacak olan otomotiv test merkezidir. Bunda da geçen hafta içinde bir uzlaşma sağladık. Özlü, 'Bu test merkezinin bir başka özelliği daha olacak. Burada aynı zamanda askeri araçların da testlerinin yapılabilmesine imkan sağlayacak bir kapasite oluşturacağız. Sadece sivil araçlar değil, askeri araçların da test edilebileceği bir kapasite oluşturmayı hedefliyoruz. Sürecin ilk aşaması, projenin tamamının yapılması sürecidir. Bunun içinde yer alan fren pist test merkezinin inşasıdır. '' Yenişehir İlçesinde gerçekleşecek Otomotiv Test Merkezi protokol imza töreninde Bakan Özlü'ye Bursa Valisi İzzettin Küçük'ün yanısıra Başbakan Yardımcısı Hakan Çavuşoğlu'da eşlik etti.
Facebook
Sayı: 1126 - Tarih: 05.12.2017

Yazarlarımız