Haber Detayı - Beyçelik Gestamp Romanya'da fabrika aldı
Beyçelik Gestamp Romanya’da fabrika aldı

Beyçelik Gestamp Romanya'da fabrika aldı


Globalleşme yolunda adım atmaya devam eden Beyçelik Holding, ilk yurtdışı yatırımını otomotiv yan sanayi alanında faaliyet gösteren şirketi Beyçelik Gestamp ile Rumanya'da gerçekleştirdi.

Otomotiv ana sanayi için kalıp tasarım ve imalatı ile sıcak/soğuk şekillendirilmiş sac parça ve kaynaklı komponent üretimi yapan Beyçelik Gestamp, Romanya'da otomotiv endüstrisini merkezindeki Piteşti'de, presli ve kaynaklı sac parça ve komponent üretimi yapan bir tesisin çoğunluk hissesini satın alarak Romanya pazarına girdi. Beyçelik Gestamp, bu yatırımla ana müşterisi Renault–Nissan grubuna bağlı Dacia olan şirketi bünyesine katmış oldu. Romanya'nın otomotiv sektörü için önemli bir pazar olduğuna değinen Beyçelik Holding CEO'su Baran Çelik, yaptığı açıklamada, 'Romanya, araç imalatında dünyada 27'nci sırada ve yılda toplam 387 bin araç, Ford ve Dacia'nın yine Romanya'daki fabrikalarında üretiliyor. Özellikle yeni projelerde Romanya'yı kapsayan payımız her geçen gün artıyordu. Bu sebeple stratejik olarak Romanya'ya yatırım yapma kararı aldık. Bu satın alma, global müşterilerimiz Renault-Nissan Grup ve Ford ile olan stratejik ilişkimizi güçlendirecek' dedi.
Türkiye'de yeni yatırım
Beyçelik Gestamp'ın her yıl 70 milyon dolar ihracat gerçekleştirdiğini söyleyen Baran Çelik, Romanya yatırımının yanı sıra 2017 yılı içinde Türkiye'de 'hot stamping' ve press hatları yatırımını da kapsayan 15 milyon dolarlık yatırım yaparak 300 kişiye ek istihdam sağlayacaklarını söyledi.
Beyçelik Gestamp hakkında;
Beyçelik Holding ve İspanyol Gestamp Automocion ortaklığı olan Beyçelik Gestamp, kalıp tasarım ve imalatı ile sac şekillendirme konularında sektöründe lider konumda.
Sac şekillendirme ve kalıpçılık alanında Türkiye'nin ilk AR-GE merkezine sahip olan Beyçelik Gestamp, özellikle innovatif ürünler tasarlayarak daha güvenli ve daha hafif araç tasarımlarına destek oluyor. Ortalama Her yıl 70 milyon dolar ihracat gerçekleştiren Beyçelik Gestamp toplamda 2 bin 800 kişiye istihdam sağlıyor. Beyçelik Gestamp, ISO 500 2015 Listesi'nde 141. sırada yer alıyor.
Facebook
Sayı: 1088 - Tarih: 14.03.2017
Yazarlarımız