Haber Detayı - Aktaş: Hanlar bölgesi bir maden
Aktaş: Hanlar bölgesi bir maden

Aktaş: Hanlar bölgesi bir maden


Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş, her ne kadar sanayi ön plana çıksa da Bursa'nın Türkiye'nin turizm potansiyeli en yüksek şehirlerinden biri olduğunu söyledi. Aktaş, 'Turizm adaları oluşturacağız. Bunun en güzel noktası hanlar bölgesi. Hanlar bölgesi adeta etrafı kapatılmış değerli bir maden'dedi.

Bursa Valiliği, Bursa Büyükşehir Belediyesi, ilgili kamu kurumları ve sektörün tüm bileşenlerinin katılımıyla Türkiye'de ilk kez kurulan Bursa Turizm Platformu, uluslararası tanıtımı için adeta Bursa'nın tüm kozlarını oynuyor.
Bursa'nın, tarih turizmi, inanç turizmi, kültür turizmi, gasronomi turizmi, kongre turizmi, sağlık turizmi ve spor turizmi için potansiyel yatırım alanları olduğunu hatırlatan Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş, 'Bursa'nın her bir köşesi, her bir ilçesi ayrı bir değer. İznik'ten Karacabey'e, dağ ilçelerimizden sahil ilçelerimize kadar her bir köşede hissedilen zenginliği; dağı, denizi, ovası, tarihi, kültürü, yemeği hasılı saymakla bitiremeyeceğimiz onlarca değeri ve markası ile Bursa tüm zamanların en güzel şehri. Ancak bu güzelliklere sadece görenler mazhar olabiliyor. Geçtiğimiz yıl öncesine kadar Bursa'ya gelen günübirlik turistlerin sayısı konusunda elimizde net veriler yoktu. Bir senedir Büyükşehir Belediyesi eliyle işlettiğimiz Atatürk Caddesi üzerindeki bilgilendirme bürosuna yanaşan tüm günübirlik turist otobüslerinin istatistiklerini tutmaya başladık ve çok çarpıcı verilere ulaşmış olduk. Bu verilere göre geçtiğimiz yıl Bursa'ya sadece günübirlik olarak gelen yabancı turist otobüsü sayısının 4.000'in üzerinde olduğunu gözlemledik' dedi.

'PROJELER ÜRETİYORUZ'
Bursa'da 2019 yılında gelen turistlerin ülkelere göre dağılımında Kuveyt, Suudi Arabistan, Çin, Malezya ve Endonezya'nın başı çektiğini dile getiren Aktaş, 'Özellikle Uzakdoğu pazarının kendine daha güçlü bir yer edinmeye başladığına şahit oluyoruz. En temel hedefimiz bu ziyaretçileri konaklamalı turistlere dönüştürmek' diye konuştu. Bursa'nın UNESCO Dünya Miras listesinde olduğunu, İznik'in de bu listeye girmesi noktasında önemli çalışmalar yaptıklarını dile getiren Başkan Aktaş, 'İznik, sadece Türkiye'ye değil bütün insanlığa kalmış evrensel bir mirastır. Uludağ'ın dört mevsim değerlendirilmesi noktasında, ciddi çalışmalarımız var. Turizm adaları oluşturacağız. Bunun en güzel noktası hanlar bölgesi. Hanlar bölgesi adeta etrafı kapatılmış değerli bir maden.  Biz bu bölgeyi ortaya çıkaracağız. Bu konuyla ilgili koruma amaçlı imar planlarımız meclisten geçti. Kamulaştırmalara başladık. Kızılay ile anlaşma sağladık. Bu bölgedeki fiziki dönüşümü hep birlikte göreceğiz. Bu yıl içinde yıkımlara başlamayı planlıyoruz' dedi.
Geçen yıl 17 farklı fuarda Bursa'yı temsil ettiklerini kaydeden Başkan Aktaş, 'Avrupa pazarı için çalışmalarımız devam ediyor. Güney Kore, Malezya, Endonezya gibi ülkelere yeni açılımlar sağlıyoruz. Özellikle Güney Kore destinasyonu için çalışıyoruz. Güney Kore 52 milyonluk bir ülke ve her yıl 31-32 milyon kişi bir haftalık tatilini yurtdışında değerlendiriyor. Bununla ilgili olarak, BEBKA ve TÜRSAB'ın da katılımlarıyla Güney Kore'de acenteler buluşması ve acentelere Bursa'nın tanıtılmasına yönelik sunumlar yaptık. Bahreyn ve Umman'da organize ettiğimiz acente buluşmaları ve ziyaretler de kısa vadede sonuç verdi ve geçtiğimiz ay Yenişehir havalimanına Bahreyn'den charter uçuşları başladı' diye konuştu.

'BURSA TURİZM MASTER PLANI ÇALIŞMALARI DEVAM EDİYOR'
Bursa Büyükşehir Belediyesi, BEBKA, Bursa Valiliği ve BTSO ortaklığında başlatılan Bursa Turizm Master Planı çalışmalarının devam ettiğini ifade eden Başkan Aktaş, master planı ile Bursa'nın markalaşması anlamında çok önemli bir yol haritası ortaya çıkacağını açıkladı. Bursa mutfağının UNESCO Dünya Miras Listesinde yer almasını arzu ediyoruz. Gastronomi turizmi konusunda da yeni bir açılım sağlamak istiyoruz' dedi. Başkan Aktaş, gerek kur dalgalanmaları gerekse de çevresel gerginliklere rağmen 2019 yılında Bursa'ya gelen turist sayısında yüzde 8'lik bir artış olduğunu da sözlerine ekledi.
TÜRSAB Güney Marmara Bölge Temsil Kurulu Başkanı Murat Saraçoğlu da Türkiye'de turizm platformu kuran ilk kentin Bursa olduğunu belirterek,turizm sektörünün 50 milyon turist ve milli gelire olan 32 milyar dolarlık katkısı ile önemli bir sektör olduğunun altını çizdi.
Facebook
Sayı: 1237 - Tarih: 11.02.2020

Yazarlarımız