Haber Detayı - Bebeciler ihracata odaklanıyor
Bebeciler ihracata odaklanıyor

Bebeciler ihracata odaklanıyor

Türkiye bebek çocuk konfeksiyon sektörü üretiminin yüzde 80'ini karşılayan Bursa, yüksek tasarım gücünün altını çizerek, dünya pazarlarındaki konumunu yukarı taşımak için harekete geçti. Bursalı bebeciler, güçlü yapısı ve üretim kabiliyetini yüksek tasarım çalışmaları ile ön plana çıkararak, dünya pazarlarında söz sahibi olmak istiyor.

Bölgelerinde kümelenen, yoğun istihdam sağlayan ve kendi markalarıyla üretim yapan Bursa bebe-çocuk konfeksiyon sektörü, hedef pazarları ve Ur-Ge projeleri ile geleceğe emin adımlarla ilerliyor. Bebe ve çocuk konfeksiyonu sektörünün her geçen yıl büyüdüğünü vurgulayan sektör temsilcileri, Ur-Ge çalışmları ile sektörün hayallerinin gerçek olduğunun altını çizdi. Bursa'daki bebe ve çocuk konfeksiyonun uluslararası bir marka haline gelmesi için fuarları önemli gördüğünü ifade eden sektör temsilcilerinin görüşleri, yabancı alıcılarla ülkelerden gelen alım heyetleriyle sıcak temas kurduklarını ve fuarların sektörün büyümesine katkı sağlağını ifade etti.
Bursa pazarında özellikle Vişne Ticaret Bölgesi'nde konumlanan sektör üreticileri, kullandıkları yeni teknolojiler ve global trendler parelelinde ortaya çıkardıkları özgün koleksiyonları ile fark yaratma peşinde koşuyor. Bursa'yı bebe ve çocuk konfeksiyonunda üretim merkezinden tasarım merkezine doğru taşımak istediklerini belirten bebeciler, bölgelerinin ticaret merkezi olması noktasında çalışmalarını da yoğun bir biçimde sürdürdüklerinin de önemle altını çiziyor. Vişne Ticaret Bölgesinde konumlanan hurdalıkların kaldırılması taraftarı olan bebeciler, Yıldırım Belediyesinin projesi olan Vişne Han için ise projenin doğru olduğunu fakat, planların üretici firmalar ve halkın yaşadığı ortamlarda anketler içinde yapılması görüşü hakim. Daha başırılı olacağına inanılan proje için haricinde karar alınarak yapılan yatırımlar doğru bulunmuyor. Dünya pazarlarına farklı ürün yelpazeleriyle damga vurmak isteyen bebe ve çocuk konfeksiyonu sektörü, sektörün yükselen ivmesinden umutlu. Görüşler, uluslararası piyasalarda varlık göstermek için çalıştıklarını söylüyor. İşte, bebek ve çocuk konfeksiyonu pazarındaki son durum...

İsmail Hakkı Edebali- Yıldırım Belediye Başkanı
'Vişne' Laleli'ye alternatif olacak
Yıldırım'da Türkiye'nin en kapsamlı kentsel dönüşüm hamlesini planlıyoruz. Yeni konutlar inşa etmek kentsel dönüşümün sadece bir yönü. Bununla birlikte insanlarımıza sosyal olanaklar, istihdam imkanları da oluşturmak zorundayız. Aksi takdirde kentsel dönüşümün bir ayağı eksik kalır.
Yeni Yıldırım'ı planlarlarken öncelikli parametlerimizden birisi şehrin ekonomik hayatını canlandırmak. Sadece Bursa ve Türkiye değil, dünya genelindeki bebe ve çocuk konfeksiyonu sektöründe önemli bir paya sahip olan Vişne Ticaret Bölgesi, ilçemizin ekonomik kalkınmasında çok önemli bir yere sahip. Bu alanda Türkiye'nin yaptığı ihracatın yüzde 80'ini Vişne Caddesi karşılıyor. Esnafımızın ortaya koyduğu performans ve istihdama sağladıkları katkı bizi mutlu ediyor. Esnafımızın, Yıldırım ve Türkiye ekonomisine sağladıkları katkıya kayıtsız kalmadık. Göreve geldiğimiz ilk günden bu yana tüm imkanlarımızla esnafımıza destek oluyor, bölgenin potansiyelini arttıracak projeler üretiyoruz. Bu kapsamda bölgeye inşa edeceğimiz Vişne Han Kapalı Çarşı Projesi'nin planları tamamlandı. 128 bin 292 metrekare kullanım alanına sahip olacak Vişne Han'ın bünyesinde; ticari alanlar, kongre salonu, çok amaçlı salonlar, düğün salonu, yeme içme birimleri, kapalı otopark gibi esnafımızın tüm beklentilerine cevap verecek komple bir ticaret merkezi olacak. Bu proje esnafımızın dünya pazarındaki rekabet gücünü yükseltecek. Vişne Caddesi esnafı dünyaya daha kolay açılacak ve bölge Laleli'ye alternatif olacak.


Serkan Çetintaş – Bebekevi Tekstil
'Müthiş bir proje'
Bebe sektörünün geleceği umut vadediyor. 5-6 sene sonra ciddi anlamda dünya çapında markaların çıkacağına inanıyorum. Üretimin yüzde 80'i Bursa'da. Arap ve Ruslardan olmak üzere yurtdışından türk mallarına çok talep var. Avrupa pazarına açılmamız gerektiğini düşünüyorum. Arap piyasamız çok hızlı katlanarak artıyor. Vişne Han çok iyi bir proje. İnegöl'de mobilyacıların yapmış olduğu sistemi buraya uygulaya bilirsek, müthiş bir proje. Vişne caddesinde imalatçıların fiziki şartları çok uygun değil o açıdan Vişne Han çok büyük bir görsellik kazandıracak. Vişne Han pazarcı mantığıyla değil, showroom mantığı ile yapılırsa çok faydalı olur.


Halil Atalay - BEKSİAD Başkanı
'Kendi tasarımlarımızla ürünlerimizi dünyaya pazarlıyoruz'
Gelecek adına sektörümüz umut veriyor, yaptığımız çalışmalarda bunu gösteriyor. Amerika'dan Güney Afrika'ya, Avrupa'dan Asya'ya kadar ürünlerimizi yurtdışına satabilen bir pozisyonumuz var. Türkiye'de oldukça büyüyen, her geçen yıl daha da gelişen sektörümüz, dünyaya da yön vermeye başladı. 5 kıtada Türk bebe ve çocuk konfeksiyonu ürünleri aranır hale geldi.Gerçekleştirdiğimiz üretimin yüzde 70-80'ini de dünyanın her tarafına satabiliyoruz. Uluslararası arenada pazar payını daha da artırmaya çalışıyoruz. ABD'den Güney Afrika'ya Avrupa, Asya'ya dünyanın her tarafına ürün gönderiyoruz. Birkaç yıl öncesine kadar en çok ihracatı Rusya'ya gerçekleştiriyorduk ancak Rusya'nın son yıllardaki kendi içindeki ekonomik durumdan dolayı şu an Arap ülkeleri ihracatta başı çekiyor. Rusya'nın kendi içindeki daralması bizi etkiliyor. Hala ürünlerimizi Rusya'ya satıyoruz ancak ürünlerimiz oraya biraz pahalı geliyor. İnşallah bunu yakın süreçte aşacağız.UR-GE çalışmalarıyla dünyanın her noktasına gidiyoruz. Gittiğimiz ülkelerde Türk ürünleriyle ilgili olumlu geri dönüşler alıyoruz. Türk imajı her geçen gün olumlu yönde artıyor. Sektör olarak sürekli gelişiyoruz. Fason üretim yapmıyoruz. Kendi marka tasarımlarımızla ürünlerimizi yapıyoruz ve dünyaya pazarlıyoruz. Dolayısıyla geleceğin sektörleri arasında yerimizi alacağız. Vişne Han, Yıldırım Belediye Başkanımızın kendi projesi. Hayata gerçerse çok güzel olacağını düşünüyorum. Bölgemize değer katacağına inanıyorum. Dünyanın her bir tarafından alıcıların geldiğini söylediğimiz bölgede hurdalıkların kaldırılmamış olması bizi çok üzüyor.

Orhan Yedikardeşler – Algiy Collections
'İhracat bizim için çok önemli'
İstanbul'un üretimini yapan ve lokomotifi Bursa'dır. Daha çok firmaya ulaşmak ve ürün satmak istiyoruz.Özellikle ihracat bizim için çok önemli, çalışmalarımızı arttırmaya çalışıyoruz. Türki Cumhuriyetlerle pazarımızı arttırmayı hedefliyoruz. Rusya pazarını geri kaybetmiştik, tekrar ele geçirmek istiyoruz. Bursa sektörün merkezi. Vişne caddesinde bir takım görsel sorunlarımız var. Hurdalıkların olması ve sosyal alanların olmaması gibi sıkıntılarda var.

Gülşah Özbay – Cocoland
'Farklı ülkelere mal satmaya başladık'
Özellikle Bursa adına sektörümüz çok gelişme kaydediyor. Daha fazla pazarlara açılmaya ve farklı ülkelere mal satmaya başladık. Avrupa ülkeleri özellikle İngiltere ile çalışıyoruz ve İngiltere ile daha ağırlıklı birşeyler yapabilmeyi istiyoruz. Vişne ticaret bölgesi gelişme kaydettiği için sektöre olumlu yansıyor. Vişne Han konusunda çok ümitli değilim, çünkü herkesin birlikte toparlanması konusunda zaten cadde de imalatçılar yan yana. Vişne Han ile ilgili çok olumlu sonuçların alınabileceğini düşünmüyorum.

Özgür Cura – Patsan
'Kaliteli ürünler yapmalıyız'
Dünya ile ilişkilerimizden dolayı sektörümüz son zamanlarda zararlar görüyor. Türkiye bebe üretiminin büyük bir miktarı Bursa'da yapılıyor. Bursa'da üretilen ürünlerin yüzde 90'ı kışa uygun ürünler. En büyük sıkıntımız ürettiğin ürünün kalitelerinin yeterince kontrol edilememesidir. Bu yüzde ürünlerimizi Avrupa'ya çok fazla satamıyoruz. Rusya, Ortadoğu ülkeleri , Kırgızistan, Kazakistan gibi ülkelerle çalışıyoruz. Hedef pazar tamamen dünya olmalı, ama kaliteli ürün çıkarmamız lazım. Sektör olarak Türkiye ve dünyada bir yerlere gelmek istiyorsak eğer, kalitemizi ön plana çıkarmalı ve kaliteli ürünler yapmalıyız. Komşu ülkelerle olan diyologlarda en çok etkilenen bizim sektörümüzdür.

Muhammed Ali Varol - Varol Kids
'Vişne caddesi üzerine katarak büyüyor.'
Vişne caddesi her geçen gün üzerine katarak büyüyor. İlerleyen dönemde Vişne caddesinin daha da söz getiren bölge olacağını düşünüyorum. Vişne caddesinde malzemeci, lokanta, emlakçı ve boş binaların olmasından yana değilim. Caddemizde toptancı , imalatçı firmalrın olmasından yanayım.Yaşanılabilir ortam ve ticaret alanı olması taraftarıyım. Eksiklikler var, fakat bir kaç sene öncesine bakarsak artıları çok fazla. Nitelikli eleman konusunda ciddi sıkıntılar var. Vişne Han'ın ticaret bölgemize ciddi katkıları olacağını düşünüyorum. Vişne caddesinde olmayan eksiklikler eğer han'da olabilirse çok büyük artısı olabileceğini düşünüyorum.

Ali Azizoğlu – Büşra Bebe
'İyi bir model yakalanırsa faydalı olabilir'
Sektörümüz gelişmelerle birlikte iyiye doğru gidiyor. Hedef pazarlarımız Amerika, Almanya, Avrupa umut vadeden pazarlarımız. Arap ülkeleri , Ukrayna, Rusya ürünlerimizi kabullenmiş durumda mal satmak daha kolay. Rusya pazarı ile ticaret düzelmeye başladı. Vişne Han'ın Buttim gibi bir örnek olmamasını temenni ediyoruz. Vişne caddesine yapılan her adım doğru sonuca ulaştırıyor. Vişne Han'ın doğru sonuçlara yönlendireceğini düşünüyorum. İyi bir model yakalanırsa faydalı olabileceğini düşünüyorum. Sektörümüz ile ilgili yapılan adımların doğru olacağını düşünüyorum.

Mehmet Öz – Bontino Kids
'Rusya pazarında pazar payımızı artırmak istiyoruz'
İç piyasada sıkıntı olsada, dış piyasa iyi. Rusya, Arap ülkeleri, Ukrayna ile çalışmalarımız devam ediyor. Rusya pazarında biraz daha kendimizi büyütmek ve pazar payımızı artırmak istiyoruz. Arap ülkeleri Irak, Suriye oradaki karışıklıktan dolayı biraz sıkıntıda ama, Suudi Arabistan, Mısır, Kuveyt, Katar'da güzel bir pazar var. Bu ülkelere yönelik çalışmalarımız var. Vişne Han ile ilgili çok fazla bilgim yok fakat, değer katar diye düşünüyorum. Tabi iyi bir çalışma yapılması lazım.

Hasan Karakaş – Capps
'Kuvvetli pazarlar var'
Teknoloji ve moda takibi üzerinden çalışmalar devam ediyor. Firmalarımızın biraz daha kendini geliştirmeye ihtiyacı var. Sektörün yabancılarla irtibata geçecek dil problemi var. Bizim yakın çevremiz Dubai, Ortadoğu , Balkanlar bu ülkelerin bize yeteceğine inanıyorum. Bu ülkeleri aşmadan başka ülkelere gitmenin anlamı olmadığını düşünüyorum. Bu ülkelerde kuvvetli pazarlar var.

Hasan Basri Aksoy – Minia Kids
'Kalite artıyor'
Bebe çocuk konfeksiyon sektöründe trend yukarıya doğru çıkıyor. Geçmiş dönem alışkanlıklarından daha ziyade yenilenen satışların olması gerekiyor. Piyasa sektöründe pazar dağılmış gibi gözükse de kalite artıyor, iyi bir ivme olarak görüyorum. Firmalar kendilerini geliştirirlerse ve müşterinin ne istediğine odaklanıp dünyadaki fiyatları kontrol edebilirlerse eğer, çok daha güzel gelişmelerin olacağına inanıyorum.

Hülya Çağlayan – Bebitof Baby
'Rusya pazarı ile ticaretimiz hiç bozulmadı'
Bursa olarak sektörün çok geliştiğini düşünüyorum. Dikiminden tutun da kumaşına ve ürün kalitesine kadar çok özen gösteriliyor. Sektörümüzün iyi bir konuma doığru gittiğini söyleyebilirim.İran, Rusya, Azerbaycan ve Kazakistan ile çalışmalarımız var. İlerleyen dönemlerde İngiltere, Amerika pazarlarında da yer almayı düşünüyoruz. Rusya pazarı ile ticaretimiz hiç bozulmadı, devam ediyor.


Abdullah Duman – Tuffy
'Doğal süreçleriyle oluştuğunu düşünüyorum'
Genel itibariyle pazarların, piyasaların, Laleli, Vişne caddesi gibi kendi doğal süreçleriyle oluştuğunu düşünüyorum. Vişne Han eğer doğal yapının içerisinde kendine bir yer edinebilirse başarılı olur. Vişne caddesinde imalatçıların faydalanabildiği yer var, pazar oluştu.

Melih Yeşilçiçek – M&Y Collection
'Ürünlerimizden çok memnunlar'
Üreticiler olarak yurtdışı pazarlarında daha rahat hareket ediyoruz. Gelen misafirlerimiz ürünlerimizden çok memnunlar. Arap ve Rusya pazarıda birbirine eklendiği zaman ciddi anlamda bebe sektörüne katkısı olabileceğini düşünüyorum. Vişne Han projesi, belediyemizin planları içerisinde. Bu planların aslında üretici firmalar ve halkın yaşadığı ortamlarda anketler içinde yapılırsa çok daha başarılı olacağını düşünüyorum. Bunun haricinde karar alınarak yapılan yatırımları doğru bulmuyorum.
Facebook
Sayı: 1109 - Tarih: 08.08.2017
Yazarlarımız