Haber Detayı - 10 yılda 9 milyon yeni istihdam
10 yılda 9 milyon yeni istihdam

10 yılda 9 milyon yeni istihdam


Başbakan Yardımcısı Fikri Işık, Türkiye'nin 10 yılda 9 milyon yeni istihdam ürettiğini belirterek, 'Avrupa Birliği'nin toplam 28 üyesinin ürettiği istihdam 5,2 milyon. Neredeyse Avrupa'daki 28 ülkenin ürettiği istihdamın 2 katına yakın bir istihdamı Türkiye tek başına üretti' dedi.

İstihdamın büyük bölümünün hizmet sektöründen sağlandığını ama imalat sanayinin sürdürülebilir istihdamın olmazsa olmazı olduğunu dile getiren Işık, Türkiye'nin sağlıklı ve sürdürülebilir büyümesi için imalat sanayisinin hiçbir şekilde ihmal edilmemesi gerektiğini belirtti. Başbakan Yardımcısı Işık, en çok önem verdikleri konulardan birinin imalat sanayisinde Türkiye'nin yerli ve milli üretimini arttırmak olduğunu vurgulayarak, 'Bizim yabancı-yerli ayrımımız yok. Türkiye'de yatırım yapan her şirket bizim için Türk şirketidir. Türkiye'ye yatırım yapan, parasını bağlayan herkes bizim için bu toprakların insanıdır' dedi. Başbakan Yardımcısı Fikri Işık, büyümenin Türkiye için getirdiği handikaplardan birinin cari açık olduğuna dikkati çekerek, cari açıkla ilgili kısa vadeli tedbirlerin alındığını, zamanı geldikçe yapılan tüm çalışmaların kamuoyuyla paylaşılacağını, orta ve uzun vadede cari açığı kapatmanın yolunun yerli ve milli üretim olduğunu bildirdi.
'ÜLKE OLARAK
YERLİLEŞMEYE
ÖNEM VERMİŞ
DURUMDAYIZ'
Başbakanlık Türkiye Yatırım Destek ve Tanıtım Ajansı (TYDTA) Başkanı Arda Ermut, 'Son 15 yıllık süreçte 195 milyar dolara yakın doğrudan yatırım çektik ki 2002 yılı öncesinde bu rakam sadece 15 milyar dolardı. Yine aynı zamanda 2002'de Türkiye'de faaliyet gösteren yabancı sermayeli firma sayısı sadece 5 bin 600 iken günümüzde 60 bine yakın yabancı sermayeli firma Türkiye'de yatırım yaptı' dedi. Ermut, Almanya merkezli Thyssenkrupp Asansör Türkiye tarafından Kocaeli'nin Dilovası ilçesinde 20 milyon avro yatırımla hayata geçirilen asansör ve yürüyen merdiven fabrikası töreninde yaptığı konuşmada, Türkiye'de faaliyete geçen her fabrikanın aynı zamanda ülkenin ithalat bağımlılığını da azaltan bir etken olduğuna vurgu yaptı.
Ermut, TYDTA olarak ithalat bağımlılığını azaltan ve ihracatı artıran sektörlere öncelik verdiklerini söyledi.
'60 BİNE YAKIN
YABANCI SERMAYELİ
FİRMA, TÜRKİYE'DE
YATIRIM YAPTI'
Yatırımcıların, Türkiye'deki yatırım ortamına olan güvenlerinin de her şart altında devam ettiğini anlatan Ermut, '2003-2017 yılları arasında yıllık ortalama yüzde 5,7 oranında büyüdük ve 2017 yılında da G-20 ülkeleri arasında en hızlı büyüyen ülke olduk. Son 15 yıllık süreçte de 195 milyar dolara yakın doğrudan yatırım çektik ki 2002 yılı öncesinde bu rakam sadece 15 milyar dolardı. Yine aynı zamanda 2002'de Türkiye'de faaliyet gösteren yabancı sermayeli firma sayısı sadece 5 bin 600 iken günümüzde şu anda 60 bine yakın yabancı sermayeli firma Türkiye'de yatırım yaptı.' Ermut, Türkiye'ye yatırım yapılması konusunda geçmişte birtakım avantajların olduğunu ancak bunların yatırım çekmede yeterli olmadığına işaret ederek, siyasi istikrarın sağlanması ve gerekli adımların atılmasıyla daha fazla yatırımın ülkeye çekildiğini anlattı.
Facebook
Sayı: 1149 - Tarih: 15.05.2018
Yazarlarımız