Haber Detayı - BTSO ve İMSİAD'dan Bozbey'e ziyaret
BTSO ve İMSİAD’dan Bozbey’e ziyaret

BTSO ve İMSİAD'dan Bozbey'e ziyaret


İMSİAD Başkanı Adil Gökçadır, BTSO İnşaat Konseyi Başkanı Ali Tuğcu ve beraberindeki müteahhitlerden oluşan heyet, Nilüfer Belediye Başkanı Mustafa Bozbey'i ziyaret ederek, mahkeme kararıyla durdurulan 0,50 emsal artışı konusunda fikir alışverişinde bulundu.

İMSİAD'ın sektörün çatı kuruluşlarından biri olduğunu dile getiren Başkan Adil Gökçadır, 'Kentin tamamını ilgilendiren böylesine önemli bir konu ancak ortak aklın gücüyle sonuca ulaşabilir' dedi.İMSİAD ve BTSO İnşaat Konseyi kentsel dönüşüm düğümünü çözmek için birlikte hareket etme kararı aldı. Bu bağlamda yaklaşık 20 müteahhitle Nilüfer Belediye Başkanı Mustafa Bozbey'i ziyaret eden İMSİAD ve BTSO İnşaat Konseyi, sektörün en önemli gündem maddeleri arasında yer alan 0,50 emsal artışı konusunu masaya yatırdı. Kentsel dönüşümün elzem olduğunu hatırlatan İMSİAD Yönetim Kurulu Başkanı Adil Gökçadır, 'Dönüşüm mutlaka gerekli. Ancak dönüşümün nasıl olacağına dair sıkıntılar var. Bize göre 0.50 emsal artışı, kentsel yenilenme için bir başlangıç oldu. Şimdi, yeni formüllerle bu kentsel dönüşümü hızlandırmalıyız.
Bu formülleri bulup, hayata geçirecek olanlar da kentin ve sektörümüzün dinamikleridir. Kentin tamamını ilgilendiren böylesine önemli bir konu ancak ortak aklın gücüyle sonuca ulaşabilir' şeklinde konuştu.
En kısa zamanda konunun taraflarının bir araya gelerek, çözüm için fikir alışverişinde bulunması gerektiğini belirten BTSO İnşaat Konseyi Başkanı Ali Tuğcu da, mevcut durumdan dolayı bir takım mağduriyetlerin oluştuğunu, bu mağduriyetlerin giderilmesi için sektör paydaşlarının ve kurumların çözüm arayışında olması gerektiğini ifade etti.
İMSİAD'ın önerilerini dinleyen Nilüfer Belediye Başkanı Mustafa Bozbey ise, kurumlar arası işbirliğinin önemine vurgu yaparak, sorunların çözümü noktasında ortak akılla hareket etmenin fayda sağlayacağını söyledi.


'Yeni bir formül bulunmalı'
BTSO, mahkeme kararıyla durdurulan emsal artışı uygulanmış kentsel dönüşüm projelerinin çözüme kavuşturulması adına ilgili kurum ve kuruluşları bir araya getirdi. BTSO 18. ve 49. Meslek Komitelerinin ev sahipliğinde bir araya gelen kentsel dönüşüm paydaşları, yaşanan mağduriyetlerin giderilmesine yönelik çözüm önerilerini sundu.
BTSO Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Cüneyt Şener, BTSO Yönetim Kurulu Üyesi İbrahim Gülmez ve BTSO İnşaat Konseyi Başkanı Ali Tuğcu'nun da katıldığı toplantıda, Bursa Büyükşehir Belediyesi, Nilüfer Belediyesi, İMSİAD, Mimarlar Odası, İnşaat Mühendisleri Odası, Harita Kadastro Mühendisleri Odası ile birlikte BTSO 18. ve 49. Meslek Komitelerinin temsilcileri yer aldı.
BTSO İnşaat Konseyi Başkanı Ali Tuğcu ise Bursa'da 1999 yılı öncesinde inşa edilen ve risk taşıyan çok sayıda bina olduğuna dikkat çekti. Bu yapıların dönüştürülmesi gerektiğini belirten Tuğcu, 'Deprem ülkemizin bir gerçeği. Bu yapıların mutlaka dönüştürülmesi gerekiyor. Ancak bu dönüşüm gerçekleştirilirken şehrin dokusuna zarar verilmemesi de son derece önemli' dedi. 0,50 emsal artışıyla gerçekleştirilen ve mahkeme kararıyla durdurulan dönüşüm projeleri için yeni bir formül üretilmesi gerektiğini ifade eden Tuğcu, sektör paydaşları arasında diyaloğun sürekliliği adına BTSO olarak sorumluluk alabileceklerini ifade etti. Tüm paydaşların çözüm önerilerini sunduğu istişare toplantısında neticesinde ise söz konusu kurum ve kuruluşların temsilcilerinin yer aldığı 'Kentsel Dönüşüm Alt Çalışma Grubu' oluşturulması kararı alındı. Önümüzdeki günlerde BTSO ev sahipliğinde bir araya gelecek Çalışma Grubu, çözüm öneri geliştirerek hem sektör ve hem de vatandaş açısından ortaya çıkan mağduriyetlerin giderilmesine öncülük edecek.

Mimarlar Odası'ndan 0,50 emsal artışına cevap
Mimarlar Odası Bursa Şubesi Yönetim Kurulu; Büyükşehir Belediyesi Meclisi tarafından Mayıs 2015'te alınan '0,50'ye kadar emsal artışı yapılabilir' kararının durdurulmasına ilişkin görüşlerini açıklamak için basın toplantısı düzenledi. Mimarlar Odası Bursa Şubesi Başkanı Can Şimşek, 'Olağan bir meclis toplantısında ve müteahhitlerin isteği doğrultusunda bir anda sihirli değnek bulunmuş gibi gündeme gelen 0,50 emsal artışı, Bursa'nın uyanamadığı kâbusu haline geldi' dedi. Can Şimşek, 'Hiçbir bilimsel dayanağı olmadan, hiçbir altyapı ve üstyapı analizleri yapılmadan alınan bu kararın yanlış olduğunu en başından beri defalarca söyledik. 2015 yılında 1/5000 Nazım İmar Planlarına eklenen plan notunun mahkeme tarafından iptal edilmiş olmasına rağmen hukuk tanımaz şekilde hatalı uygulamanın üzerine giden Büyükşehir Belediye Meclisinde, günümüze kadar 300'ün üzerinde emsal artışlı plan değişikliği onaylanmış ve bu planlar onaylanırken en ufak bir teknik değerlendirmede dahi bulunulmamıştır. İki senelik süreçte mahkemeler, şubelerimizce açılan davalarla çok sayıda plan değişikliği ile ilgili olarak iptal kararları vermiştir. Büyükşehir Belediyesi ve bazı İlçe Belediyelerinin görevlerini kötüye kullanır şekilde ardı ardına meclislerinden geçirdiği plan değişiklikleri yine ardı ardına iptal edilmeye başlandığında, 'rantı, imarı veren biziz' diyenler ağız değiştirmiş; yaşanan mağduriyetlerin sorumlusu olarak odalarımızı işaret etmeye ve vatandaşlarımızı şubelerimize karşı kışkırtmaya başlamışlardır' dedi.Sadece gayrimenkul değerinin yüksek olduğu bölgelerde dönüşüm yapıldığının da altını çizen Can Şimşek, 'Sözümüz ona vatandaşlarımızın can güvenliği endişesiyle ortaya çıkılan yolda, 2 senelik pratikte yalnızca kentin gayrimenkul değeri yüksek yerlerinde 'dönüşüm' sağlanmış ve bu noktalarda 0,50'nin çok üzerinde emsal artışları ile hiçbir altyapı çalışması yapılmaksızın ciddi nüfus artışlarına neden olacak plan değişiklikleri onaylanmıştır. 0.50 emsal artışı yalnızca lüks semtlerde müteahhitlerin iştahını kabartan bir yatırım fırsatından öte bir anlam taşımamaktadır. Yıldırım veya Osmangazi'de yaşayan vatandaşın Nilüfer'de yaşayan vatandaş kadar riskli yapılardan kurtulma hakkı vardır.' Nilüfer Belediyesi'nin dönüşüm projelerine ilişkin yaklaşımına Can Şimşek, 'Ortaya konulan tavrı en az Büyükşehir Belediyesi kadar samimiyetsiz bulduğumuzu ifade etmek isteriz. Nilüfer Belediyesi bu uygulamaya gerçekten karşı olsaydı, bugün takındığı tavrı daha ilk gün ortaya koyarak binlerce insanın mağduriyetinin önüne geçebilirdi' dedi.
Facebook
Sayı: 1118 - Tarih: 10.10.2017
Yazarlarımız