Haber Detayı - Borçelik ve Bursa Teknik Üniversitesi arasında kapsamlı işbirliği
Borçelik ve Bursa Teknik Üniversitesi arasında kapsamlı işbirliği

Borçelik ve Bursa Teknik Üniversitesi arasında kapsamlı işbirliği


Borçelik ve Bursa Teknik Üniversitesi geniş kapsamlı işbirliği hedefleyen bir protokol imzaladı. Anlaşma Ar-Ge alanında ortak çalışmaların yanı sıra öğrencilerin proje ve stajlarında Borçelik tarafından desteklenmesini de kapsıyor. Borçelik, sanayi ve üniversite iş birliğini güçlendirme yönünde önemli bir adım attı. İmza töreni Borçelik Genel Müdürü Kerem Çakır ve BTÜ Rektörü Prof. Dr. Arif Karademir'in katılımlarıyla Borçelik Gemlik tesislerinde yapıldı.
Borçelik Genel Müdürü Kerem Çakır, Borçelik'in Ar-Ge'ye verdiği önemi vurgulayarak şunları söyledi: 'İnovasyon ve değer yaratan yeni çözümler geliştirmek Borçelik olarak bizim iş yapma tarzımızın temelinde yer alıyor. Ar-Ge merkezimiz kuruluşundan bu yana sektöre örnek olacak nitelikte önemli ve yoğun çalışmalar gerçekleştiriyor. İmzaladığımız bu anlaşmayla sanayi – üniversite işbirliğinde yeni bir sayfa açıyoruz. Yapacağımız işbirliği ve geliştireceğimiz projelerle gerek akademik birikime, gerekse de sektörün gelişmesine ve ülkemizin kalkınmasına önemli katkılarda bulunacağımıza inanıyorum.'
Bursa Teknik Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Arif Karademir, 'Üniversite-Sanayi işbirliğine BTÜ olarak üst düzey önem veriyoruz. Proje Tabanlı Sektörel Eğitim Programımız (BTÜ-SEP) kapsamında öğrencilerimizin anlaşmalı firmalarda 16 hafta tam zamanlı çalışarak deneyim kazanmalarını amaçlıyoruz. Bursa ve civarındaki sanayi kuruluşlarına Merkezi Araştırma Laboratuvarımız ile test-analiz ortağı olurken Teknoloji Transfer Ofisimiz aracılığı ile danışmanlık ve proje desteği sağlıyoruz. Bu kapsamda yenilikçi üniversite olarak ülkemizin saygın firmalarından Borçelik ile bir araya geldik. Öğrencilerimiz, sanayicimiz ve diğer paydaşlarımız adına attığımız adımları daha faydalı hale getirmek ve katma değeri yüksek ürünlerin üretimine katkı sunmak için çalışmaya devam edeceğiz. Borçelik gibi çok önemli bir markayla işbirliği anlaşması imzalamaktan büyük mutluluk duyuyoruz' ifadelerini kullandı. İmzalanan protokol teknolojik yenilik alanında Ar-Ge, inovasyon, tasarım, sistem entegrasyonu, dış ticaret, sertifikasyon gibi rekabeti güçlendirme faaliyetleri kapsamında ulusal ve uluslararası fon programlarına yönelik proje geliştirme ve yürütme konularında ortak çalışmalar yapılmasını öngörüyor. Bu çalışmaların yanı sıra BTÜ ve Borçelik; bölgesel, ulusal ve uluslararası alanda kongre, sempozyum ve çalıştay gibi etkinlikler de düzenleyebilecekler.Protokol BTÜ öğrencilerine de önemli avantajlar sağlıyor. Lisans öğrencilerinin Sektörel Eğitim Programı (SEP), staj ve bitirme projelerine yönelik; lisansüstü öğrencilerinin ise proje ve tezlerine yönelik iş birliği talepleri Borçelik tarafında desteklenecek. Bununla birlikte BTÜ ve Borçelik sanayide istihdam edilecek doktoralı Ar-Ge personeli yetiştirilmesi amacıyla TÜBİTAK 2244 Sanayi Doktora Programı için ortak proje başvurusu gerçekleştirebilecek.

Facebook
Sayı: 1186 - Tarih: 05.02.2019
Yazarlarımız