Haber Detayı - BTSO'da kılıçlar çekildi
BTSO’da kılıçlar çekildi

BTSO'da kılıçlar çekildi

Türkiye'nin birleşik en büyük odası olan Bursa Ticaret ve Sanayi Odası'nda hummalı bir seçim çalışma süreci yaşanıyor. Önümüzdeki nisan ayında gerçekleşecek olan komite, meclis ve yönetim kurulu seçimleri için ortaya çıkan iki grup hummalı bir çalışma içine girdi. Kendinden her ne kadar emin görünsede seçim çalışmalarını bir yıldır yürüten İbrahim Burkay gurubu, çalışma temposunu artırırken, grubuna yeni katılımlar sağlamaya çalışan İlhan Parseker ve arkadaşları ise yoğun bir çalışma temposu içindeler.

İbrahim Burkay
'63 komitemiz kent ekonomisine damga vuracak'
'Yeni bir atılım döneminin kapısını aralıyoruz' diyen BTSO Başkanı İbrahim Burkay, Nisan ayında yapılacak BTSO seçimleri öncesi yeni dönem projelerini açıkladı.
BTSO Yönetim Kurulu Başkanı İbrahim Burkay, 5 yıllık süreçte 40'a yakın makro projeyi hayata geçirdiklerini söyledi. İbrahim Burkay, günde ortalama 1.500 üyesini ağırlayan ve hizmet süresini minimuma indiren, her ay yüzlerce etkinlik düzenleyen bir oda kültürü oluşturduklarını ve Bursalı firmaların başta savunma ve havacılık olmak üzere Türkiye'nin milli projelerinde de daha aktif rol üstlendiğini belirtti. 'BTSO'nun da katkılarıyla 2013'te 23 olan Ar-Ge merkezli firma sayımız 4 kattan fazla artarak 100'e ulaştı' diyen İbrahim Burkay, Bursa'nın ihracatta 14 milyar dolar barajını aşarak yeni bir başarı elde ettiğini belirtti.
'İLK FABRİKA BİNALARIMIZIN
İNŞASINA BU YIL BAŞLAYACAĞIZ'
İbrahim Burkay, '25 milyar dolarlık yatırımla ülkemizin yeni sanayi devrimine geçişinde sembol olacak TEKNOSAB'da ilk fabrika binalarımızın inşasına bu yıl başlayacağız. TEKNOSAB, yüksek teknolojili yatırımlarla kentimize 40 milyar dolarlık ihracat değeri katacaktır. Ar-Ge ve inovasyon faaliyetlerini gerçekleştiren teknolojik ürünlerimizin uluslararası pazarlarda yer alması da yeni dönemdeki hedeflerimiz arasında' dedi.
ÜLKE MASALARI VE İŞ
KONSEYLERİ KURULACAK
İşletmelerin verimliliğini ve performanslarını artırmak amacıyla planladıkları model fabrika projesinin de Bursa'ya ve firmalara büyük değer katacağını söyleyen Burkay, genç nesilde uzay ve havacılık bilincini geliştirecek olan ve 200 milyon TL yatırımla Bursa'ya kazandırılan Gökmen Uzay Havacılık ve Eğitim Merkezi'nin kasım ayında, Uludağ Yaşam Boyu Eğitim Merkezi'nin de yıl sonunda faaliyete geçeceğini aktardı. Oda bünyesinde kuracakları ülke masaları ve ülke iş konseylerinin, BTSO üyelerini dünya pazarlarına entegrasyonunu daha da kolaylaştıracağının altını çizen Burkay, 'KOBİ'lerimiz için başlattığımız KOBİ OSB projemiz firmalarımızın üretim ve ticaret zinciriyle verimlilik artışlarına katkılar sunacak. Bursa, fuarcılık atağını yeni dönemde de sürdürecek. Dünya standartlarında Bursa'ya yakışan bir fuar merkezi kentimize büyük değer katacak. İlkini Newyork'ta açtığımız Türk Ticaret Merkezlerimizin sayısını da 10'a ulaştıracağız' diye konuştu. 2013 yılının Mayıs ayından bugüne, gerek meclis üyelerinin gerekse de meslek komitelerinin, sektör konseylerinin ve sivil toplum kuruluşlarının çok önemli çalışmalar ortaya koyduklarını kaydeden Burkay, 'Bursa ortak paydasında ortaya koyduğumuz irade ve kararlılıkla Türkiye'mizin hedefleri doğrultusunda büyük bir gayretle çalışmaya devam edeceğiz. Kendi için değil kenti için çalışmak isteyen ve projesini ortaya koyan tüm dostlarımız BTSO'da yeni dönemin aktörü olacak. 51'den 63'e yükselttiğimiz komitelerimizin daha da artan performansı ve ortak akılla şekillenen proje ve çalışmalarla kent ekonomisine damga vurmayı sürdürecek. '


'Temiz ve Güçlü' bir BTSO...
Bursa Ticaret ve Sanayi Odası Meclis Üyesi İlhan Parseker, 3 Nisan 2018 tarihinde yapılması öngörülen BTSO seçimleri hakkında açıklama yaptı. İlhan Parseker'in açıklaması şöyle devam etti: '3 Nisan 2018 tarihinde yapılması öngörülen 'Bursa Ticaret ve Sanayi Odası' meslek komiteleri ve yönetim organları seçimi ile ilgili olarak; basın ve iş dünyasından şahsıma yöneltilen sorulara ilişkin olarak aşağıdaki bilgilendirmeyi yapma gerekliliği hasıl olmuştur.
Bursa kamuoyunun da yakından bildiği üzere; 2013 yılında gerçekleştirilen seçimlerde BTSO tarihinde görülmeyen olağanüstü bir süreç yaşanmıştır. Diğer taraftan 2013-2018 yılları arasında BTSO yönetiminin icraatlarına baktığımızda; BTSO üyelerinin uzun yıllar boyu elde ettiği ekonomik birikim ve gücü; kentimizin ve üyelerimizin ihtiyaçlarının dışında çok sayıda 'kurgu ve hayali' projelere aktardığı veya aktaracağı görülmektedir.
BTSO kurulduğu 1889 yılından itibaren hiçbir dönemde bu kadar itibar kaybı yaşamamış ve şaibe altında kalmamıştır.
Ülkemizin olağan üstü bir dönemden geçtiği bugünlerde, Türkiye için önemli bir üretim gücü olan ve yaklaşık kırk bin işletmeyi temsil eden Bursa Ticaret ve Sanayi Odası'nın; 'Milli' , ' Güçlü', 'Temiz' ve 'Şaibesiz' Meclis yapısına; BTSO üyelerinin temel sorunlarına yönelik ve Bursa'ya katma değer katacak projelere ihtiyaç duyduğu açık bir gerçektir.
Diğer taraftan kamuoyunun dikkat etmesi gereken bir hususta; Bursa Ticaret ve Sanayi Odası seçimlerinin 'Meslek Komitesi' ve 'Yönetim Kurulu' olarak iki aşamalı bir seçimle gerçekleştiğidir. 2013 yılında olduğu gibi yine aynı algı oyunları ile kamuoyu yanıltılmak istenmektedir.
Bu noktadan hareketle; yeniden 'TEMİZ ve GÜÇLÜ' bir BTSO için 3 Nisan 2018 tarihinde yapılması öngörülen seçimlerde; Türkiye Cumhuriyeti Devletinin tüm kurumları ile işbirliği içerisinde 'Güçlü bir Bursa ve Türkiye' hedefine yürümek için 'Meslek Komitelerinde' görev alacak iş insanlarının işbaşına gelmesini sağlamak amacıyla; şahsım ve yukarıdaki ilkelere inanan iş insanları ile birlikte çalışmalarımızı sürdürdüğümüzü kamuoyunun bilgisine sunarım.'

Facebook
Sayı: 1140 - Tarih: 13.03.2018
Yazarlarımız