Haber Detayı - Barakfakih OSB olmaya hazır
Barakfakih OSB olmaya hazır

Barakfakih OSB olmaya hazır

BARSİAD Yönetim Kurulu Başkanı Arif Demirören, en önemli hedeflerinin Barakfakih Organize Sanayi Bölgesi oluşumu olduğunu ve uzun süren mücadeleden sonra bu 5 yıllık süreçte sona yaklaştıklarını söyledi.

Barakfakih Sanayici ve İşadamları Derneği (BARSİAD) Başkanı Arif Demirören, Barakfakih Islah Organize Sanayi Bölgesinin coğrafi konumu itibariyle Organize Sanayi Bölgesi olmayı hakettiğini ve alt yapı sorunlarını çözmeye devam ettiklerini belirtti.
'Barakfakih Islah Organize Sanayi Bölgesi, toplamda 120 sanayi tesisini bünyesinde barındırıyor' diyen Arif Demirören,'etrafında 'yerleşim alanı bulunmayan' ender OSB'lerden biriyiz. Bölgemizde kurulu Yeşil Çevre Arıtma Tesisleri; çevre koruma ve yeşil gelecek projelerinde ülkemiz genelinde bir model olmuştur. OSB'mizdeki tüm endüstriyel ve evsel nitiletikte atık sular arıtılmakta ve temiz su olarak doğaya verilmektedir. Kendi suyunu da üretme teknolojileri üzerinde çalışan Yeşil Çevre Arıtma Tesisleri, atık çamurundan enerji üretme sistemlerinde de önemli aşamalar kaydetmiştir ' dedi. İşte, Arif Demirören ile Barakfakih Organize Sanayi Bölgesi'nin detaylarını incelediğimiz tüm başlıkları bu sütunlardan sizler ile buluşturuyoruz. 
Barakfakih Islah Organize
Sanayi Bölgesini (BOSAB)
anlatır mısınız?
Barakfakih Islah Organize Sanayi Bölgesi, bölgemiz sanayicilerinin işbirliği ile kurulmuştur. Islah OSB'ler, sanayileşmiş alanlarda belli bir plan çerçevesinde normal OSB'ye geçiş sürecinin bir parçasıdır. Yenilikçi bir anlayışla, sürdürülebilir bir sanayi için oldukça önemli bir çözüm aracı olmuştur. Sanayinin gelişmesi, ekonomik refah seviyesinin yükselmesi için çalışırken, doğanın korunması ve gelecek nesillerimize daha yaşanabilir bir dünya bırakmak için de azami gayret gösterme zorunluluğumuz vardır. BOSAB, etrafında yerleşim yeri bulunmayan ender OSB'lerdendir. Ayrıca henüz OSB olmadan önce bile arıtma tesislerini kurarak ülke sanayisine örnek olmuştur. İleri arıtma teknolojilerine sahip Yeşil Çevre Arıtma Tesisimizde kendi suyunu kendi üretecek ve bölgemizdeki fabrikaların proses suyu ihtiyacını karşılayacak bir proje üzerinde çalışılmaktadır. Çağımızda sınai üretim tek amaç olmaktan çıkmış; çevre bilinci geleceğimiz daha ön plana gelmiştir. Organize Sanayi Bölgeleri sağlık koruma bandı, sosyal donatı alanları, imarlı ve planlı yapılaşma, kümeleşme, düzenli altyapı, daha geniş yeşil alanlar gibi bir çok faydalar sunmaktadır. Artık yeni dönemde Organize Sanayi Bölgeleri dışında ihracat yapma imkanı da olmayacaktır. Bursa'mızın doğusunda, bir adım önde, yenilikçi, çevreci ve inovatif bir organize sanayi için elele vererek işbirliği ve güç birliği oluşturduk.
DOĞU YAKASINDAN
GİRİLDİĞİNDE BURSA'YI İLK
OLARAK OSB'MİZ KARŞILIYOR
İlk izlenimin BOSAB'dan başladığını ifade eden BARSİAD Yönetim Kurulu Başkanı Arif Demirören, 'Ankara yolundan şehir merkezine doğu yakasından girildiğinde,  Bursa'yı ilk olarak OSB'miz karşılıyor. Güçlü ve modern fabrikaları, yeşil ve doğa dostu tesisleriyle; Bursa'ya Sanayi Kenti dedirtecek ilk izlenim buradan başlıyor. Bursa İli, Kestel İlçesi  Barakfakih Mahallesi sınırları içerisinde yer alan OSB'miz, Bursa şehir merkezine 15 km. mesafede ve Bursa-Ankara yolu üzerindedir' dedi.
'YERLEŞİM ALANI
BULUNMAYAN' OSB'YİZ
Arif Demirören, ' Etrafında 'yerleşim alanı bulunmayan' ender OSB'lerden biriyiz. OSB'mize en yakın yerleşim yeri 3 km. Mesafedeki Barakfakih Mahallesi olup, gerek OSB'miz içerisinde ve gerekse de etrafında hiçbir şekilde konutlaşmaya müsaade edilmemekte ve imara açılmamaktadir.
OSB'miz, İnsana değer veren yapısıyla sağlığına çok büyük önem vermektedir.'
YEŞİL ÇEVRE ARITMA
TESİSLERİMİZLE BİR ÖRNEĞİZ...
Bölgemizde kurulu Yeşil Çevre Arıtma Tesisleri; çevre koruma ve yeşil gelecek projelerinde ülkemiz genelinde bir model olmuştur. OSB'mizdeki tüm endüstriyel ve evsel nitiletikte atık sular arıtılmakta ve temiz su olarak doğaya verilmektedir. Kendi suyunu da üretme teknolojileri üzerinde çalışan Yeşil Çevre Arıtma Tesisleri, atık çamurundan enerji üretme sistemlerinde de önemli aşamalar kaydetmiştir.
Barakfakih Organize Sanayi Bölgesi olma sürecinizde gelinen noktayı paylaşır mısınız?
Barakfakih Islah OSB'yiz , Barakfakih Organize Sanayi Bölgesi sürecine doğru gidiyoruz.5 yıllık bir süreç içinde eksiklerimizin tamamlanması istendi, 4'üncü yılımız bitti son 1 yılımız kaldı. Eksiklerimizi büyük oranda tamamladık, Organize Sanayi Bölgesi olma sürecine doğru gidiyoruz.
Islah Organize Sanayi Bölgesi, imar haricinde OSB'nin tüm yetkilerini kullanabilirsiniz demek.
Organize Sanayi Bölgesi'nin yetkilerine tamamıyla uyuyoruz ve uyguluyoruz.
ÜLKE SANAYİSİNE
GÜÇ KATIYORUZ
Bölgede kaç firma var?
120 firmamızla ülke sanayisine güç katıyoruz. OSB'miz sınırları içerisinde 120 adet fabrikamızın çarkları dönüyor.
'TEKSTİL, METAL VE GIDA'DA
DEV YATIRIMLARI
BARINDIRIYORUZ'
Hangi sektörler yoğunlukta?
Tekstil , metal ve gıda olmak üzere sektörlerimiz yoğunlukta. OSB'mizdeki sektörel dağılım itibariyle yüzde 60 gibi bir oranla en büyük payı tekstil sektörü almaktadır. OSB'mizde çok önemli markalar yer almaktadır.
Hedef ve projeleriniz nelerdir?
Yeşil çevre arıtma tesislerini oluşturmuş bir sanayi kimliğimiz var ve Türkiye'de ilk olan bir çalışma. Arıtma tesislerini oluşturmuş ve çevre duyarlı olan bir bakışımız var. Bölgemizdeki yağmur sularınında arıtma tesisimize gitmemesini önleme çalışmalarımız devam ediyor. Bizim süratle yapmamız gereken alt yapı hizmetlerine hizlı bir şekilde yönelmek, fabrikalarımızdan gelen yağmur sularını derleyip toparlayarak ayrı bir hat oluşturmak ve yeşil çevre ile olan sevkiyatı bir an önce durdurmak.
Hedefimiz, gelecekte taşını bile sökmeye gerek duymayacağımız sağlam bir alt yapı çalışması yapmamızdır. Benim için stratejik plan çok önemli.Bu stratejik planın içerisinde alt yapı, sosyal tesis, elektrik, su, yeşil çevre ve prosess sularından istifade edercesine olan bir oluşum temenlim var.
Uzun vadeli bir yatırım planlıyoruz.

Bölge sanayicisinin avantajları nelerdir?
Sanayi Bölgemizin Ankara giriş kapısının başında olması büyük bir avantaj. Her şehir kapılarıyla alınır, bizde sanayi kapısı olarak doğu kapısındayız. Bulunduğumuz coğrafi alanın getirmiş olduğu avantajlar var. Bu avantajlarla organize sanayi bölgesi sürecimizi daha rahat aşabildik. Karma bir organize sanayi bölgesiyiz, İhtisas Sanayi Bölgesi değiliz. Yeşil çevre arıtma tesislerinin olması ciddi bir avantaj. Yapılaşma olarak konutların dışındayız. OSB olmak için avantajlı bir konumdayız.Arıtma anlamında Yeşil Çevre Atıksu Arıtma Tesisi'ne bağlıyız.
Bölgede altyapı anlamında fazla bir eksik kalmadı.Doğru olan OSB olmaktı ve biz bu yola girdik, enerjide daha uygun maliyetli temin şansımız olacak.


Sanayici en çok hangi sorunla karşınıza çıkıyor?
Sanayici en çok yol sorunu ile ilgili geliyor. Alt yapı sorununu çözmeden yol problemimizi haldemeyiz. Elektrik sorunumuz yok, kesinti yaşamıyoruz. Fakat, daha da kaliteli enerjiye ihtiyacımız var. Kalite enerji için bir alt yapı çalışmamız projemiz dahilinde.


Bölge kaç hektar'dan oluşuyor?
220 hektarlık bir alanda hizmet veren tek başına bir sanayi bölgesiyiz. Ulaşım sorunumuz yok. Kestel ilçemize bağlı bir sanayi bölgesiyiz. Islah OSB düzenlemesinden yararlanacak sanayi bölgeleri içinde 220 hektarla en büyük alana sahip olan Barakafih Sanayi Bölgesi'nde, alt yapı yatırımları önemli ölçüde tamamlandı.


Bölgenin doluluk oranı ve istihdamı
nasıl değerlendiriyorsunuz?
Şuanda yüzde 60 seviyesinde doluluğumuz var. Yaklaşık 5 bin civarında bir istihdamımız var. Sanayi bölgemizin yapılanması, Bursa sanayisine yön veren köklü sanayicilerin bulunduğu bir kuruluş. Önemli markaların bir araya gelmesiyle oluşan bir bölgeyiz.

Bölge, doğa sınırı içine kendiliğinden çizilmiş
Arif Demirören, şöyle devam etti: ' Barakfakih'in hiç bir bölge ile birleşme durumu söz konusu olamaz. Çünkü, Barakfakih'in konumu gereği böyle bir şeye ihtiyacı yok. Barakfakih Islah Organize Sanayi Bölgemiz doğa sınırları kendinden çizilmiş.Bir tarafı dağ ve bir tarafı Ankara yolu ile sınırlandırılmış bir alanın içerisinde bulunuyor, komşu bir sanayi bölgesi zaten yok.


ÜYE LİSTESİ

1 ALERAN TEKSTİL İNŞ. GIDA SAN. VE TİC. LTD.ŞTİ
2 ALKA
3 ALTIN KELEBEK TEKSTİL LTD. ŞTİ.
4 ALTINDAŞ TEKSTİL MAKİNA SAN. TİC. LTD. ŞTİ.
5 ALTINSU TEKSTİL ENERJİ SAN. VE TİC. LTD. ŞTİ.
6 ALTUN BRODE TEKSTİL İNŞ.SAN.VE TİC.A.Ş.
7 ANILEKS
8 ANILSAN HAVLU SAN. VE TİC.A.Ş.
9 ANİPENT TEKSTİL KONF. SAN. VE TİC. LTD.ŞTİ.
10 ANKA TEKSTİL SAN. DIŞ TİC. LTD.ŞTİ
11 ARHAN DIŞ TİC. TEKS. OTO SAN. VE TİC. LTD. ŞTİ.
12 ARIKANLAR KUMAŞ TEKS. İNŞ .SAN. VE TİC. LTD. ŞTİ.
13 ARMACELL YALITIM A.Ş.
14 ARMİN (AYKARDEŞLER)
15 ASERLER TEKSTİL TİC. LTD. ŞTİ.
16 ATILIM DESEN APRE BOYA TEKS. SAN. VE TİC. LTD. ŞTİ.
17 ATILIM DESEN APRE BOYA TEKS. SAN. VE TİC. LTD. ŞTİ.
18 AURA CAM TEKSTİL SAN. VE TİC. ANONİM ŞİRKETİ
19 AVCI KALIP SAC METAL MAKİNE SAN. VE TİC. LTD. ŞTİ.
20 AYATLAS TEKSTİL SAN. VE TİC. A.Ş.
21 AYMES EV TEKSTİL İTH. İHR. SAN. TİC. LTD.ŞTİ.
22 BAYHAS TEKSTİL İNŞAAT SAN. VE TİC. LTD.ŞTİ.
23 BAYLANLAR TEKSTİL SAN. VE TİC. A.Ş.
24 BERBEROĞLU TEKSTİL SAN. TİC. LTD.ŞTİ
25 BEYFREN
26 BİM BİRLEŞİK MAĞAZALAR A.Ş.
27 BİREL TEKSTİL EŞARP SAN. VE TİC. LTD.ŞTİ.
28 BOZDEMİR TEKSTİL SAN. TİC.LTD.ŞTİ.
29 BURKAY TEKSTİL SAN VE TİC. A.Ş.
30 BUSAN
31 COCA-COLA İÇECEK AŞ.
32 ÇAĞDAŞ
33 ÇAĞLA
34 ÇAYHAN GİYİM TEKSTİL KONF. SAN. TİC. LTD.ŞTİ.
35 DEMTO
36 DENİZ BRODE TEKSTİL VE GIDA SAN. TİC.LTD.ŞTİ.
37 DERHAN TEKSTİL KONF.ENERJİ SAN.ve TİC.A.Ş
38 DERHAN TEKSTİL KONF.ENERJİ SAN.ve TİC.A.Ş
39 DOLPHİN
40 DOMİNANT
41 ECEM TEKSTİL
42 ECRİN SOSYAL GÜVENLİK DANIŞ. İNŞ.
43 EJDER MAKİNA SAN. VE TİC.A.Ş.
44 ELİT BRODE
45 ELSİSAN MAKİNA A.Ş.
46 EPSA YALITIM ve AMBALAJ SAN.TİC.A.Ş.
47 ERİKLİ SU VE MEŞRUBAT SAN. TİC. A.Ş.
48 ERİKLİ SU VE MEŞRUBAT SAN. TİC. A.Ş.
49 ERKUŞ
50 ERSEN TEKSTİL SAN. VE TİC. LTD.ŞTİ.
51 ETD TEKSTİL OTOMOTİV TUR.İNŞ.GD.SAN.VE TİC.LTD.
52 EV-KON TEKSTİL SAN. VE TİC. A.Ş.
53 FERKAN YEDEK PARÇA VE MAK. SAN. VE TİC. A.Ş.
54 FIRAT
55 FİNBER MEFRUŞAT TEKSTİL SAN. VEV TİC. LTD.ŞTİ.
56 FİNBER MEFRUŞAT TEKSTİL SAN. VEV TİC. LTD.ŞTİ.
57 FLOKCAN TEKSTİL SAN. TİC. LTD.ŞTİ.
58 GÖKYILDIZ PETROL TUR. İNŞ. SAN.TİC.LTD.ŞTİ.
59 GÖKYILDIZ TEKSTİL VE KONF. SAN. VE TİC. LTD.ŞTİ.
60 GÖKYILDIZ TEKSTİL VE KONF. SAN. VE TİC. LTD.ŞTİ.
61 GÖRGÜLÜ KARDEŞLER TUZ
62 GÜNBATILI BOYA KASAR APRE VE TEKSİL SAN. A.Ş.
63 HATAY DTM SAN.TİC.LTD.ŞTİ.
64 HOŞSEVEN ISI VE YALITIM SAN. VE TİC. A.Ş.
65 İL METAL ISI CİHAZLARI SAN. VE TİC. LTD.ŞTİ.
66 İLYAS KOÇOĞLU
67 İNCİ MAKİNA ERDOĞAN KOÇAK
68 İSBAY TEKSTİL SAN. TİC. LTD.ŞTİ.
69 KAYMAZ MAKİNA VE TEKSTİL SAN. VE TİC. LTD.ŞTİ.
70 KIRAÇ GALVANİZ TEL K. MAK.İNŞ.ELK.SAN.TİC.A.Ş.
71 KIZILNAK TAŞIMACILIK TEKSTİL G. TİC. VE SAN. LTD.ŞTİ.
72 KIZTAŞI FIRINI
73 LEVENT BİLGİ TEKSTİL SAN. VE TİC. LTD.ŞTİ
74 LÜKS ENERJİ
75 M.DENİZ TEKSTİL LTD.ŞTİ.
76 MAİS MOTORLU ARAÇLAR İMAL VE SATIŞ A.Ş.
77 MATTAŞ ENDÜSTRİYEL MUTFAK SAN. A.Ş.
78 MEHMET ARI
79 MESCİOĞLU YAPI A.Ş.
80 MESCİOĞLU YAPI A.Ş.
81 MEYVE DÜNYASI KONS.ŞEK.GIDA SAN. TİC.LTD.ŞTİ.
82 MOLYPLEKS PETROL ÜRÜNLERİ SAN. TİC. A.Ş.
83 MURAT EMEK TEKNİK TEKSTİL
84 MUSETA TEKSTİL SAN. TİC. LTD.ŞTİ.
85 MUTİ GIDA SAN. PAZ. VE TİC. A.Ş.
86 MY YAVUZ MAKİNA SANAYİ TİCARET İTH. VE İHR. LTD. ŞTİ.
87 N.K.L. TEKSTİL SAN. VE TİC. LTD.ŞTİ.
88 NBR MAKİNA VE YEDEK PARÇA SAN. VE TİC.LTD.ŞTİ.
89 NURALP
90 ORKİDE TEKSTİL SAN. VE TİC. LTD.ŞTİ.
91 ÖZGÜR POYRAZ TEKSTİL SAN. VE TİC. LTD.ŞTİ.
92 ÖZKAYA
93 PELİKAN SOĞUK HAVA DEP.G.TAR.K.AMB.İL.VE SAĞ.ÜR.SAN.
94 RAMNUR TEKSTİL SAN. VE TİC. LTD.ŞTİ.
95 RÜSTEM NİĞDELİOĞLU FATİH PLASTİK
96 SARIÇELİK MAKİNA SAN. TİC. LTD.ŞTİ.
97 SEBAHATTİN AKYILDIZ TEKS. KON.G. MOB. TUR. İNŞ.T.NAK.
98 SEMBOL BOYA APRE BASKI SAN.VE TİC.A.Ş.
99 SULTAN MENSUCAT DOKUMA İNŞ.TAAH. SAN.VE TİC.LTD.
100 SUN PLAZA GAYRIMENKUL KİR. İNŞ. VE TİC. A.Ş.
101 TEKSİN TARIM GIDA ÜRÜN İTH.İHR.TİC.VE NAK.LTD.ŞTİ.
102 TUĞBAY BOYA EMPRİME TEKSTİL VE SAN.TİC.AŞ.
103 TUVANA
104 ULUDAĞ YALITIM (AYKARDEŞLER)
105 USTAOĞLU TEKSTİL SAN. VE TİC.LTD.ŞTİ.
106 ÜÇBİLGİNLER TEKSTİL SAN. VE TİC. LTD.ŞTİ.
107 ÜMAY OTOMOTİV TEKSTİL SAN. VE TİC.LTD.ŞTİ.
108 ÜNS TEKSTİL SAN. VE TİC.LTD.ŞTİ.
109 VEPA DOKUMA ÖRME TEKSTİL SAN. VE DIŞ TİC.LTD.ŞTİ.
110 VP TEKSTİL BOYA BASKI APRE SAN. VE TİC. LTD. ŞTİ.
111 YILDIRIMLAR DOKUMA ÖRME TEKSTİL SAN.TİC.A.Ş.
112 YUSUFOĞLU TEKSTİL İNŞ. SAN VETİC. LTD.ŞTİ.
113 YÜKSELLER TEKSTİL

Facebook
Sayı: 1136 - Tarih: 13.02.2018
Yazarlarımız