Haber Detayı - Avrupa otomotiv zirvesi Bursa'da
Avrupa otomotiv zirvesi Bursa’da

Avrupa otomotiv zirvesi Bursa'da


Türkiye'nin ilk OSB'si Bursa Organize Sanayi Bölgesi (BOSB), Dünya Otomotiv buluşmaları toplantısını Bursa'ya taşıyor. BOSB Yönetim Kurulu Başkanı Hüseyin Durmaz, 'Otomotiv sektörünün kalbi 14-16 Kasım tarihinde Bursa'da atacak' dedi.

Otomotiv Buluşmalarına ev sahipliği yapmaya hazırlanan BOSB, 14-16 Kasım 2017 tarihlerinde Merinos Atatürk Kongre ve Kültür Merkezi'nde düzenlenecek organizasyon ile 28 ülkeden 100'den fazla ve Türkiye'den de 120'nin üzerinde sektör liderinin katılımıyla bir ilk gerçekleşecek.
Hüseyin Durmaz, 'Dünya otomotiv devlerinin temsilcileri yeni modelleri, yeni siparişleri, trendleri, sektörün durumunu ve geleceğini konuşacaklar. Dünyada daha önce Meksika, Kolombiya ve Amerika Birleşik Devletleri'nde düzenlenmiş olan bu etkinlik aynı zamanda Avrupa'da da ilk kez yapılmış olacak. Şu anda 28 ülkeden 101 yabancı firma onay verdi. Türkiye'den de 110-120 firma olacak ' dedi.
DEVLER BULUŞUYOR
Hüseyin Durmaz, 'Dünya'dan Japonya'dan AISIN, Toyota Boshuku, Toyatatsu, Denso, Rusya'dan Maz, Kamaz, Lada, Fransa'dan Gazelle, Almanya'dan BMW, İran'dan Khodro, Saipa, Sapco gibi firmalar gelecek. Bursa'dan Oyak Renault, Tofaş, Karsan, Yazaki, Bosch, Valeo, Türkiye'den Honda, Otokar, Vestel bu etkinliğe katılacaklar. Otomotiv endüstrisi belirli disiplinlerle çalışan, kayıt dışının bulunmadığı, teknoloji yoğun faaliyetlerin olduğu, ihracatta kilogram fiyatının ortalamaların 2-3 katına çıktığı bir üretim alanı. Türkiye İhracatçılar Meclisi verilerine göre, ülkemizin toplam ihracatı içinde otomotiv endüstrisinin yüzde 20 gibi büyük bir oranda payı bulunmaktadır. Mesela bu yılın ilk 9 ayında ülkemizden yapılan toplam 106 milyar 739 milyon dolarlık ihracat içinde otomotiv endüstrisi ürünlerinin tutarı 20 milyar 773 milyon dolar düzeyindedir. Ve tabi ki Bursa, ana sanayi fabrikaları ve yüzlerce yan sanayi tesisi ile Türk otomotiv endüstrisinin başkenti durumundadır. İşte bu yüzden Otomotiv Buluşmaları-Türkiye Organizasyonunun Bursa'da düzenlenmesi çok isabetlidir. Bursa OSB olarak bu etkinliğin ülkemizde ve Bursa'da yapılması için çok çaba gösterdik. Türkiye'de daha önce bu kapsamda bir ikili iş görüşmeleri organizasyonu düzenlenmedi.Etkinliğimiz, özü itibariyle otomotiv ana üreticileri ve ana üreticilere üretim yapan firmaların uluslararası ikili iş görüşmeleri etkinliğidir. Etkinliğimizi Ekonomi Bakanlığımız ile Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı'mız da destekliyor. Onlar da bu etkinlikle ilgili son derece heyecanlılar. Etkinliği Karibu ve Advanced Business Events (ABE) şirketleri ile birlikte yürütüyoruz. Bu organizasyonun Bursa'da yapılacak olması, her anlamda ülkemize olan güvenin önemli bir göstergesidir. Sanayicilerimiz gerçek alıcılarla buluşacak' dedi.
AKÜ İLE ÇALIŞAN
ARABALAR FAZLA
Yerli otomobilde biliyoruz ki, 10 yıl içinde dünyada akü ile çalışan arabaların çok fazla olacağını göreceğiz. Benim şahsi düşüncem devletimizin montaj fabrikasını kurması, Türkiye'deki oluşmuş yan sanayileri kullanması ve ülkemizin kamu kurumlarının yerli otomobili kullanması. Tabiki bu araçların akülü olması ve karbondioksit salımının en aza indirgenmesi önemli. Geleceğimiz için karbondioksit salımını önlememiz lazım. Dolayısıyla biz kümemizde yeşile doğru gerekli lobiyi yapacağız.
OTOMOBİLİ
ÜRETMEK KOLAY,
SATMAK ZOR
Hüseyin Durmaz, 'Otomobili üretmek kolay, otomobili satmak zor. Otomotiv sektörü göründüğü kadar kolay değil. Bu işe devlet el atmalı. Gençlerimizin önünü açıp, montajını kendi yapıp bütün kamu kurumlarının yerli otomobile yönelmesi lazım. Devletimiz montaj fabrikasını kurmalı ve mevcut olan yan sanayilerimizi kullanıp yerli otomobili mutlaka yapmalı. Otomotiv'den doğan bilgi; enerji, mühendislik, uzay bilimlerine kadar taşınabiliyor. Uzay bilimlerine taşınmadan ülkenin geleceğini zenginleştireceğimize inanmıyorum. Uzay bilimlerinde ülkemiz liderlik yapmalı' dedi.
BÜTÜN ARAÇLARA
YEDEK PARÇA
SAĞLAYAN BİR
ŞEHİRİZ
Ali Türkün
TÜRTEKS YKB
Otomotiv buluşması Türkiye için çok büyük bir övünç kaynağı. Otomotiv üreten bu kadar ülke varken, bunların içerisinde Türkiye'nin seçilmesine fazla da şaşırmamak lazım. Bütün araçlara yedek parça sağlayan bir şehirde yaşıyoruz. Yurtdışının çok iyi değerlendirdiğini düşünüyorum. Keşke vize olayları ve bazı problemler olmasaydı da, daha çok insan gelebilseydi ve sanayilerimizi teker teker dolaşabilme imkanları olsaydı. Makinalarımızı ve üretilen ürünleri teker teker görebilselerdi çok daha fazla etkileneceklerini düşünüyorum. Otomotiv buluşması yerli otomobil içinde çok büyük öneme sahip. Bu organizasyon bizi daha da kamçılayacak ve yeni teknolojilere iteceğini düşünüyorum.
Özcan Gök
NİL- BA Tekstil
Genel Müdürü
Nil- Ba Tekstil olarak, organizasyonu destekleyenler içinde en başından beri varız. Kümelenme aynı bölgede yaşayan firmaların birbirini tanımaları, birbirine destek olmaları ve hemde ihracat pazarımızın artmasını sağlayan bir olay. Şirketlerin gelişmesi ve ihracat adı
na çok faydalı olduğunu düşünüyorum. Bursa Organize Sanayi Bölgesi'nin tüm organizasyonları ve küme çalışmalarını iyi yaptığını düşünüyorum
Facebook
Sayı: 1119 - Tarih: 17.10.2017
Yazarlarımız