Haber Detayı - Akçalar 'OSB' oldu hedef yükseldi
Akçalar ‘OSB’ oldu hedef yükseldi

Akçalar 'OSB' oldu hedef yükseldi


Elif Didem DANACIOĞLU

Bursa kent merkezinin en batı ucundaki Akçalar Islah Organize Sanayi Bölgesi,OSB ünvanı ile yeni bir döneme girdi. AKOSAB Başkanı Ali Faruk Çolak, bölgede çok büyük atılım olduğunu, sorunsuz bir bölgede üretim yaptıklarını ve sanayicinin dilinden anlayan bir bölge yönetimi olduğunu söyledi.


Bursa Valisi Münir Karaloğlu Başkanlığında gerçekleştirilen Islah sürecindeki ilk müteşebbis heyet ile gelinen bugünkü noktada Organize Sanayi Bölgesinde yer alan tüm sektör ve temsilcilerinin, çevre konusundaki duyarlılıklarını ve çevreye dair yatırımlarını arttırmaları yönünde birlik oluştu. 661.692,75m2 alan üzerindeki Akçalar Islah Organize Sanayi Bölgesinde 24 kurulu tesis bulunmakta. 'Nitelikli eleman ihtiyacı önemli' diyen AKOSAB Başkanı Ali Faruk Çolak , çevreye duyarlı sanayi bölgesi hedeflediklerinin altını çizdi. Ali Faruk Çolak, coğrafi konumu itibariyle Bursa'nın sanayileşme ve kentleşme olarak geliştiği batı yönünde yer alan sanayi kuruluşlarını kapsayan bölgenin çevre yolu bağlantı noktasında son derece stratejik bir noktada yer aldığının altını çizdi. 'Akçalar Bölgemizin neredeyse tamamı dolu' diyen ile Ali Faruk Çolak, hedeflerini ve bölge çalışmalarını anlatırken,AKOSAB'ın sanayici ve çalışanlar için yıllardır ihtiyaç duyulan yatırımları artık bir bir hayata geçirdiklerini vurguladı.
Çevredeki sanayi bölgeleriyle bir entegrasyon içerinde ilerlemeyi planladıklarını vurgulayan Ali Faruk Çolak, bölge içerisinde güçlü firmaların da yer aldığını ifade etti. Bölgede yoğunlukla otomotiv'in yer aldığını Ali Faruk Çolak ile AKOSAB'ın detaylarını incelediğimiz tüm başlıkları bu sütunlardan sizler ile buluşturuyoruz.

Akçalar Islah Organize
Sanayi Bölgesi'nin OSB
ünvanını alma sürecini
paylaşır mısınız?
Akçalarda sanayileşme yıllar önce başladı. Bursa Valisi Münir Karaloğlu Başkanlığında gerçekleştirilen Islah sürecindeki ilk müteşebbis heyet ile gelinen bugünkü noktada Organize Sanayi Bölgesinde yer alan tüm sektör ve temsilcilerinin, çevre konusundaki duyarlılıklarını ve çevreye dair yatırımlarını arttırmaları yönünde birlik oluşturuldu. Organize Sanayi Bölgesi olma fikri ortaya atılıp bunun için sanayicilerle birlikte çalışmaya başlandı. 5 yıllık süreci 2 yılda tamamlayarak OSB ünvanımızı almaya hak kazandık. Akçalar Sanayici ve İşadamları Derneği tarafından Valiliğe 23.02.2012 tarihinde Islah OSB olmak için müracaat edilmiş olup; yapılması gereken iş ve işlemler yapıldıktan sonra; Bilim Sanayi Ve Teknoloji Bakanlığı Sanayi Bölgeleri Genel Müdürlüğü'nün yazısı ile; Akçalar Islah OSB Kuruluş Protokolünün onaylanarak '312' sicil numarası verilmiştir. Akçalar Islah OSB Islah Şartlarını süreç içerisinde yerine getirerek hazırlanan rapor Bakanlığa sunulmuş olup, yapılan inceleme sonucunda Bakanlığın yazısı ile Bursa Akçalar Islah OSB ünvanında yer alan 'Islah' ibaresi kaldırıldığı bildirilmiştir. Akçalar Organize Sanayi Bölgesi ünvanı ile faaliyetini sürdürecek olan bölgenin alanı 66,16 hektar olup, halihazırda faal 24 firma ile hizmet vermektedir.
Bölge çalışmaları süreçle birlikte nasıl ilerledi?
2 yıl önce BTSO Yönetim Kurulu Başkanı İbrahim Burkay ve yönetimi ile birlikte meclis üyeliği görevim esnasında Organize Sanayi Bölgesi olmaya henüz hak kazanamamış sanayi bölgelerinin sanayici ve kente fayda sağlamadığı kanaatine vardık. Çevre kirliliğinden üretime kadar sorunların çözülemediği durumlar vardı. Bursa, yaklaşık 7 bölgeyi kapsayan sanayileşmeye yönelik imar planında sanayi sıfatıyla ama çalışma alanı şartları belediyelere bağlı organize olamamış bir sanayileşme içerisindeydi. Bursa içerisinde 7 bölgede Islah Organize Sanayi Bölgesi süreci başlatıldı. Bakanlığın en son çıkardığı yeni yasalarla beraber sanayi bölgelerinin organize olmasındaki bir çok engel ortadan kaldırılmak adına Islah süreci başladı. Bursa ilk müracat eden iller içerisnden biri ve 7 bölgede de başarılı olarak Islah belgesini alabildi. Akçalar Organize Sanayi Bölgesi, Hasanağa Organize Sanayi Bölgesi'nin Akçalar mahallesinde kalan sanayi bölgesi.Sanayicilerimiz HOSAB'ın bünyesine girmek istiyorlar fakat bazı alt yapılarda eksikliklerin giderilmesi ve HOSAB'ın kendi içerisinde bulunan bazı faktörlerin yerine getirmesi gerekiyor. Vali Münir Karaloğlu'nun bölgemizde çok büyük emekleri var.Çıkış noktamız, Akçalara bitişik sanayi bölgesinin önce OSB olması ve Hasanağa OSB ile birleşerek tek bir OSB'ye dönüştürülmesi vardı, protokolü imzalandı.
HOSAB İLE ÇEŞİTLİ
PROTOKOLLER
İMZALADIK
AKOSAB Başkanı Ali Faruk Çolak, ' HOSAB ile birleşeceğimizden dolayı çeşitli protokoller imzaladık, en önemlisi ise arıtma tesisi olmasıydı. Islah sürecinde en büyük sıkıntı, sanayi bölgelerinin organize olabilmesi için mutlaka atıklarının arıtma tesisinde temizlenerek doğaya temiz bir şekilde salınması gerekiyor. Akçalar Sanayi Bölgesi'nin büyüklüğüne baktığınız zaman arıtma tesisi kurmak sıkıntılı olacaktı. HOSAB'da bu konuda kendini geliştirdiği için bizlerde nasiplenmiş olduk.HOSAB'ın arıtma tesisini kullanabilmemiz için sadece bir vananın açılması yeterliydi. Vali bey ,' bütün prosedörler sonradan hal olur derhal vanayı açın ve bağlayın' dedi. O günden itibaren vanamız açık ve bütün atıklarımız HOSAB'ın arıtmasında temizlenerek Uluabat'a bir nefeste biz aldırdık diyebilirim. Islah sürecini tamamlama süreci 5 yıldır, bu zaman içerisnde ıslah şartlarının tamamlanması gerekiyor. Biz çok şanslıydık, Akçalar OSB yönetiminden önce ASİAD, sanayicileri Islah sürecine hazırlamıştı, ASİAD'ın çok büyük emekleri var. Valiliğimiz, BTSO ve Bakanlıkların destekleriyle tüm engeller aşıldı, 5 yıllık süreyi 2 yılda tamamladık ve belgemizi aldık. Hedefimiz Temmuz ayına kadar OSB ile ilgili eksik yanlarımızın tamamlanmasını gerçekleştirmek' dedi.
BÖLGEDE ÇOK BÜYÜK ATILIM OLDU
Arıtma ve alt yapı çalışmaları ne durumda?
Arıtmamızı HOSAB ile birlikte kullanıyoruz, çevre bizim için önemliydi. Bölge içerisindeki alt yapılarımızı yeniledik. Atık su arıtma tesisi ile bölge sanayicisine çok büyük avantaj sağladı. Çevreye karşı sorumluluklarımızı yerine getirdik. HOSAB ve Akçalar gibi sanayi bölgeleri ve bölgedeki yerleşimlerin elektrik arz güvenliğini sağlama yolunda önemli bir adım attık. Alt yapımızın yüzde 30' luk kısmınıda tamamlayarak HOSAB'a devrettiğimizde alt yapı olarak eksik kısım kalmadı. Yağmur suyu hariç atık sularımızın hiç biri doğaya terkedilmiyor, arıtma tesisinde kullanılıyor. Akçalar ve Hasanaağa Organize Sanayi Bölgeleri, doğaya bir damla bile zarar vermeyen bir sistemi yürütür vaziyette. Sanayinin olmazsa olması temiz ve kesintisiz enerji. Şu an en büyük sıkıntımız yol sorunumuz. Projeler geliştirmeye devam ediyoruz.
Biz kendi bölgemiz içerisindeki sorunlarımızı bir yere kadar çözdük. Ciddi bir trafik var, dolayısıyla dar ve kaplaması kötü olan İzmir Yolu bağlantımız büyük sorunlar yaratıyor.Emniyet trafik, Büyükşehir belediyesi ve Karayollarıyla beraber çalışma başlattık.Yol sorunu çözme hedefi üzerinde gidiyoruz. AKOSAB'ın tüm alt yapı çalışmaları tamamlandı, sorunsuz bir OSB olma yolunda ilerliyoruz. AKOSAB ve HOSAB entegre olacağız.BUSKİ ve DSİ ile görüşmelerimiz var. Hasanağa ve Akçalar OSB birleşerek tek OSB olarak devam edecek. Bizim yaptığımız tüm projeler Hasanağa OSB'nin bilgisi dahilinde, gerçekleşen tüm projelerde faydalanacağımız şekilde ilerliyor.. Arıtma tesisi yapılırken Akçalar bağlanacak diye kapasite arttırımı yapıldı.
Hedefleriniz nelerdir?
Akçalar›daki gelişimin herkes farkında ve projelerimiz sanayicimize büyük faydalar sağlayacak diye düşünüyoruz. 
Sanayicinin  avantajları  neler olacak? 
OSB ler dışında sanayi işletmesi olmak çok mümkün değil. Firmalar sorunlarını belediyelerde değil üyesi olduğu OSB yönetim birimiyle tek-durak ofis sistemi yöntemiyle çözebiliyor. Daha hızlı ve ucuz altyapı sağlanıyor. Daha ucuz elektrik sağlanıyor. Örn: Elektrik ve doğalgaz yüzde 10 daha ucuz. Arazi alımlarında KDV'den muaf olunuyor. Ruhsatı OSB veriyor. Çeşitli teşviklerden yararlanılabiliyor. Atık suyu olan firmaların arıtma tesisi şartı olduğu için OSB lerde yer almaları gerekiyor.Firmaların ihtiyaç duyduğu çeşitli eğitimler için organizasyonlar yapılıyor. 
Bölgeniz ne kadar bir alanı kaplıyor? Bölgede boş alan var mı?
HOSAB ile birleştiğimizde parsel sayımız 180'lere ulaşacak. Şu anda HOSAB'da doluluk oranı yüzde 80'lerde, Akçalar da yüzde 60'larda. Bölgemizde 10 adet boş sanayi parselimiz var. 44 Sanayi parselimizden 34 parsel dolu . Aktif çalışan sayımız fabrika olarak 24 tane. Sadece OSB olarak değil, çevreye duyarlı tarihe saygılı değerli bir bölgeyiz. Sanayi yönüylede gelişmeye müsait bir alan. Akçalar yüzde 80 oranında dolu. Yakın gelecekte bu bölgedeki en büyük organize sanayi bölgesi olacağız. Çevremizdeki sanayi bölgeleriyle bir entegrasyon içerinde ilerlemeyi planlıyoruz. 
Bölgenizin istihdama
katkısı ne nedir?
İstihdam artmaya devam ediyor. Bölge istihdamı toplam 2 bin kişi. Kendini koruyyan bir bölgeyiz. Bölge içerisine kurulamayacak olan firmalar var. Çevreye zarar vermeyecek sektörleri ve firmaları kabul ediyoruz.
Sektör dağılımınız nasıl?
Ağırlık otomotiv yan sanayinde olmak üzere makine imalatı var. Sanayicinin dilinden anlayan bir bölge yönetim var.
Arsa fiyatlarının durumundan bahseder misiniz? 
Arsa fiyatları o kadar değişken ki, takip edemiyoruz. Ama şöyle bir örnek vermek gerekirse, iki yıl önce m2 fiyatı 650 lira civarında rakamlardan bahsediliyordu. Şimdi bu rakam 1.000 TL yi aştı.
Yatırımcı neden
bu bölgeye gelmeli?
Üretim yapan firmaların sorunlarının yüzde 90› ını çözmüş durumdayız. Elektrik, su, doğalgaz, yol çözülüyor. Alt yapılarla ilgili hiç bir sorunumuz yok. En büyük sorun bölgemize bağlantı yolu. Yoksa biz bölgemizde tüm yollarımızı asfaltladık., Sorunsuz bir bölgede üretim yapıyoruz. Sanayicinin dilinden anlayan bir bölge yönetim var.


Firma listesi
1 ANLAŞ KALIP MAK.OTM.YAN.SAN. LTD. ŞTİ.
2 KOTA OTOMOTİV YATIRIM DAN. TEKSTİL SAN VE TİC. LTD. ŞTİ
3 ORTA KARADENİZ KAUÇ.SAN.VE TİC.LTD.ŞTİ
4 AKYAPAK ULUSLARARASI DIŞ TİC. MAKİNA SAN.TİC.A.Ş.
5 HATTAT TEKNİK
6 LİNDE GAZ A.Ş.
7 MARTUR A.Ş.
8 HAPPINESS OTO SAN. TİC. A.Ş.
9 YEDİTEPE DOĞL.TAŞ.VE MAD.SAN.VE TİC.LTD.ŞTİ
10 ŞAHTERM ELEK.ISIT.SAN. VE TİC.LTD.ŞTİ
11 HÜNER KRİKO YED.PARÇ.SAN.VE TİC. LTD. ŞTİ.
12 PENELOPE DOK.SAN.VE TİC. LTD. ŞTİ.
13 PRESMETAL OTM.YAN.SAN.VE TİC.A.Ş.
14 ANGST VE PFİSTER GELİŞMİŞ TEKNİK ÇÖZÜMLER A.Ş.
15 ÇEVRE İNŞAAT TİC.VE SAN.LTD.ŞTİ
16 RBR OTO YED. PRÇ SAN TİC LTD ŞTİ
17 TAKPA MAK.TİC.VE SAN. LTD. ŞTİ
18 GOLDSİT-ALTINMAS MOB.DEKO.SAN.VE TİC. LTD. ŞTİ.
19 WAM ASANSÖR
20 TDM OTOMOTİV SAN.VE TİC.LTD.ŞTİ
21 DURMAZLAR MAK. SAN.VE TİC.A.Ş
22 DURFOM İZOLASYON VE AMBALAJ TİC. A.Ş.
23 İTİMAT ATIK YÖN.GER.DÖNŞ.MET.AMB. ATK.NAK.SAN.VE TİC. LTD. ŞTİ.
24 ELRİNGKLİNGER TR OTOMOTİV SAN. TİC. A.Ş.
25 FİLİZ ÇELİK SAN. TİC. LTD. ŞTİ.
26 MEHMET BAŞTUĞ ÇAKIRCALI
27 DRAMA KİMYA
28 TSF PERFORMANCE COMPOUNDS KAUÇUK A.Ş.
29 UZMAN KATAFOREZ YÜZEY KAPLAMA SAN.TİC.LTD.ŞTİ.
30 DURSUNOĞLU MAKİNA SAN. TİC.LTD. ŞTİ.
31 NURİ KÖRÜSTAN MAKİNA METAL SAN. TİC. A.Ş.
32 OYMAK GAYRİMENKUL MADENCİLİK İNŞAAT GIDA TEKSTİL TİC. SAN. LTD. ŞTİ.
Facebook
Sayı: 1150 - Tarih: 22.05.2018
Yazarlarımız